Hotel czy hostel? O czym pamiętać przy wyborze zakwaterowania?

W przypadku długich lub krótkich podróży wybór kwatery to istotna decyzja. Zarówno hotel, jak i hostel mogą stanowić dobre rozwiązanie.
Hotel czy hostel? O czym pamiętać przy wyborze zakwaterowania?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hotel czy hostel? Kiedy nadchodzi czas podróży – czy to kilkudniowej, czy kilkutygodniowej – wybór noclegu staje się podstawowym krokiem. Tak jak istnieją różne rodzaje wycieczek, istnieją również różne alternatywy zakwaterowania. Wybór zakwaterowania zależy od kilku aspektów, o których należy wiedzieć. Zarówno hotel, jak i hostel, mogą stanowić dobre rozwiązanie w zależności od różnych czynników.

W obu przypadkach są to usługi, które oferują wszystkie udogodnienia niezbędne do udanego pobytu. Są to jednak różne doświadczenia. Ogólnie rzecz biorąc, hotele są przeznaczone do spędzenia nocy w prywatnym pokoju z jedną lub dwiema innymi osobami. Z drugiej strony hostele są nastawione na wspólnoty i wspólne pokoje.

Różnorodność noclegów towarzyszy podróżnikom, u których rośnie również liczba alternatywnych sposobów poruszania się. Aby dokonać właściwego wyboru, ważne jest, aby wiedzieć, jakiego rodzaju doświadczenia chcesz i jaki masz budżet.

Hotel czy hostel? O czym warto pamiętać?

Aby rozpocząć poszukiwania odpowiedniego zakwaterowania, należy wziąć pod uwagę rodzaj doświadczenia, którego pragniesz. Podróżowanie samotnie, z rodziną, z partnerem lub przyjaciółmi to nie to samo, co podróżowanie w interesach lub na wakacje.

W zależności od rodzaju wyjazdu należy określić, jakich wygód szukasz, a bez czego możesz się obejść. Kolejnym aspektem do rozważenia jest budżet, który powinien obejmować bilety, jedzenie, wycieczki i zakwaterowanie. Generalnie hotele bywają droższe, a hostele tańsze, choć nie zawsze tak jest.

Należy również wziąć pod uwagę miejsce docelowe, ponieważ często można znaleźć różne opcje hotelowe w dużym mieście. Z drugiej strony często można znaleźć wspólne zajazdy w bardziej ryzykownej turystyce, na przykład w górach.

Hotel – czego się spodziewać

Hotele to jeden z najpopularniejszych rodzajów zakwaterowania. Są obecne we wszystkich miastach na całym świecie. W zależności od jakości i oferowanych usług istnieją hotele różnych kategorii, generalnie klasyfikowane od 1 do 5 gwiazdek.

Jednak koncepcja jest podobna we wszystkich hotelach, ponieważ wszystkie mają na celu osobiste, prywatne i pełne doświadczenie. Żadne pokoje nie są dzielone, a wszystkie niezbędne rzeczy są wliczone w cenę.

Sypialnia w hotelu.
Hotele oferują bardziej prywatne doświadczenia niż hostele.

Hotel – zalety:

 • Prywatny pokój: jeśli szukasz całkowitej prywatności, w pojedynkę lub we dwoje, może być łatwiej wybrać między hotelem a hostelem. Główną cechą hoteli jest to, że nie dzielisz pokoju ani łazienki.
 • Niezbędne akcesoria: często zawierają przedmioty, takie jak ręczniki, mydła i produkty do włosów, więc nie musisz przynosić ich z domu.
 • Codzienne sprzątanie: Hotele mają pracowników, którzy dbają o codzienną obsługę pokoju. Przyjemnie jest nie musieć myśleć o elementach takich, jak zmiana pościeli i ogólne sprzątanie.
 • Śniadanie: Wiele hoteli oferuje śniadanie, które może być mniej lub bardziej kompletne, w zależności od rodzaju lokalu i budżetu.
 • Różnorodność: Istnieją różne rodzaje hoteli dla różnych typów podróżnych. Asortyment ten obejmuje zarówno najbardziej ciepłe i rodzinne przestrzenie, jak i ogromne międzynarodowe sieci.

Wady hoteli

Jedną z sytuacji, która może być nieprzyjemna dla niektórych osób, jest to, że gotowanie jest często niedostępne. Jeśli pełne wyżywienie nie jest wliczone w cenę, musisz codziennie jeść na mieście, co jest czymś, co należy dodać do budżetu.

W tym sensie hotele kosztują więcej niż hostele ze względu na oferowaną prywatność. Istnieją jednak tańsze opcje, które odpowiadają cenom innych noclegów.

Kolejną wadą jest to, że pokoje są zazwyczaj przeznaczone dla dwóch osób. Z tego powodu nie jest to najlepsza alternatywa dla podróżowania z grupami znajomych, chyba że zamierzasz zarezerwować kilka pokoi.

Hostele

Hostele to inny rodzaj zakwaterowania. Ogólną koncepcją jest dzielenie się z innymi. Dlatego wiele przestrzeni jest dostępnych dla wszystkich gości.

Zwykle kosztują mniej niż hotele, ale nie są wybierane tylko z tego powodu. Wielu podróżników lubi dzielić się historiami i wiedzą oraz uczyć się od osób o podobnych doświadczeniach.

