Dlaczego oddalamy się od siebie?

Dlaczego oddalamy się od siebie? Przyczyn może być wiele. Nie zawsze chodzi o chęć rozstania. Dowiedz się więcej!
Dlaczego oddalamy się od siebie?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Dlaczego oddalamy się od siebie? Może przyczyną są ciągłe zmartwienia? Nagle partner zmienia się, a w nas pojawia się strach przed rozstaniem. Co robić w takiej sytuacji?

Relacje są skomplikowane, więc nie zawsze da się szybko udzielić odpowiedzi na takie pytanie. Przed postawieniem hipotezy warto przyjrzeć się możliwym przyczynom takiej sytuacji.

Więź między partnerami

W dojrzałym związku powinno być miejsce na rozmowę o problemach.

Więź partnerska to jeden z najważniejszych aspektów ludzkiego życia. Powinno się w niej ustalić równowagę pomiędzy dawaniem a braniem. By miłość funkcjonowała, potrzebne są różne czynniki decydujące o dobrostanie pary, które kręcą się wokół zaangażowania i zaspokajania potrzeb drugiej osoby.

Badania wskazują na to, że do szczęścia w związku konieczne jest zaspokajanie podstawowych potrzeb takich jak jedzenie, bezpieczeństwo finansowe itp. Ważne są też wspólne aktywności oraz spełnienie emocjonalne, intymność i wsparcie społeczne.

Jeśli aspekty te nie działają lub są spełniane jednostronnie, związek jest zagrożony.

Dlaczego oddalamy się od siebie w związku?

Zmiana zachowania partnera to zwykle znak, że związek szwankuje, chociaż czasami przyczyna może być inna.

Przejście na inny etap związku

Po fazie zakochania wchodzi się na spokojniejszy etap związku. Nie oznacza to, że miłość umarła, ale że weszła w dojrzalszą fazę.

Żałoba

Utrata bliskiej osoby, zatrudnienia lub czegoś ważnego ma poważne konsekwencje i powoduje cierpienie. Wówczas zmienia się też zachowanie, a partner dostrzega to jako pierwszy. Trzeba w takich chwilach oferować sobie wsparcie i zrozumienie.

Stres

Studia, praca czy stres mogą wpływać na życie w związku. Stres ma fatalne skutki dla związku. Jeśli podejrzewasz, że to on jest przyczyną zmiany zachowania partnera, porozmawiajcie o tym. Razem znajdziecie rozwiązanie.

Ciągłe konflikty

W takich sytuacjach jedno z partnerów może się zmęczyć i oddalić oraz odgrodzić emocjonalnie, by unikać kłótni.

Zdrada

Zdrada to poważne zagrożenie dla związku.

To kolejna możliwa przyczyna, choć myślenie o niej jest bardzo bolesne. Niewierny partner nagle zmienia swoje plany oraz przyzwyczajenia i zaczyna ukrywać pewne sprawy.

Oddalamy się od siebie. Co robić?

Jeśli po przeanalizowaniu twojej sytuacji wiesz już, która z przyczyn może cię dotyczyć, przejdź do kolejnego kroku:

  • Porozmawiaj z partnerem: zrób to asertywnie, skoncentruj się na faktach, a nie na tym, co ci się wydaje. Skomentuj twoje uczucia i obserwacje bez wchodzenia w polemikę. Zapytaj jasno, dlaczego zmienił swoje zachowanie.
  • Miej cierpliwość: nie przytłaczaj drugiej osoby, nie prześladuj jej i nie przekraczaj granic prywatności. W przeciwnym wypadku sama oddalisz ją od siebie jeszcze bardziej swoim dziwnym zachowaniem.
  • Okaż empatięjeśli partner ma trudny czas, postaw się na jego miejscu i okaż zrozumienie.
  • Nie zachowuj się tak samo: niektórzy w reakcji na oddalenie się partnera robią to samo, bo tak dyktuje im duma. To tylko pogarsza sytuację. Lepiej skoncentrować się na pielęgnowaniu relacji.
  • Kochaj siebie: dbaj o wysoką samoocenę. Czasami nie dzieje się nic, a ciebie jedynie ogarnia strach, który projektujesz na relację. Wówczas warto poszukać wsparcia psychologicznego.

Kochaj siebie i znaj swoją wartość

Trudny czas w relacji to odpowiedzialność obojga partnerów. Gdy masz wrażenie, że troska i wsparcie są jednostronne, myśl przede wszystkim o sobie.

Gdy jesteś już po rozmowie z partnerem, a ten nie zmienia swojego zachowania, pomyśl nad rozstaniemLepiej być samemu niż z nieodpowiednią osobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade, J. A. (2013). Relaciones tóxicas de pareja. Psicologia.Com: Revista Electronica De Psicologia.
  • La dinámica vincular celos-infidelidad. (2011). Pensamiento Psicológico.
  • Ortiz, J. M. C., García, P., & Gómez, L. (2009). Celos y emociones : Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad Jealousy and emotion : how partners react to infidelity. Athenea Digital. https://doi.org/10.5565/rev/athenead/v0n15.528
  • PERCEPCIÓN SOCIAL DE LA INFIDELIDAD Y ESTILOS DE AMOR EN LA PAREJA. (2014). Enseñanza e Investigación En Psicología.
  • Valor-Segura, I., Expósito, F., & Moya, M. (2010). Emociones Poderosas y no Poderosas ante Conflictos de Pareja: Diferencias de Género. Psychosocial Intervention. https://doi.org/10.5093/in2010v19n2a4
  • Vallejo Pareja, M. A. (2000). Emociones y dolor. Revista de La Sociedad Espanola Del Dolor.
  • Alzugaray, Carolina., García, Felipe. (2015). Relaciones de pareja y bienestar psicológico. https://www.researchgate.net/publication/294891178_Relaciones_de_pareja_y_bienestar_psicologico
  • Ortega Rojas, Juan. (2012).El vínculo de pareja: Una posibilidad afectiva para crecer. https://www.redalyc.org/pdf/1941/194124704008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.