5 wskazówek dotyczących pobytu w hostelu

Pobyt w hostelu może być jednym z najlepszych doświadczeń podczas podróży. Podzielimy się najlepszymi wskazówkami, aby Twój pobyt był udany.
5 wskazówek dotyczących pobytu w hostelu

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje wiele powodów, dla których niektórzy podróżni wybierają hostel jako miejsce zakwaterowania na swoją podróż. Chociaż hostel jest jedną z najtańszych opcji na rynku, prawdą jest również, że hostele mają bardzo specyficzne cechy, które sprawiają, że nie są najlepszym wyborem dla wszystkich.

Poniżej porozmawiamy o tym, czym jest hostel i podamy najlepsze wskazówki dotyczące pobytu w hostelu.

Charakterystyka hostelu: kiedy korzystać, a kiedy nie

Według słownika pojęć turystycznych hostel to rodzaj zakwaterowania, który oferuje podstawowe usługi noclegowe. Przez podstawowe usługi rozumiemy czystość, bezpieczeństwo, prywatność (do pewnego stopnia) i komfort.

Jednak hostel jest znacznie tańszy niż zwykły hotel. Należy również wspomnieć, że hostele zmieniały się na przestrzeni lat i stały się opcją zakwaterowania dla wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dla młodych podróżników.

Zazwyczaj hostele często oferują wspólne pokoje oraz wspólne łazienki. Często pomieszczenia wspólne charakteryzują się dużą przestronnością i są wyposażone w bar i telewizory. Większość z nich oferuje kuchnię i jadalnie do wspólnego użytku, co jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na jedzeniu.

W hostelu wszystko jest przygotowane tak, aby ci, którzy z niego korzystają, byli częścią otwartej, przyjaznej społeczności, w której można nawiązywać przyjaźnie między nieznajomymi. Właściwie jest to główna cecha hostelu: dzielenie pokoju z nieznajomymi i przeżywanie przez cały czas emocji związanych z poznawaniem nowych ludzi. Warto jednak również wspomnieć, że coraz więcej hosteli oferuje również prywatne pokoje.

Więc kto powinien korzystać z hostelu?

Ogólnie jest to rodzaj zakwaterowania preferowany przez osoby podróżujące samotnie lub z grupą przyjaciół. Jest również świetny dla tych, którzy mają napięty budżet, ale przede wszystkim chcą poznać nowych ludzi i zaprzyjaźnić się.

Kto woli inne rodzaje zakwaterowania?

Rodziny i osoby podróżujące w interesach często szukają bardziej tradycyjnego zakwaterowania. Jeśli jednak jesteś introwertykiem, który przedkłada prywatność ponad wszystko, proponujemy wybrać inny rodzaj zakwaterowania.

Viaje de mochilero para alojarse pl hostales.
Hostele tradycyjnie funkcjonowały jako baza noclegowa dla turystów z plecakami.

Wskazówki dotyczące pobytu w hostelu

Jak już wspomnieliśmy, dla jednych hostel może być idealnym miejscem noclegowym, a dla innych koszmarem. Jeśli masz zamiar spróbować, ponieważ uważasz, że może to być wyjątkowe doświadczenie, zobaczmy wskazówki dotyczące pobytu w hostelu, które Ci pomogą.

1. Wybierz dobry hostel

Opcji jest wiele i nie zawsze najdroższe będą najlepsze. Każdy będzie miał swoje plusy i minusy.

Najlepszym sposobem, aby z góry poznać jakość hostelu, jest przeczytanie jego recenzji. Wiele stron internetowych poświęca się zamieszczaniu recenzji noclegów. Nawet w wyszukiwarce Google możesz znaleźć opinie o hostelu, który rozważasz na nocleg.

Pamiętaj, że istnieją hostele imprezowe, które nie byłyby odpowiednie, jeśli chcesz odpocząć lub pobyć w ciszy.

Zwróć szczególną uwagę na czystość, bezpieczeństwo i lokalizację. Ten ostatni czynnik ma kluczowe znaczenie dla osób podróżujących w pojedynkę, a najbardziej odpowiednie są hostele położone w centrum.

