Jak zapobiegać infekcjom ucha latem

Jak zapobiegać infekcjom ucha latem

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Najlepszym sposobem zapobiegania infekcjom ucha latem jest odpowiednie czyszczenie po kąpieli lub spędzaniu czasu w basenie, na morzu lub w jakimkolwiek środowisku wodnym. Zobacz, jak zapobiegać infekcjom ucha w letnie dni!

Nic dziwnego, że infekcje ucha nasilają się latem. Dlaczego? Chodzi o połączenie wysokich temperatur i styczności z wodą.

Gorący klimat i wilgotność powietrza sprzyjają rozwojowi wirusów, bakterii i grzybów. Jeśli dodać do tego kąpiele na plaży lub w basenach, brak dbałości o higienę, prawdopodobnie pojawi się infekcja ucha.

Najbardziej dotknięte chorobą są zwykle dzieci. Nie mają przecież dobrze rozwiniętych umiejętności działań profilaktycznych. Dlatego ważne, aby mieć świadomość możliwości wystąpienia tego problemu i zapobiegać późniejszemu cierpieniu dzieci na tę niedogodność.

Lato: jak zapobiegać infekcjom ucha

Według National Library of Medicine of the United States w uchu znajduje się większa liczba mikroorganizmów, które same w sobie nie powodują żadnych problemów zdrowotnych. Oznacza to, że współistnieją one z przewodem słuchowym.

Jednak połączenie wyższych temperatur i wilgotności powoduje załamanie się tej równowagi.

 jak zapobiegać infekcjom ucha
Infekcje ucha nasilają się latem. Wilgotność, dodana do wzrostu temperatury, sprzyja rozwojowi mikroorganizmów zakaźnych.

Kiedy wilgotność powietrza utrzymuje się na wysokim poziomie, przez dłuższy lub krótszy okres, pH w uchu ulega zmianie. Powoduje to wzrost liczby grzybów i bakterii. Ostatecznie to właśnie ten czynnik powoduje infekcje ucha.

Ponadto, jak wyszczególniono w badaniu opublikowanym przez Journal of the Chinese Medical Association (JCMA), jeśli dodać do tego fakt, że w basenach znajdują się pierwiastki chemiczne, ryzyko dodatkowo zwiększa się.

Słona woda morska, a także inne składniki, które mogą w niej występować, również zwiększają zagrożenie wystąpienia opisywanego problemu. Ponadto w jeziorach i rzekach czasami występują inne bakterie, które także mogą przyczynić się do jego wystąpienia.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ucho zapaśnika – skąd się bierze i na czym polega?

Objawy infekcji

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Camilo Cienfuegos w Sancti Spíritus wyjaśniają, że najbardziej charakterystycznym objawem infekcji ucha jest ropienie. Wychodzi z niego żółtawy, surowiczo wyglądający płyn. A jeśli bakterii  jest naprawdę dużo, płyn ten przybiera zielonkawy kolor, czasami intensywny.

Innym częstym objawem jest ból charakteryzujący się odczuwaniem ciepła, obrzękiem i zaczerwienieniem w uchu lub za uchem. Czasami dyskomfort nie jest stały. Aby się przekonać, najlepiej spróbować docisnąć część ucha zakrywającą otwór. Jeśli pojawia się dyskomfort, to oznaka infekcji.

Kiedy infekcja ma pochodzenie bakteryjne, ból jest większy. Jeśli przyczyną tego jest jakiś rodzaj grzyba, zamiast bólu odczuwa się silne swędzenie. W rzeczywistości jednym z najczęstszych objawów u dzieci, zwłaszcza młodych, jest to, że często dotykają uszu, ponieważ czują się niekomfortowo.

Zobaczmy teraz, jak zapobiegać infekcjom ucha latem.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Uszy – dowiedz się, jak należy o nie dbać

Zapobiegaj infekcjom ucha!

