Daleka podróż z małym dzieckiem - poznaj kilka przydatnych porad!

Dalekie podróże z dzieckiem są źródłem stresu dla wielu rodziców. Dzisiaj chcielibyśmy dać Ci kilka świetnych wskazówek, które sprawią, że będzie to dla wszystkich przyjemne doświadczenie.
Daleka podróż z małym dzieckiem - poznaj kilka przydatnych porad!

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Daleka podróż z małym dzieckiem… już sama myśl o przebyciu długich dystansów z dzieckiem jest czymś, co wprawia rodziców w stan zaniepokojenia. Nic dziwnego, ponieważ podróżowanie z maluchem nie jest łatwe, nieważne jaki środek transportu się wybierze. Nie zamartwiaj się jednak, bo nie jest to niemożliwe.

Pamiętając o tym, dzisiaj chcielibyśmy dać Ci kilka wskazówek. Powiemy, jak uprzyjemnić Twoją rodzinną podróż z małym dzieckiem. Więc weź głęboki oddech, pozbądź się niepokoju i pełna odprężenia kontynuuj czytanie.

Daleka podróż z małym dzieckiem: samolot

Aby Twoja wycieczka z maluchem była przyjemna, musisz się odpowiednio przygotować. W końcu podróże wiążą się z organizacją i planowaniem. Zachowaj też zdrowy rozsądek, na ile to możliwe. (Jesteśmy jednak świadomi, że wiele rzeczy będzie poza Twoją kontrolą, jeśli chodzi o dzieci).

Odlatujący samolot - podróż z małym dzieckiem
Latanie z niemowlęciem wymaga planowania, więc zwróć uwagę i zanotuj poniższe wskazówki.

Kiedy więc planujesz podróż, weź pod uwagę dwa czynniki: wiek dziecka i wasz środek transportu. Nawet jeśli wydaje się to dziwne, są to dwa filary, na których oprze się Twoje planowanie.

To powiedziawszy, spójrzmy teraz na kilka poniższych wskazówek.

1. Gdzie dziecko będzie spało?

Zależnie od wieku Twojego dziecka, podczas podróży samolotem możesz poprosić o kołyskę. Loty transatlantyckie oferują specjalne kołyski, jeśli Twój maluch jest noworodkiem, ma mniej niż 8 miesięcy lub nie przekracza pewnej wagi.

Pamiętaj, aby zarezerwować ją z wyprzedzeniem, ponieważ obsługa samolotu może nie być w stanie zapewnić Ci jej w ostatniej chwili. Przed zgłoszeniem potrzeby kołyski, sprawdź stronę internetową linii lotniczej na temat wymagań dotyczących maksymalnego wieku, wzrostu lub wagi dziecka.

W przypadku, gdy Twoje dziecko nie kwalifikuje się już do kołyski, powinno ono spać z Tobą. Chyba że jesteś gotowa zapłacić za osobne miejsce dla Twojego malucha (50-100% biletu), który będzie wówczas podróżował na siedzeniu obok Ciebie.

Jeśli zdecydujesz się trzymać go w ramionach przez cały czas lotu, zabierz ze sobą ergonomiczną poduszkę na szyję. Pozwoli Ci to trochę odpocząć.

Być może zainteresuje Cię także: Smoczek i butelka: czy są szkodliwe dla dzieci?

2. Daleka podróż z małym dzieckiem – jedzenie

Karmienie dziecka piersią jest łatwe, ponieważ nie musisz pakować żadnego specjalnego jedzenia. Jeśli jednak karmisz butelką, dodaj wcześniej mleko w proszku i poproś stewardesę o wodę, kiedy jej potrzebujesz. Na pokładzie większości samolotów znajduje się zazwyczaj także mleko (w małych porcjach).

Karmienie piersią
Starty i lądowania to świetny moment na karmienie dziecka piersią lub butelką.

Pamiętaj, że w torbie podręcznej osoby podróżującej z maluchem do 2 roku życia dopuszcza się słoiczki z jedzeniem dla dzieci. Jeśli więc Twój maluch je lubi, zabierz kilka ze sobą.

3. Potrzebujesz małej dodatkowej walizki i torby na pieluchy

Musisz posiadać odpowiednią ilość pieluch na cały lot w Twojej torbie i jeszcze trochę zapasu w dodatkowej walizce. W bagażu podręcznym zapakuj także kocyk dziecięcy i co najmniej dwie zmiany ubrań. Na wszelki wypadek spakuj też dodatkową zmianę ubrań dla siebie.

Nie zapomnij też o chusteczkach dla niemowląt. Weź także wszelkie możliwe lekarstwa, których może potrzebować Twoje dziecko. Możesz na wszelki wypadek wziąć termometr. Jedzenie dla dziecka, butelka wody i zabawka również powinny być w Twoim bezpośrednim zasięgu.

