Dziecko płacze cały czas? Sposoby na jego uspokojenie

3 kwietnia, 2019
Jeśli chodzi o uspokojenie swojego dziecka, które nieustannie płacze, musisz na początek postarać się w pełni zrelaksować. W przeciwnym razie możesz okazywać nieświadomie oznaki zdenerwowania i stresu, przez co Twoje próby uspokojenia swej pociechy przyniosą jedynie zupełnie odwrotny w skutkach efekt.

Dziecko płacze z wielu różnych powodów. Przez większość czasu nie jesteśmy do końca nawet pewni dlaczego. Jednak, jako rodzice musimy znać przyczyny, działania i konsekwencje szlochania naszych pociech.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, co zrobić, gdy dziecko płacze bez przerwy, a także jak je skutecznie uspokoić.

Rodzicom w wielu przypadkach trudno jest zrozumieć, czego może chcieć dziecko, jeśli jedyny sposobem, w jaki jest ono w stanie wyrazić swoje potrzeby i emocje, jest płacz. Jednakże, jako rodzic, powinieneś nauczyć się znać powody, dla których Twoje małe dziecko może płakać.

Kiedy dziecko płacze, to może być to dla Ciebie tak irytujące, że się mocno stresujesz całą sytuacją. Zarówno dlatego, że martwisz się o swoją pociechę, jak i dlatego, że Ci to zwyczajnie przeszkadza.

Jeśli chodzi o uspokojenie swojego dziecka, które nieustannie płacze, musisz na początek postarać się w pełni zrelaksować. W przeciwnym razie możesz okazywać nieświadomie oznaki zdenerwowania i stresu, przez co Twoje próby uspokojenia swej pociechy przyniosą jedynie zupełnie odwrotny w skutkach efekt.

Dlaczego warto wiedzieć, czemu dziecko płacze i jak je uspokoić?

Zdrowie danej osoby może zależeć także od jej emocji. Jeśli chodzi o niemowlęta, mogą one wyrazić swój dyskomfort tylko poprzez płacz. Jeśli nie dostosowujesz się do ich potrzeb, mogą zacząć rozwijać się u nich różnego rodzaju problemy psychiczne i emocjonalne. Mogą mieć one charakter zarówno krótko-, jak i długoterminowy.

Jeśli wiesz dobrze, jak uspokoić swoje dziecko, będziesz miał lepsze relacje ze swoją pociechą. A to dlatego, że dzięki temu będziesz w stanie lepiej troszczyć się o swoje maleństwo i stworzyć z nim pełną wzajemnego zaufania więź. Należy także unikać stresujących sytuacji, które mogą spowodować, że dziecko zacznie ponownie płakać.

Nic nie czyni nas szczęśliwszymi niż uśmiech naszego dziecka. Jeśli widzisz, jak dziecko płacze i nauczysz się je skutecznie uspokajać, to błyskawicznie zauważysz, że staje się ono o wiele bardziej szczęśliwe.

Baw się z nim, rozmawiaj (nawet mimo tego, że ono Cię jeszcze nie rozumie), jedz z nim i wykonuj więcej codziennych zajęć razem z nim. Takie postępowanie zawsze tworzy nierozerwalną więź między rodzicami a ich dzieckiem.

Przeczytaj również: Dlaczego niemowlęta często zasypiają tylko wtedy, gdy są blisko matki

Powody, dla których dziecko płacze bez przerwy

W czasach prehistorycznych ludzie nie mieli w zwyczaju nosić ubrań, ani też żadnych akcesoriów. Jednak oczywiście od tamtych czasów wszystko się diametralnie zmieniło. Poza jednym.

Twoje dziecko może być wciąż uczulone lub nadwrażliwe na niektóre materiały, takie jak bawełna, środki do prania lub metale. Jeśli zauważysz, że dziecko płacze oraz towarzyszą temu typowe objawy alergii, powinieneś zabrać swoją pociechę do lekarza.

Matka tuli dziecko

Poza tym dziecko nie potrzebuje zbyt wiele czasu, by rozwinąć w sobie bardzo głębokie więzi emocjonalne z ludźmi. Mogą jednak być one nie tylko pozytywne, ale także i negatywne. Możesz więc zauważyć, że Twoje dziecko nie lubi być trzymane przez ludzi, których nie zna.

Wtedy najskuteczniejszym sposobem wyrażenia przez nie tego uczucia jest po prostu nagły płacz. Kiedy tak się dzieje, najlepiej będzie pogłaskać malucha lub potrzymać go za rączkę tak, aby zrozumiał, że ta druga osoba nie ma wobec niego żadnych złych intencji.

Głód i pragnienie

Ludzie muszą jeść i pozostać odpowiednio nawodnionymi, aby móc przetrwać. Jednakże dzieci nie mogą tego zrobić na własną rękę. Dlatego też będą zawsze płakać, gdy poczują głód lub pragnienie. A dopóki nie dowiesz się, co konkretnie chcą zjeść lub wypić, nie uspokoją się.

