Hipermagnezemia: za wysoki poziom magnezu

Hipermagnezemia: za wysoki poziom magnezu

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Hipermagnezemia to schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci. Zazwyczaj dotyka pacjentów cierpiących na niewydolność nerek, chociaż może wystąpić również u osób, który przyjmują zbyt duże dawki magnezu w postaci suplementów diety lub leków.

Hipermagnezemia pojawia się, gdy stężenie magnezu we krwi znacząco wzrasta. Standardowo u przeciętnego dorosłego stężenie tego pierwiastka wynosi od 1,5 do 2,5 mEq/L. Lekarze uznają, że dana osoba cierpi na to schorzenie, gdy badania laboratoryjne wykażą stężenie wyższe od przedstawionego wcześniej.

Obecność hipermagnezemii oznacza znaczące zaburzenia równowagi elektrolitów w organizmie. Magnez to jeden z głównych elektrolitów w ciele człowieka. Elektrolity mają wytwarzać ładunek elektryczny podczas rozpuszczania się w płynie. Jednak większość magnezu w naszych organizmach nie ma ładunku elektronicznego.

Warto podkreśli, że hipermagnezemia to rzadko spotykane schorzenie, które w większości przypadków wiąże się z chorobami nerek. Tym samym najczęściej dotyka osoby cierpiące na niewydolność nerek.

Hipermagnezemia a rola magnezu w organizmie

Magnez to bardzo ważny składnik, który jest potrzebny każdemu stworzeniu. To minerał, który odgrywa kluczową rolę w organizmach wszystkich istot żyjących. Poza tym jest obecny we wszystkich komórkach ciała. Odpowiada za utrzymywanie homeostazy i ich właściwe funkcjonowanie.

Miska soli

Ponad 300 enzymów obecnych w ciele człowieka potrzebuje magnezu, aby wykonywać swoje kluczowe funkcje. Komórki regulują przepływ magnezu. To z ich poziomu magnez aktywuje różne procesy biochemiczne zachodzące w ciele i nimi zarządza.

Właściwy poziom magnezu w organizmie odgrywa kluczową rolę dla zdrowia człowieka. Tym samym jakiekolwiek niedobory lub nadmiary tego pierwiastka mogą wywoływać choroby serca i układu nerwowego. Z tego powodu hipermagnezemia to schorzenie, które trzeba traktować poważnie, ponieważ może wiązać się z nią wiele negatywnych konsekwencji.

Hipermagnezemia i jej przyczyny

Nerki to organy, które odpowiadają za wydalanie magnezu. Dlatego też wszelkie nietypowe zmiany lub uszkodzenia, które w nich zachodzą, mogą prowadzić do rozwoju hipermagnezemii. Główne przyczyny tego schorzenia to:

 • Niewydolność nerek – to najczęstsza przyczyna hipermagnezemii, ponieważ uniemożliwia prawidłowe wydalanie magnezu.
 • Nadużywanie niektórych substancji, na przykład środków przeczyszczających, zobojętniających kwas lub suplementów diety.
 • Niektóre chemioterapie, które mogą prowadzić do rozwoju zespół ostrego rozpadu guza. To z kolei wywołuje wzrost poziomu magnezu.
 • Poważne, rozległe oparzenia.
 • Inne choroby przewlekłe, takie jak niedoczynność tarczycy i choroba Addisona.

Objawy i diagnoza

Aby wykryć hipermagnezemię, lekarz musi wykonać badania krwi. Gdy poziom magnezu jest jedynie lekko podniesiony, zazwyczaj nie ma żadnych wyraźnych objawów. Jednak jeśli poziom magnezu będzie się stale zwiększał, w końcu pojawią się następujące problemy:

Synapsy
 • Osłabienie mięśni,
 • Wymioty i mdłości,
 • Bóle głowy,
 • Nieregularne lub wolne bicie serca,
 • Ciepła i zaczerwieniona twarz,
 • Senność,
 • Zawroty głowy, omdlenia i/lub spowolnione odruchy,
 • Wolne oddychanie.

Paraliż mięśni

Kiedy osoba cierpiąca na hipermagnezemię zasypia i nie można jej obudzić oraz ma również problem z poruszaniem rękoma i nogami, powinnaś natychmiast wezwać karetkę. Poza tym musisz jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli oddycha wolno i ma spowolnione bicie serca. Zachowaj się tak samo, jeżeli zaobserwujesz senność i osłabienie mięśni.

Hipermagnezemia i leczenie

Sposób leczenia wysokiego poziomu magnezu we krwi zależy w całości od jego przyczyn. Osoby cierpiące na niewydolność nerek, czyli grupa, u której najczęściej występuje hipermagnezemia, muszą być otoczone ścisłą kontrolą lekarską. W ich przypadku zazwyczaj trzeba zastosować dializowanie.

Dializa to metoda, która pomaga nerkom oczyścić krew z niektórych substancji chemicznych i odpadów. Stosuje się je głównie, gdy nerki nie są w stanie samodzielnie wypełniać tej roli. W niektórych przypadkach dializy nie są potrzebne, a aby poprawić stan zdrowia pacjenta wystarczy zastosować odpowiednie leki.

W celu leczenia tego schorzenia lekarze przepisują zazwyczaj glukonian wapniowy lub diuretyki. Pacjenci muszą ściśle przestrzegać ustalonych dawek. Oprócz tego nie powinni przyjmować środków przeczyszczających ani zobojętniających kwas, w których składzie znajduje się magnez.

Jeżeli dana osoba jest podatna na zatwardzenia, musi stosować zrównoważoną dietę bogatą w błonnik.

W sprawach związanych z przyjmowanymi lekami musisz zawsze konsultować się ze swoim lekarzem, nawet jeśli preparaty można kupić bez recepty. Pamiętaj także, że powinnaś przyjmować suplementy z magnezem jedynie pod kontrolą lekarską. I oczywiście zawsze trzymaj je w miejscu niedostępnym dla dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.