Zaburzenia odżywiania w ciąży: wszystko, co musisz wiedzieć

Kobiety w ciąży są bardziej podatne na zaburzenia psychiczne z powodu zmian zachodzących w ich ciele. Niestety zaburzenia odżywiania na tym etapie są bardzo powszechne i często nie są diagnozowane na czas.
Zaburzenia odżywiania w ciąży: wszystko, co musisz wiedzieć
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wiele kobiet określa ciążę jako najpiękniejszy okres w ich życiu. Jednak okres ten może nie być tak przyjemny we wszystkich przypadkach, a niektóre kobiety w ciąży bardziej niż inne są podatne na zaburzenia psychiczne. Chcesz poznać bliżej zaburzenia odżywiania w ciąży? Czytaj dalej!

Niestety w ostatnich latach częstość występowania tego typu zaburzeń u kobiet w ciąży wzrosła. W rzeczywistości, według badań, dotykają one 1 na 20 kobiet w ciąży, chociaż częstość występowania może być wyższa w krajach rozwiniętych.

Zaburzenia odżywiania w ciąży negatywnie wpływają zarówno na zdrowie matki jak i dziecka. Z tego powodu dobrze jest mieć więcej informacji na ten temat i przede wszystkim wiedzieć, jak je zidentyfikować.

Czym są zaburzenia odżywiania i jak wpływają na kobietę w ciąży?

Zaburzenia odżywiania to zmiany psychologiczne, które obejmują pewne nieprawidłowości w czasie jedzenia. Tego typu zaburzenia są zwykle związane z wyobrażeniem własnego ciała i wagą. Najbardziej narażone są na nie młode kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

W konsekwencji powodują różne zaburzenia równowagi w organizmie, zwłaszcza hormonalne. Tak więc kobiety z zaburzeniami odżywiania mają tendencję do nieregularnej miesiączki i problemów z płodnością.

Powikłania i ryzyko zwiększają się, gdy zaburzenia odżywiania występują w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ na tym etapie wymagania żywieniowe organizmu są większe.

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się tych zaburzeń u kobiet w ciąży jest nadmierny lęk przed przybraniem na wadze. Są również związane z lękiem i depresją, na które cierpi wiele kobiet w tym okresie.

Niestety zaburzenia odżywiania w ciąży często pozostają niezauważone. Dzieje się tak, ponieważ niektóre kobiety wstydzą się przyznać do problemu i czują się winne z powodu ryzyka dla dziecka.

W związku z tym ważne jest, aby zidentyfikować znaki ostrzegawcze:

  • Wykonywanie nadmiernych ćwiczeń
  • Nadmierny strach przed przybraniem na wadze
  • Niezwykle duże spożycie pokarmu
  • Niewłaściwy przyrost masy ciała podczas ciąży
  • Niepokój związany z posiłkiem lub unikanie jedzenia
Kobieta z ciężarkami.
Nadmierne ćwiczenia w czasie ciąży mogą wskazywać na trwającą chorobę.

Jakie są najczęstsze zaburzenia odżywiania u kobiet w ciąży?

Kobiety w ciąży mogą cierpieć na wiele różnych zaburzeń odżywiania. Zaburzenia te mogą trwać przez różny czas, a nawet mogą utrzymywać się przez lata po porodzie.

1. Jadłowstręt psychiczny

Anorexia nervosa charakteryzuje się nadmiernym ograniczeniem przyjmowania pokarmu, co skutkuje przyspieszoną i ciężką utratą masy ciała. Kobiety z tym zaburzeniem mają tendencję do spożywania bardzo małej ilości składników odżywczych, niewystarczających do zaspokojenia ich potrzeb.

Jadłowstręt psychiczny jest również jednym z najczęstszych zaburzeń odżywiania na całym świecie. Według publikacji w czasopiśmie JAMA Psychiatry wiąże się z powikłaniami ciąży, takimi jak nasilone wymioty, niedokrwistość a także przedwczesny poród.

Przeczytaj więcej o tym stanie tutaj: Fizyczne konsekwencje anoreksji

2. Bulimia nerwowa

Jest to prawdopodobnie najczęstsze zaburzenie odżywiania u kobiet w ciąży. Charakteryzuje się regularnymi epizodami objadania się, po których następują działania oczyszczające lub pewne zachowania kompensacyjne. Działania kompensacyjne mogą obejmować stosowanie środków przeczyszczających i wywoływanie wymiotów, a także forsowne ćwiczenia.

Głównym celem zachowań kompensacyjnych ma być uniknięcie przybierania na wadze w wyniku napadowego objadania się. Na szczęście objawy bulimii psychicznej mają tendencję do zmniejszania się w czasie ciąży. Jednak zawsze potrzebna jest specjalistyczna pomoc.

