Jak chronić się przed promieniami UV

Filtr przeciwsłoneczny to filtr, który nie blokuje wszystkich promieni UV. Dlatego jest to po prostu uzupełnienie innych środków, które musisz zastosować. W tym artykule dowiesz się, jak chronić się przed promieniami UV.
Jak chronić się przed promieniami UV
Maria del Carmen Hernandez

Napisane i zweryfikowane przez dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy wiesz, jak się chronić przed promieniami UV (ultrafioletowymi)? Wiele osób nosi ciemne okulary, aby uniknąć słońca. Ale jakie inne środki musisz podjąć, aby się zabezpieczyć i uniknąć oparzeń słonecznych i zaczerwienień?

Poniżej poznasz kilka aspektów dotyczących ekspozycji na słońce, które należy wziąć pod uwagę, aby w pełni cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu.

Środki, które możesz podjąć, aby chronić się przed promieniami UV

Musisz podjąć wiele środków ochronnych, aby zapobiec uszkodzeniom powodowanym przez promieniowanie ultrafioletowe słońca. Poniżej przedstawimy niektóre z najważniejszych.

Załóż kapelusz

Jak potwierdza artykuł opublikowany w The British Journal of Dermatology , najbardziej odpowiednie są kapelusze z szerokim rondem. Dzieje się tak, ponieważ zakrywają uszy, nos, oczy, skórę głowy i czoło. Choć czasami zapominamy o tych obszarach, promieniowanie słoneczne może je uszkodzić.

Właściwa odzież

Eksperci zalecają noszenie odzieży, która zakrywa całą skórę, gdy jesteś na zewnątrz. Ciemne kolory zapewniają lepszą ochronę. Tkaniny o splocie zamkniętym lub ciasno tkane również zapewniają lepszą ochronę niż lekkie tkaniny o splocie płóciennym lub luźno tkane. Podobnie suche ubrania dają lepszą ochronę niż mokre.

Należy zauważyć, że odzież nie blokuje całkowicie wszystkich promieni UV. Jeśli widzisz światło przez tkaninę, promienie UV również mogą przez nią przenikać.

Obecnie wiele firm tekstylnych produkuje ubrania z ochroną UV. Zwykle posiadają etykietę, która wskazuje współczynnik ochrony przed promieniowaniem UV (współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, czyli UVF) w skali od 15 do 50+. Im wyższy UVF, tym wyższą zapewnia ochronę.

Unikaj łóżek opalających

Opalona kobieta.

Ludzie wierzą, że promienie UV z tego sprzętu do opalania nie są szkodliwe, ale są w błędzie. Lampy słoneczne emitują promienie UVA i UVB. Stosowanie tej sztucznej metody wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na czerniaka, zwłaszcza jeśli zaczniesz je stosować przed 30 rokiem życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała tę informację.

Jeśli chcesz wyglądać na opaloną, możesz skorzystać z kilku zdrowych opcji, takich jak na przykład samoopalacze w sprayu lub kremy.

Małe lampy UV używane do przyspieszenia wysychania lakieru w manicure żelowym również emitują promienie UVA. Z tego powodu eksperci zalecają nałożenie kremu przeciwsłonecznego na wierzch dłoni przed ich użyciem.

Noś okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV

Noszenie okularów przeciwsłonecznych, które blokują promienie UV, jest tak samo ważne, jak inne środki ochronne. Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca, aby te okulary chroniły nie tylko oczy, ale także delikatne części wokół nich.

Idealne okulary przeciwsłoneczne blokują od 99% do 100% promieni UVA i UVB. Przed zakupem okularów przeciwsłonecznych należy sprawdzić etykietę:

  • Upewnij się, że jest napisane „absorpcja UV do 400 nm” lub „spełnia normy ANSI dotyczące ochrony przed promieniowaniem UV”, ponieważ oznacza to, że blokują co najmniej 99% promieni UV.
  • Te, które wskazują, że są przeznaczone do użytku kosmetycznego, blokują tylko około 70% promieni UV.
  • Jeśli etykieta nic nie mówi, okulary przeciwsłoneczne nie zapewniają ochrony przed promieniowaniem UV. Zawsze szukaj etykiety ANSI. Soczewki polaryzacyjne redukują odblaski świetlne, ale nie promieniowanie.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej: Co to jest promieniowate zapalenie skóry?