Zalety hosteli

 • Opcje: W zależności od rodzaju lokalu, jego koncepcji i wartości, można zdecydować się na prywatne pokoje, płacąc nieco więcej, nawet z osobistą łazienką, która pozostawiłaby tylko kuchnię jako część wspólną.
 • Cena: Generalnie są tańsze niż hotel. Istnieją jednak hostele bardzo dobrej jakości, które nawet ze wspólnymi pokojami mogą być droższe niż wiele hoteli.
 • Różnorodność kulturowa: Hostele są okupowane przez podróżników z całego świata, którzy często podejmują dalekie podróże. To zaleta dla tych, którzy podróżują samotnie i chcą dzielić się doświadczeniami, anegdotami i poznawać nowych ludzi.
 • Szacunek: Dla ogólnego komfortu ustanowiono pewne zasady współistnienia. Na przykład w pewnych sytuacjach nie można włączyć światła lub hałasować w nocy. Poszukuje się atmosfery serdeczności i towarzystwa.
 • Gotowanie: Choć dzielenie przestrzeni może być niewygodne, ale posiadanie kuchni jest zaletą przy ograniczonym budżecie.
 • Spotkania towarzyskie: Wiele hosteli ma plany na ogólne zajęcia rozrywkowe. Czasami organizują imprezy, zarówno w nocy jak i w ciągu dnia.

Wady hosteli

Być może najważniejszą wadą hosteli są wspólne łazienki. Wiele osób czuje się niekomfortowo z tym aspektem, chociaż czasami możliwe jest zapłacenie trochę więcej i uzyskanie większej prywatności w tym zakresie. Większe hostele mają pomieszczenia w rodzaju szatni, z indywidualnymi prysznicami i wspólnymi garderobami.

Ponadto w wielu brakuje ręczników i mydła, więc musisz zabrać ze sobą własne. Codzienne sprzątanie pokoi również nie jest powszechne w tych placówkach. Czasami są to pokoje z 9, 10 lub 12 łóżkami, dostępne tylko dla mężczyzn, kobiet lub mieszane.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, chociaż zazwyczaj panuje przyjazna i godna zaufania atmosfera, warto mieć zamek na bagaż. W niektórych pokojach wieloosobowych znajdują się zamykane szafki do przechowywania rzeczy.

Turysta z plecakiem
Hostele są tradycyjnie wybierane przez turystów z plecakami.

Wskazówki dotyczące wyboru między hotelem a hostelem

Ogólna koncepcja sugeruje, że w przypadku wyjazdów rodzinnych lub biznesowych najlepszym rozwiązaniem jest hotel. Z drugiej strony, na wyjazdy w pojedynkę lub z grupą przyjaciół lepiej sprawdzają się hostele. Jednak zależy to od osoby i pożądanego doświadczenia.

Wiele par wybiera hostele, aby poznać ludzi, a inni podróżujący w pojedynkę wolą spokój hotelu. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie aspekty prywatności wpływają na Ciebie osobiście i ile dyskomfortu mogą powodować wspólne przestrzenie.

Prawdopodobnie nie będziesz tego w pełni świadomy, dopóki tego nie doświadczysz. Jeszcze kilka lat temu hostele kojarzyły się z młodością i przygodą, ale wszystko się zmienia. Teraz można w nich spotkać ludzi w każdym wieku i z różnych kultur.

Myślimy, że spodoba Ci się: Choroby podróżne – poznaj 6 rodzajów

Znaczenie wyboru między hotelem a hostelem

Chociaż wybór między hotelem a hostelem jest decydujący na wyjazd, najprawdopodobniej będziesz się świetnie bawić bez względu na to, co wybierzesz. Wszystkie miejsca są przygotowane, aby turyści mogli cieszyć się dobrym pobytem i wybrać je ponownie.

W każdym razie im więcej wiesz o koncepcji kwatery, tym mniejsza szansa na negatywne niespodzianki.

Pojawia się coraz więcej alternatywnych miejsc noclegowych, spełniających charakterystykę zarówno hoteli, jak i hosteli, takich jak apartamenty mieszkalne czy Couchsurfing. W tych miejscach można bliżej poznać ludzi, zwyczaje i tradycje miasta lub kraju.

Niezależnie od wyboru, dobrze jest rezerwować z wyprzedzeniem, aby uzyskać lepsze ceny i miejsca, szczególnie w sezonie, kiedy dostępność ma tendencję do zmniejszania się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Wilches-Arango, María Jimena, Duran Hoyos, Oscar Javier, Daza-Escorcia, Julio Mario,  Caracterización del servicio de hospedaje en el turismo de negocios  y trabajos en la ciudad de Monterrey en función de sus capacidades  diferenciadoras. PROSPECTIVA [Internet]. 2011;9(1):78-87. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=496250979011
 • Chagas, Heldson Lima. “Turismo Cultural.” Revista Turismo em Análise 25.2 (2014): 497. Disponible en: https://doi.org/10.11606/issn.1984-4867.v25i2p497-499
 • Alarcón H., Nancy, Núñez I., Jorge,  Análisis de la Industria de Alojamiento Turístico de la Ciudad de Puerto Varas, Chile. Panorama Socioeconómico [Internet]. 2006;24(32):24-35. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=39903204
 • Gil García, Javier. “Turistificación, Rentas Inmobiliarias y Acumulación de Capital a Través de Airbnb. El Caso de Valencia.” Cuadernos Geográficos 60.1 (2020). Disponible en: https://doi.org/10.30827/cuadgeo.v60i1.13916

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.