3. Zaburzenie napadowego objadania się

Ten stan charakteryzuje się epizodami objadania się, po których następuje uczucie utraty kontroli i dyskomfortu po posiłku. Różni się od bulimii psychicznej brakiem zachowania kompensacyjnego.

Ryzyko wystąpienia zaburzeń objadania się zwykle wzrasta w okresie ciąży, ponieważ wiele kobiet postrzega ten okres jako doskonałą okazję do uwolnienia się od restrykcyjnych diet. Czynniki wpływające na początek tego zaburzenia są różne, chociaż jedno z badań wykazało, że prekoncepcja wagi jest czynnikiem decydującym.

Możliwe ryzyko zaburzeń odżywiania w ciąży

Jak już wspomnieliśmy, zaburzenia odżywiania w ciąży niosą ze sobą wiele zagrożeń zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Każde zaburzenie może prowadzić do wielu różnych powikłań.

Ogólnie rzecz biorąc, obejmują one takie ryzyko jak:

  • Przedwczesny poród
  • Niska waga dziecka po urodzeniu
  • Spontaniczne poronienie
  • Cukrzyca ciążowa
  • Problemy z układem oddechowym
  • Wady wrodzone płodu
  • Ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego
  • Zwiększone prawdopodobieństwo cięcia cesarskiego

Ponadto ciążowe zaburzenia odżywiania powodują również powikłania poporodowe. Kobiety częściej cierpią na depresję, krwotoki, a także mogą mieć problemy z karmieniem piersią.

Przygnębiona matka.
Depresja poporodowa częściej występuje u matek, które miały bulimię lub anoreksję w czasie ciąży.

Dlaczego należy szukać profesjonalnej pomocy?

Profesjonalna pomoc w zaburzeniach odżywiania w ciąży jest niezbędna w leczeniu objawów choroby i zapobieganiu powikłaniom ciążowym. Najważniejsze, co kobiety muszą zrobić, to przyznać, że mają problem, pomimo piętna społecznego.

Niestety, nie istnieje jedno konkretne leczenie dla tych zaburzeń, dlatego muszą być leczone przez grupę różnych specjalistów. Przede wszystkim psycholog powinien podjąć ustalenia źródła problemu i jego leczenia.

Dietetyk natomiast ustali odpowiednią dietę, która spełnia wymagania ciąży i którą kobieta jest w stanie tolerować. Kluczową rolę w tym podejściu odgrywają również położnicy i pediatrzy. Będą czuwać nad stanem fizycznym matki i dziecka.

Powszechny i niedoceniany problem

Zaburzenia odżywiania w ciąży to zmiany związane z przyjmowaniem pokarmu i wizerunkiem ciała. Zaburzenia te powodują liczne komplikacje u kobiety i u dziecka, dlatego należy od razu się nimi zająć.

Niestety często pozostają niezauważone, ponieważ matki nie są w stanie zidentyfikować problemu. W związku z tym konieczne jest wykrycie wczesnych objawów i poszukanie specjalistycznej pomocy medycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martínez-Olcina M, Rubio-Arias JA, Reche-García C, Leyva-Vela B, Hernández-García M, Hernández-Morante JJ, Martínez-Rodríguez A. Eating Disorders in Pregnant and Breastfeeding Women: A Systematic Review. Medicina (Kaunas). 2020 Jul 15;56(7):352.
  • Mantel Ä, Hirschberg AL, Stephansson O. Association of Maternal Eating Disorders With Pregnancy and Neonatal Outcomes. JAMA Psychiatry. 2020 Mar 1;77(3):285-293.
  • Knoph Berg C, Torgersen L, Von Holle A, Hamer RM, Bulik CM, Reichborn-Kjennerud T. Factors associated with binge eating disorder in pregnancy. Int J Eat Disord. 2011 Mar;44(2):124-33.
  • Martínez-Olcina M, Rubio-Arias JA, Reche-García C, Leyva-Vela B, Hernández-García M, Hernández-Morante JJ, Martínez-Rodríguez A. Eating Disorders in Pregnant and Breastfeeding Women: A Systematic Review. Medicina (Kaunas). 2020 Jul 15;56(7):352.
  • Dörsam AF, Preißl H, Micali N, Lörcher SB, Zipfel S, Giel KE. The Impact of Maternal Eating Disorders on Dietary Intake and Eating Patterns during Pregnancy: A Systematic Review. Nutrients. 2019 Apr 13;11(4):840.
  • Arnold C, Johnson H, Mahon C, Agius M. The effects of eating disorders in pregnancy on mother and baby: a review. Psychiatr Danub. 2019 Sep;31(Suppl 3):615-618.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.