Pozostawanie w cieniu: jeden z kluczy, aby się chronić przed promieniami UV

Ten prosty środek to najlepszy sposób na ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV. Jest to szczególnie ważne między godziną 10 a 16, ponieważ w tych godzinach promieniowanie jest najbardziej intensywne.

Aby sprawdzić intensywność, możesz wykonać test cienia. Jeśli Twój cień jest mniejszy od Ciebie, promienie UV są najbardziej intensywne i ważne jest, aby się chronić.

Trzeba pamiętać, że chmury nie blokują promieni UV. Dlatego nadal musisz się chronić, nawet jeśli dzień jest pochmurny.

Plaża i tereny pokryte śniegiem zwiększają ilość promieniowania UV, ponieważ odbijają światło słoneczne. Promienie słoneczne mogą nawet odbijać się od wody i są silniejsze w miesiącach wiosennych i letnich. W przypadku terenów górskich promieniowanie słoneczne dociera do ziemi znacznie mocniej.

Zastosuj filtr przeciwsłoneczny

Kobieta stosująca krem ​​do opalania.

Filtr przeciwsłoneczny to filtr, który nie blokuje wszystkich promieni UV. Nadal otrzymujesz trochę promieniowania, nawet jeśli używasz go właściwie. Z tego powodu jest to po prostu uzupełnienie innych środków, które musisz zastosować.

Musisz poprawnie czytać etykiety filtrów przeciwsłonecznych. Eksperci zalecają filtry przeciwsłoneczne o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 50 lub wyższym oraz o szerokim spektrum ochrony, zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA.

Filtry SPF 50 filtrują około 98%, a SPF 100 około 99% promieniowania słonecznego. Dlatego im wyższy wskaźnik, tym mniejsza różnica. Żaden krem ​​przeciwsłoneczny nie zapewnia całkowitej ochrony.

Możesz znaleźć filtry przeciwsłoneczne dostępne w wielu formach:

  • Żele
  • Kremy
  • Spraye w aerozolu
  • Balsamy
  • Maści
  • Balsamy do ust

Ponadto ważne jest, aby przed otwarciem sprawdzić datę ważności produktu. Po otwarciu obowiązuje tylko przez rok.

Zawsze musisz nakładać krem ​​przeciwsłoneczny pod makijaż lub środki odstraszające owady. Musisz nakładać go na twarz, uszy, ramiona, szyję i każdy inny obszar ciała, który nie jest zakryty ubraniem.

Eksperci zalecają ponowne nakładanie kremu przeciwsłonecznego co 2 godziny, jeśli zamierzasz wystawić się na słońce lub po ćwiczeniach, pracy, pływaniu lub zabawie.

Znaczenie ochrony przed promieniami UV

Jak wspomnieliśmy powyżej, należy podjąć podstawowe środki ochronne, aby zapobiec uszkodzeniom powodowanym przez promieniowanie ultrafioletowe ze słońca, szczególnie w najgorętszych porach roku.

Im ciemniejsza skóra, tym lepiej potrafi się chronić. Dlatego najbardziej wrażliwe są osoby o jasnych oczach i białej skórze, a także osoby rude czy o blond włosach. Niemniej jednak osoby ze wszystkimi rodzajami skóry muszą nosić kremy przeciwsłoneczne i podejmować niezbędne środki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vallejo, E. O., Vargas, N., Martínez, L. M., Agudelo, C. A., & Ortiz, I. C. (2013). Perspectiva genética de los rayos UV y las nuevas alternativas de protección solar. Revista Argentina de Dermatologia.
  • M. de la Torre Iglesias, P., & Álvarez Álvarez Covadonga. (2010). Consejo farmacéutico en dermoprotección infantil. Farmacéuticos Comunitarios.
  • Batlle, C. (2005). Factor de protección solar. OFFARM.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.