Kolejna ważna wskazówka: spakuj co najmniej dwie duże plastikowe torby, abyś mogła do nich włożyć zabrudzone ubrania. W ten sposób oddzielisz je od czystych rzeczy i przechowasz je osobno do momentu dotarcia do celu podróży.

4. Odzież podróżna

Kiedy wybierasz się w długą podróż z małym dzieckiem, ważne jest, abyście oboje czuli się komfortowo. Zapomnij o stylowych ubraniach i pozwól dziecku podróżować w najwygodniejszej piżamie.

Ubieraj je warstwami, aby móc odpowiednio usunąć lub dodać kolejne ubrania. Ponadto miej w pobliżu kocyk, ponieważ czasami w kabinie samolotu robi się naprawdę zimno.

5. Podróż z małym dzieckiem – płacz jest rzeczą normalną

To niezaprzeczalny fakt: małe dzieci płaczą. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko płacze podczas lotu.

Płaczące dziecko
Jeśli Twoje dziecko płacze w samolocie, nie rozpaczaj; po prostu postaraj się je uspokoić.

Zapomnij o urażonej damie i jej zrzędliwym mężu, którzy siedzą za Tobą i zachowaj spokój. Następnie weź głęboki oddech i delikatnie spróbuj uspokoić dziecko. Skup się na swoim dziecku i skoncentruj się na tym, czego on i Ty w tym momencie potrzebujecie.

6. Ssanie pomaga uniknąć dyskomfortu w uszach

Podczas startu i lądowania karm dziecko piersią lub daj mu do ssania butelkę lub smoczek, ponieważ zmniejszy to dyskomfort dla jego uszu.

Jeśli karmisz je butelką, przygotuj butelkę na te dwie okazje.

Daleka podróż z małym dzieckiem: transport lądowy

Największą zaletą podróżowania drogą lądową jest to, że kontrolujesz tempo swojej podróży.

Dziecko śpi w foteliku - podróże z dzieckiem

Oprócz tego możesz kontrolować temperaturę i robić tyle przerw, ile potrzebujesz. Jest o wiele więcej możliwości zapewnienia wygody swojej i Twojej rodziny.

1. Wybierz najlepszą porę dnia

Najlepiej jest podróżować samochodem, gdy dziecko śpi. W ten sposób możesz podróżować, nie martwiąc się o jego dyskomfort.

Jeśli nie przeszkadza Ci jazda nocą, to kolejna świetna opcja.

2. Upewnij się, że dziecko ma wygodny fotelik

Fotelik samochodowy musi być dostosowany do wieku i rozmiaru dziecka. Przed wyjazdem sprawdź, czy jest odpowiednio wyregulowany i czy jest w nim Twojemu dziecku wygodnie. Upewnij się, że trzypunktowy pas bezpieczeństwa jest prawidłowo ustawiony.

3. Rób tyle przerw, ile potrzebujesz

Oblicz, kiedy Twoje dziecko będzie głodne i staraj się organizować przerwy o tych porach. Zapewni mu to przerwę od siedzenia i będzie okazją na karmienie i bliższy kontakt fizyczny z mamą lub tatą.

Dziecko śpi w samochodzie - podróż z dzieckiem
Nie pozwól dziecku spędzać zbyt długich okresów czasu w foteliku samochodowym.

Pamiętaj, że nie zaleca się trzymania dziecka w foteliku samochodowym przez długie okresy czasu.

4. Upewnij się, że masz zapasową oponę i zmiany odzieży

Tak jak podczas podróży samolotem, koniecznie weź ze sobą wystarczającą ilość odzieży i pieluch oraz trzymaj je pod ręką. Chociaż w razie nagłej potrzeby można się zatrzymać i kupić coś nowego, gdy jest potrzebne, nie jest to najwygodniejsza sytuacja, w której można znaleźć się podczas podróży z dzieckiem.

Ponadto, na wszelki wypadek upewnij się, że masz koło zapasowe.

5. Daleka podróż z małym dzieckiem tylko w wygodnych ubraniach

Wygodne, odpowiednie do podróży ubrania są niezbędne, aby zapewnić dziecku wygodę. Unikaj wełny i zbyt grubych lub zbyt cienkich płaszczy. Pamiętaj, że Twojemu dziecku może być za gorąco lub za zimno. Może być mu niewygodne, gdy pas bezpieczeństwa fotelika ociera się o skórę. Miej rozwiązanie na każdą okoliczność.

Ogólnie rzecz biorąc, dalekie podróże z dzieckiem wymagają cierpliwości i starannego planowania, zarówno przed podróżą, jak i w jej trakcie. Weź głęboki oddech i ciesz się przygodą. Bądź pozytywna: będzie łatwiej niż Ci się wydaje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.