Herbata cynamonowa - świetne uzupełnienie zdrowego stylu życia
Herbata cynamonowa to bardzo aromatyczny i orzeźwiający napój. Można dodać plasterek pomarańczy i inne składniki, aby jeszcze bardziej wzmocnić jego smak i sprawić, że będzie to znacznie przyjemniejsza opcja. Poznaj więc korzyści zdrowotne, jakich dostarcza herbata cynamonowa!
W chłodne miesiące herbatę cynamonową można spożywać zarówno w celu rozgrzania, jak i nawodnienia organizmu. Jednak można go również spożywać w innych scenariuszach, zawsze z umiarem.
Poza kulinarnym światem cynamon jest przyprawą szeroko badaną ze względu na imponujący skład. W rzeczywistości większość wskazuje, że okazał się on szczególnie przydatny w regulacji poziomu glukozy we krwi w przypadku cukrzycy typu 2 i otyłości.
Dlatego uważa się ją za obiecującą żywność, która po dokładniejszym zbadaniu może dostarczyć bardziej odpowiednich danych do ustalenia zaleceń dotyczących jej stosowania jako leczenia uzupełniającego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych herbaty cynamonowej.
Herbata cynamonowa a zdrowie
Cynamon to egzotyczna przyprawa, której najbardziej charakterystyczną cechą jest jej aromat. Według danych Hiszpańskiej Fundacji Żywienia zawiera białka, żelazo, wapń, cynk, potas, selen, witaminy B6, C, fenole i aldehydy (kwas cynamonowy, aldehyd cynamonowy, cynamonian, eugenol itp.).
Przypisuje się jej głównie właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające i przeciwcukrzycowe.
Cynamon i cholesterol
Chociaż przeprowadzono kilka badań w celu ustalenia, czy cynamon może pomóc w regulowaniu poziomu cholesterolu, uzyskane dowody są wciąż niewystarczające do ustalenia jednoznacznych wniosków i zaleceń. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że przeprowadzone badania nie były prowadzone na ludziach, ale na gryzoniach.
W badaniu opublikowanym w 2013 r. stwierdzono, że odmiana Cinnamomum cassia może mieć działanie hipocholesterolemiczne, a zatem może pomóc w poprawie funkcji układu krążenia.
Na razie nie można stwierdzić, że herbata cynamonowa może być napojem pomagającym regulować poziom cholesterolu we krwi. Jednak jego potencjał jako leczenia uzupełniającego jest nadal badany.
Cynamon i cukier
W badaniu opublikowanym w 2013 roku w The Annals of Family Medicine stwierdzono, że cynamon nie ma znaczącego wpływu na poziom hemoglobiny glikowanej we krwi. Podkreślono, że niejednorodność próbki, zastosowana dawka i czas trwania terapii nie dostarczyły przekonujących dowodów. Dlatego konieczne byłyby dalsze dochodzenia.
Przeczytaj również: Odchudzający napój z cynamonu i liści laurowych
Herbata cynamonowa – korzyści
Pomimo braku dowodów naukowych, w kręgach popularnonaukowych kilkakrotnie stwierdzono, że regularne spożywanie herbaty cynamonowej może mieć pozytywny wpływ na leczenie wspomagające w przypadku cukrzycy i hipercholesterolemii. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się na konsultację z lekarzem w sprawie stosowania tego środka.
Herbata cynamonowa jest również polecana między innymi w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych. Pomaga też w wyeliminowania gazów, pobudzaniu apetytu oraz zapobieganiu nudnościom i wymiotom. Korzyści te byłyby związane z faktem, że cynamon, stymulując wydzielanie śliny, pomagałby w tworzeniu soków żołądkowych, ułatwiając w ten sposób prawidłowe trawienie.
Przeciwwskazania
Kumaryna to toksyczny związek, który można znaleźć w cynamonie. Wiadomo, że w dużych stężeniach powoduje uszkodzenie wątroby i nerek. Dlatego niezbędne jest utrzymanie umiarkowanego spożycia przyprawy.
- W czasie ciąży należy unikać spożywania cynamonu, ponieważ stymuluje on przepływ krwi i powoduje skurcze macicy.
- Podobnie matki karmiące powinny również unikać herbaty cynamonowej, ponieważ może powodować nadwrażliwość alergiczną ze względu na zawarte w niej związki.
- Kiedy masz wrzody jelitowe, spożywanie herbaty cynamonowej powoduje dalsze podrażnienia. W takich przypadkach najlepiej całkowicie unikać cynamonu.
- Cynamon może przyspieszyć tętno. Z tego powodu osoby z chorobami serca powinny unikać herbaty cynamonowej, ponieważ może przyspieszyć bicie serca i zagrozić zdrowiu.
- Właściwości przyprawy mogą zmieniać sposób, w jaki inne leki działają w organizmie, generując nieprzewidywalne efekty (interakcje). Dlatego wskazane jest unikanie go podczas leczenia antybiotykami.
Dowiedz się więcej: Trudności z zasypianiem? Wypróbuj herbatę z banana i cynamonu
Herbata cynamonowa: aromatyczny napój z potencjałem
Choć herbata cynamonowa ma wiele zalet zdrowotnych, należy poczekać na wyniki badań naukowych, zanim uzna się ją za środek odpowiedni do leczenia chorób. Najodpowiedniejszym sposobem jest delektowanie się nim jako napojem, który może nas nawodnić i rozgrzać w chłodniejszych miesiącach roku.
Jeśli chcesz go spożywać jako lekarstwo, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zrobieniem tego. Taką samą radę udzielilibyśmy, jeśli chcesz włączyć go jako częste uzupełnienie swojej diety.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A multifaceted medicinal plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Oxford University Press. https://doi.org/10.1155/2014/642942
- Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., & Anderson, R. A. (2003). Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People with Type 2 Diabetes. Diabetes Care, 26(12), 3215–3218. https://doi.org/10.2337/diacare.26.12.3215
- Thomas, J., & Kuruvilla, K. M. (2012). Cinnamon. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition (Vol. 1, pp. 182–196). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1533/9780857095671.182
- Gruenwald, J., Freder, J., & Armbruester, N. (2010). Cinnamon and health. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 50(9), 822–834. https://doi.org/10.1080/10408390902773052