Według ekspertów w dziedzinie zdrowia dzieci podstawowe środki, które należy podjąć w celu zapobiegania infekcjom ucha latem, są następujące:

  • Używaj zatyczek wodnych. W szczególności zatyczki są zalecane dla osób, które w przeszłości miały infekcje ucha. Jednak żadna wtyczka nie eliminuje całkowicie ryzyka infekcji.
  • Dobrze wysusz uszy. Nie zaleca się używania do tego wacików ani patyczków do uszu, tym bardziej, jeśli są używane na siłę. Najlepszą opcję stanowi użycie czystego, suchego ręcznika. Należy delikatnie przepuścić go przez jamę ucha. Ponadto jest to zalecane również po kąpieli.
  • Unikaj gwałtownych nurkowań. Skoczenie do wody ze znacznej wysokości wiąże się z poddaniem ucha nagłej zmianie ciśnienia. Może to spowodować obrażenia i sprzyjać pojawieniu się infekcji.
Kobieta po kąpieli
Właściwa higiena uszu jest kluczem do uniknięcia letnich infekcji. Ponadto należy koniecznie unikać stosowania metod agresywnych, jak wkładanie wacików czy patyczków do uszu.
  • Nie wykonuj manewrów ani nie potrząsaj głową w celu usunięcia wody. Często zdarza się, że wychodząc z basenu lub morza, odczuwasz pewien dyskomfort od wody, która pozostaje w twoich uszach. Szczególnie dzieci siłują lub bawią się, aby wydobyć płyn. W rzeczywistości jednak ​​należy tego unikać. Może to bowiem spowodować obrażenia lub inne dodatkowe problemy.
  • Użyj ciepła, aby zakończyć czyszczenie. Podczas czyszczenia ucha ręcznikiem nie próbuj wbić go w wylot ucha. Jeśli masz wrażenie, że nadal znajduje się tam woda, najlepiej użyć ciepłej szmatki.

Co robić w przypadku infekcji ucha?

Jeśli poczujesz ból w uszach, dobrym rozwiązaniem jest podgrzanie ręcznika w kuchence mikrofalowej i nałożenie go na ucho. Ale w żadnym wypadku nie zaleca się samoleczenia, nawet jeśli mamy na myśli krople, które zostały już wypróbowane wcześniej.

Jeśli istnieje podejrzenie infekcji, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który dopasuje odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Curry, MD, Mathews, HF, Daniel, HJ, III, Johnson, JC y Mansfield, CJ (2002). Creencias y respuestas a las infecciones de oído infantiles: un estudio de padres en el este de Carolina del Norte. Ciencias sociales y medicina, 54 (8), 1153-1165. https://doi.org/10.1016/s0277-9536(01)00086-7
  • Iglesias, A. M. L., Alemán, R. M. G., Baña, F. C., & Gattorno, J. L. A. (2012). Afecciones agudas del oído durante el verano. 2003 Hospital Universitario Camilo Cienfuegos de Sancti Spíritus. Gaceta Médica Espirituana, 7(1), 6.
  • Wade TJ, Sams EA, Beach MJ, Collier SA, Dufour AP. The incidence and health burden of earaches attributable to recreational swimming in natural waters: a prospective cohort study. Environ Health. 2013;12:67. Published 2013 Aug 21. doi:10.1186/1476-069X-12-67
  • Wang, M. C., Liu, C. Y., Shiao, A. S., & Wang, T. (2005). Ear problems in swimmers. Journal of the Chinese Medical Association. https://doi.org/10.1016/S1726-4901(09)70174-1
  • Steven. P. Cook. MD. (2012). Otitis del nadador (otitis externa). The Nemours Foundation. Consultado en línea el 24/09/2020 en: https://kidshealth.org/es/teens/swimmers-ear-esp.html
  • Stroman, D. M., Roland, P. S., Dohar, J., & Burt, W. (2001). Microbiology of normal external auditory canal. Laryngoscope. https://doi.org/10.1097/00005537-200111000-00035

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.