Jak czyścić i przechowywać produkty do makijażu?

O przybory kosmetyczne trzeba odpowiednio dbać. Przyda się w tym celu alkohol i mydło. Dowiedz się zatem, jak czyścić i przechowywać produkty do makijażu.
Jak czyścić i przechowywać produkty do makijażu?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Produkty do makijażu należy odpowiednio czyścić i przechowywać. Nie jest to trudne, a jednocześnie ma spore znaczenie. Niewidoczne bakterie stanowią bowiem zagrożenie dla naszego zdrowia.

Możliwe, że popełniasz błędy przy pielęgnacji tego typu przedmiotów, co może stanowić zagrożenie dla twojego zdrowia. Przybory te wchodzą bowiem w kontakt ze skórą i śluzówką. Maskarę na przykład nakłada się tuż przy oku, co może prowadzić do podrażnień.

Produkty do makijażu jak i pędzle oraz aplikatory powinny być czyste i zdezynfekowane, by zapobiegać infekcjomNie powinno się ich też z nikim dzielić. Makijaż może być bowiem niebezpieczny dla zdrowia, chociaż to ciche ryzyko.

Jak przechowywać produkty do makijażu?

Kosmetyki nakłada się także w miejscach stanowiących wejścia do wnętrza organizmu. Dlatego prawidłowe czyszczenie i przechowywanie przyborów kosmetycznych jest takie ważne.

Wszelkie tego typu produkty mają określoną datę ważnościJeśli dostrzegasz dziwną zmianę konsystencji, zapachu lub koloru – nie korzystaj z nich. Nie zapominaj, że niektóre kosmetyki zawierają wodę i ekstrakty roślinne lub oleje, czyli naturalne składniki, które mogą się zepsuć wskutek kontaktu z wysoką temperaturą lub wilgocią.

Za każdym razem, gdy otwierasz krem, do środka wpada powietrze. Zamykaj dokładnie opakowania zaraz po użyciu. Od pierwszego otwarcia liczy się czas przydatności do użycia.

Lodówka

Może nie wydawać się to praktyczne, ale kremy pod oczy powinno się trzymać w lodówce. Wówczas lepiej usuwają worki pod oczami, gdyż zimno zwiększa ich skuteczność. Szybciej obkurczają naczynka i zmniejszają opuchliznę.

Lodówka poprawia też skuteczność produktów z retinolem, pochodną witaminy A. Podobnie niska temperatura działa na płynne bazy pod makijaż, lakiery do paznokci i maseczki owocowe.

Lodówka pomoże ci zatem przedłużyć przydatność produktów do użytku. Dotyczy to także tych zawierających witaminę C.

Wiele kosmetyków można przechowywać w lodówce.

Chłodne miejsce bez dostępu światła słonecznego

Eyelinery i maskary powinny być przechowywane w chłodnym miejscu. Zapobiega to namnażaniu się bakterii i oddziaływaniu wysokiej temperatury na barwniki. Produkty te mają bowiem kontakt z bardzo wrażliwymi strefami.

Kosmetyki do ust czasami się roztapiają w kontakcie z wysoką temperaturą. Produkty ekologiczne bez konserwantów także są delikatniejsze i szybciej się psują.

Kremy nawilżające z filtrem nie powinny stać na słońcu, nawet jeśli mają nieprzezroczyste opakowania. Podobnie jest z perfumami, które pod wpływem działania promieni słonecznych mogą ulec modyfikacji. Ciepło i wilgoć zmieniają bowiem zapachy olejków eterycznych.

Przechowuj w suchym miejscu

Pudry należy przechowywać w suchym miejscu, gdyż wilgoć źle na nie wpływa. Najlepiej trzymaj je poza łazienką i z dala od grzejnika.

Podobnie postępuj z gąbeczkami i pędzlami. Powinny one być zawsze suche i czyste. Po użyciu susz je na słońcu lub przy użyciu suszarki. Pamiętaj także, że wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii.

Jak dezynfekować przybory kosmetyczne

Przybory kosmetyczne powinny być używane przez tylko jedną osobę. Dzielenie się nimi stwarza ryzyko zakażenia chorobami. Powinno się je też regularnie dezynfekować – jeśli nie po każdym użyciu, to chociaż raz w tygodniu.

Najlepszym środkiem do dezynfekcji jest alkohol izopropylowy (70%) w butelce z atomizerem. Spryskuj nim pędzle, gąbeczki, grzebyki i spinki.

Alkohol

Szminki możesz dezynfekować spryskując je alkoholem. Jeśli dzieliłaś się pomadką z kimś innym, możesz usunąć wierzchnią warstwę. Przecieraj alkoholem także brzegi opakowań kremów i buteleczek. Jeśli nie jesteś pewna co do stanu pudru, usuń wierzchnią warstwę, spryskaj alkoholem i wysusz na powietrzu.

Zasadniczo wszystkie produkty możesz spryskiwać alkoholem z odległości około 15 centymetrów i pozostawiać do wysuszenia na kilka minut. Kredki do oczu wystarczy zatemperować. Temperówkę warto jednak najpierw zdezynfekować alkoholem.

Woda z mydłem

Woda i mydło wystarczą do higieny pędzli z naturalnego włosia.  Nałóż mydlaną pianę okrężnymi ruchami na pędzel. Spłucz wodą i powtórz, aż spłynie czysta woda.

By uniknąć uszkodzeń włosia, susz pędzle na papierowych ręcznikach. Gąbeczki także można być wodą i mydłem i suszyć na powietrzu.

Przybory do makijażu warto dezynfekować.

Czyść przybory kosmetyczne, by chronić swoje zdrowie

Pamiętaj o jednym: nigdy nie wkładaj palców bezpośrednio do opakowania, nawet jeśli masz czyste ręce. Korzystaj zawsze z aplikatorów, płatków kosmetycznych, gąbeczek lub pędzelka. Przybory po użyciu dezynfekuj i regularnie wymieniaj na nowe.

Zapomnij o odkładaniu produktów na półkę bez odpowiedniej higieny. Jeśli będziesz tak robić, możesz dostać trądziku.

Dezynfekuj i czyść też pudełko, w którym trzymasz przybory do makijażu. W przeciwnym wypadku na nic zda się dbanie o higienę jego zawartości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.