2. Wskazówki dotyczące pobytu w hostelu: wybierz rodzaj pokoju

Wspomnieliśmy, że hostele oferują pokoje współdzielone z innymi turystami, ale niektóre mają też prywatne pokoje i osobne łazienki. Jeśli zdecydujesz się na pokój dzielony, który oferuje łóżka piętrowe, nie wahaj się wybrać górne łóżko. W ten sposób druga osoba nie obudzi cię wchodząc do łóżka. Sugerujemy również zabranie ze sobą zatyczek do uszu lub słuchawek oraz maski na oczy do spania.

W zależności od miejsca docelowego, niektórzy radzą zabrać ze sobą własną pościel i ręcznik, ponieważ może to być objęte dodatkową opłatą. Jeśli na danym terenie panują niskie temperatury, dobrym rozwiązaniem może być śpiwór. Nie zapomnij o gumowych sandałach lub klapkach do kąpieli, zwłaszcza jeśli łazienka jest dzielona. Wreszcie, jeśli jesteś kobietą, lepiej zarezerwuj pokój tylko dla kobiet.

3. Weź kłódkę

Hostele posiadają zamykane szafki, w których można schować kosztowności i zamknąć je na kłódkę. Atmosfera w tych obiektach jest bardzo spokojna. Zalecamy jednak korzystanie z tych szafek, aby móc się zrelaksować i wybrać się na wycieczkę bez noszenia wszystkich swoich rzeczy.

4. Wskazówki dotyczące pobytu w hostelu: Przestrzegaj zasad współżycia

Upewnij się, że znasz podstawowe zasady obowiązujące w wybranym hostelu. Na przykład, jeśli korzystasz z kuchni lub innego wspólnego obszaru, powinieneś pozostawić ją czystą i uporządkowaną. Staraj się również nie wydawać dźwięków, które będą przeszkadzać innym gościom.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, jest pozostawienie spakowanego bagażu poprzedniego wieczoru przed wyjazdem, dzięki czemu nie musisz robić tego wcześnie rano i nie będziesz przeszkadzać innym. Użyj latarki czołowej, aby nie musieć włączać światła w nocy.

5. Skorzystaj z okazji, aby poznać nowych ludzi

Możliwość spotkania ludzi z całego świata to najlepsza rzecz, jaką może Ci zaoferować hostel. W rzeczywistości wiele z organizowanych tam zajęć ma na celu umożliwienie podróżnym towarzyskich spotkań. Są zabawne spotkania, organizowane są bezpłatne wycieczki, a może nawet znajdziesz towarzysza podróży.

Viaje en compañía tras alojarse pl un hostal.
Możesz nawet znaleźć towarzysza podróży podczas pobytu w hostelu.

Te wskazówki dotyczące pobytu w hostelu pomogą Ci przeżyć niezapomniane chwile

Uważamy, że warto zdecydować się na pobyt w hostelu. Możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, zwłaszcza jeśli obiekt ma wspólną kuchnię, ponieważ będziesz mógł samodzielnie przygotowywać posiłki. Usługi oferowane jako dodatki są bardzo szerokie i obejmują zarówno śniadanie, pościel, pranie, jak i internet.

Ponadto jedną z największych korzyści są kontakty, które możesz nawiązać. Ludzie, którzy tam nocują, są zazwyczaj bardzo przyjaźni i zawsze gotowi na nawiązanie nowych znajomości. Dlatego zachęcamy do wyboru hostelu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i pozwoli ci cieszyć się wakacjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soria, L. (2005). Los hostales, el Punto G de la ciudad. Revista Quehacer, (155), 84-94.
  • Huertas Berro, A. B. (2020). Perfil y características específicas de los hostales en el contexto de la oferta hotelera en España.
  • Horak, S., & Weber, S. (2000). Youth tourism in Europe: Problems and prospects. Tourism Recreation Research25(3), 37-44.
  • Busch-Geertsema, V., & Sahlin, I. (2007). The role of hostels and temporary accommodation. European Journal of Homelessness _ Volume.
  • Conte, V. G. (2009). Hostels en Argentina (Doctoral dissertation, Universidad Nacional de Mar del Plata).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.