Spanie

Hałas i jaskrawe światło mogą zakłócić spokojny sen Twojego dziecka. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko płacze i nie chce spać, może to oznaczać, że nie czuje się komfortowo. Może być to spowodowane tym, że znajduje się w innym, niż zwykle miejscu.

Krótko mówiąc, Twoje dziecko nie przestanie płakać, dopóki nie położysz go w jego łóżeczku. W takich przypadkach zalecamy też trzymanie dziecka w ramionach tak długo, aż się rozluźni i uspokoi.

Zobacz także: Spraw, by dziecko spało całą noc! Wskazówki

Ból brzucha lub kolka

Najgorszy scenariusz jest taki, że Twoje dziecko płacze bez przerwy, bo cierpi z jakiegoś powodu. Niemowlęta są bardzo podatne na kolkę, różnego rodzaju infekcje i inne problemy zdrowotne. Dlatego najlepiej będzie okresowo sprawdzać stan zdrowia swojej pociechy.

Jeśli Twoje dziecko płacze z powodu czegoś, co go niepokoi, powinieneś zainteresować się jego stanem. Następnie zdecyduj także, czy możesz wyleczyć ten problem na własną rękę w domu, czy też lepiej będzie zasięgnąć w takim przypadku porady lekarza.

Co możesz robić, aby uspokoić swoje dziecko?

Odrobinę okazywanego uczucia może uspokoić każde, nawet najbardziej zrozpaczone dziecko. Tak więc najlepszym sposobem na uspokojenie swojej pociechy, która płacze bez przerwy, jest stosowanie wobec niego pełnych miłości i czułych gestów.

Na przykład delikatne poklepywanie po plecach może pomóc, gdy dziecko cierpi na kolkę. Pomocne są także delikatne uściski i łaskotki. Dzięki temu Twoje dziecko się uśmiechnie i dzięki temu będzie w stanie powstrzymać łzy.

Matka z dzieckiem

Nawet jeśli nie masz najpiękniejszego głosu pod słońcem, każde dziecko uwielbia, gdy się mu śpiewa.

Za każdym razem, gdy zauważysz łzy na policzkach swojego maleństwa, możesz zaśpiewać mu jego ulubioną piosenkę, dopóki nie zaśnie lub dopóki nie wróci do zabawy. W ten sposób Twoje dziecko poczuje się bezpieczne i kochane.

Konsekwencje płaczu dziecka przez długi czas

Zlekceważenie dbania o swoją pociechę, gdy dziecko płacze bez przerwy, może mieć zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe konsekwencje.

Jednym z nich jest to, że będzie miało problemy z wyrażaniem uczuć, ponieważ nikt nie reagował w dzieciństwie na jego płacz. Może to mieć wpływ na ich relacje osobiste i zawodowe, ponieważ osoba taka nie będzie miała zdolności do swobodnego wyrażania swoich opinii wobec innych ludzi.

Kiedy dziecko płacze, rodzice mogą się stresować. Ten stres może powodować, że rodzice będą reagować bardziej impulsywnie. Na przykład mogą działać gwałtownie wobec swojego dziecka lub krzyczeć na nie.

Rodzic nie tylko poczuje się wtedy wyjątkowo winny, jeśli zachowa się w ten sposób, ale samo dziecko prawdopodobnie dozna wtedy urazu psychicznego lub fizycznego. Jest rzeczą oczywistą, że należy tego rodzaju zachowania unikać za wszelką cenę.

Słów kilka tytułem podsumowania

Uspokojenie dziecka może wydawać się trudnym zadaniem dla niedoświadczonego jeszcze rodzica. Przekonasz się jednak, że z czasem, dzięki większej praktyce, będzie Ci o wiele łatwiej.

Przy pewnej dozie cierpliwości i miłości będziesz wiedział doskonale, jak powstrzymać te łzy i stworzyć więcej uśmiechu na twarzy Twojej pociechy.

Zamieszczone przez nas tutaj wskazówki mogą pomóc każdemu, kto przechodzi przez okres macierzyństwa lub ojcostwa. Powiedz wszystkim znajomym, jak ważne jest zrozumienie potrzeb dziecka i upewnij się, że jest ono szczęśliwe. W ten sposób będziesz mógł zachować dla siebie więcej szczęśliwych wspomnień bez łez w ich tle.

  • Eberly, S., Lanphear, N., Lawrence, R. A., Lanphear, B. P., & Howard, C. R. (2006). Parental Responses to Infant Crying and Colic: The Effect on Breastfeeding Duration. Breastfeeding Medicine. https://doi.org/10.1089/bfm.2006.1.146
  • Tirosh, E., Scher, A., Sadeh, A., Jaffe, M., & Lavie, P. (1993). Sleep characteristics of asthmatics in the first four years of life: A comparative study. Archives of Disease in Childhood. https://doi.org/10.1136/adc.68.4.481
  • Radesky, J. S., Peacock-Chambers, E., Zuckerman, B., & Silverstein, M. (2016). Use of mobile technology to calm upset children: Associations with social-emotional development. JAMA Pediatrics. https://doi.org/10.1001/jamapediatrics.2015.4260