Dlaczego jem kiedy nie jestem głodny?

Dlaczego jem kiedy nie jestem głodny?
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Często pytasz samego siebie, dlaczego jem kiedy nie jestem głodny? Jaki jest tego powód? W tym artykule wyjaśnimy różne możliwe odpowiedzi na pytanie i przyczyny chęci jedzenia niezależnej od głodu.

W tym artykule wyjaśnimy czynniki, które powodują, że jesz mimo braku potrzeby. Czy kiedykolwiek jadłeś bez apetytu? Z pewnością zdarzyło ci się to wiele razy. Ale dlaczego jesz, kiedy nie jesteś głodny?

Istnieje cienka granica między ludźmi, którzy po prostu jedzą, gdy nie są głodni, a tymi, którzy jedzą ze względu na emocje. Jedzenie pod wpływem emocji może być niebezpieczne, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania.

Dlaczego jem kiedy nie jestem głodny?

Na początek ważne jest, aby przyjrzeć się samemu głodowi. Oto kilka powodów, dla których odczuwasz głód:

  • głód pomaga zaspokoić Twoje potrzeby żywieniowe;
  • jedzenie pomaga utrzymać struktury i funkcje komórek;
  • głód zachęca do jedzenia, co dodaje energii organizmowi.

Jednak w dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej jedzą dla przyjemności niż po to, by się pożywić. W bardzo stresującym społeczeństwie, w którym żyjemy, marketing żywności i łatwość dostępu do różnych produktów spożywczych mogą wpływać na ten problem.

Poniżej dowiesz się, dlaczego jesz, gdy nie jesteś głodny.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Rodzaje bulimii i zagrożenia z nią związane

Co to jest głód i jak organizm go reguluje?

Głód to uczucie, które wskazuje na naturalne zapotrzebowanie organizmu na pożywienie. Stoją za nim substancje, które działają w mózgu, szczególnie w podwzgórzu.

Układ neuroendokrynny znajdujący się w podwzgórzu reguluje głód, uczucie sytości i równowagę energetyczną. System to złożona sieć obwodów neurohormonalnych. Ta sieć składa się z długoterminowych i krótkoterminowych obwodowych i centralnych sygnałów molekularnych, a także innych czynników sensorycznych, mechanicznych i poznawczych.

Krótkotrwałe sygnały są regulowane przez grelinę, która zwiększa się wraz z czasem niejedzenia oraz leptynę, która hamuje przyjmowanie pokarmu i przyspiesza metabolizm. Natomiast długoterminowe sygnały odzwierciedlają wielkość rezerw tłuszczu.

Kobieta zaglądająca do lodóki

Dlaczego jem kiedy nie jestem głodny?

Jak wspomnieliśmy powyżej, to zwykle czynniki zewnętrzne zachęcają Cię do jedzenia, gdy nie jesteś głodny. Wyjaśnimy je poniżej.

Wysokie walory smakowe potraw

Przemysł spożywczy stworzył żywność o bardzo mocnych smakach, właśnie dlatego, aby zaostrzyć apetyt. W konsekwencji chcesz jeść więcej. Za przykład służyć może mieszanka cukru i tłuszczów w słodyczach lub bardzo słonych potrawach ze sztucznymi aromatami. Tak przygotowuje się np. frytki.

W rzeczywistości w ten sposób wynaleziono piąty smak, czyli umami. Ten smak mają produkty bogate w glutaminian sodu. Występuje głównie w ultraprzetworzonej żywności.

Warto wspomnieć, że według badań opublikowanych w European Journal of Clinical Nutrition pokarmy sycące to te bogate w białko, tłuszcze i błonnik.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jedzenie kompulsywne — co się za nim kryje?

Marketing żywności

Prawdopodobnie wszędzie widzisz reklamy żywności, i to nie tylko zdrowej żywności. Oglądanie reklamy, która miga Ci przed oczyma podczas oglądania telewizji, może wywołać określone emocje. Jest to coś, co marketing wykorzystuje, aby zwiększyć sprzedaż.

Reklamy są chwytliwe i zabawne. Kiedy widzisz lub słyszysz reklamę produktu spożywczego, możesz ulec pokusie, aby go skonsumować, bez względu na to, która jest godzina.

Czynniki społeczne i kulturowe

Innym powodem, dla którego zmagasz się z pytaniem, dlaczego jem, kiedy nie jestem głodny, jest fakt, że społeczeństwo zachęca ludzi do świętowania wszystkiego jedzeniem i piciem.

Świętowanie między innymi przyjęcia, Bożego Narodzenia lub wesela może doprowadzić do nadmiernego jedzenia, nawet jeśli wydaje się to naturalne i nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Emocje

„Miałem zły dzień w pracy i czułem się zestresowany. Kiedy wrócę do domu, będę się czuł przytłoczony. Muszę znaleźć sposób na relaks i lepsze samopoczucie. Dlatego jem kiedy nie jestem głodny”.

Prawdopodobnie zdarzyło się to już wcześniej i doprowadziło do objadania się. Często ludzie jedzą, gdy są znudzeni, zestresowani, szczęśliwi, smutni itp. Nazywa się to emocjonalnym jedzeniem lub napadowym objadaniem się.

Zwykle kiedy już zaangażujesz się w emocjonalne jedzenie, możesz szybko stracić nad nim kontrolę. Większość ludzi nieświadomie wybiera niezdrową żywność bogatą w tłuszcze, cukier lub sól. Wykazano, że u niektórych osób stres może wpływać na regulację między apetytem a uczuciem sytości.

Odmawianie sobie pączków

Różnorodność żywności

Dziś na półkach sklepowych można znaleźć niezliczone potrawy: lokalne, importowane z innych krajów, przystosowane do różnych stylów życia. Wśród nich jest wiele niezdrowych potraw. Ludzie są kuszeni, by próbować nowych rzeczy, co utrudnia nam kontrolowanie samych siebie.

Brak wystarczającej ilości snu

Brak snu powoduje zmiany w hormonach odpowiedzialnych za regulację apetytu, co powoduje, że jesteśmy bardziej głodni.

Ponadto, jak pokazuje badanie z Scientific Reports, ludzie niewyspani wybierają wysokokaloryczne pokarmy bogate w tłuszcz.

Jak możesz przestać jeść, kiedy nie jesteś głodny?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest unikanie kupowania niezdrowej żywności, takiej jak słodycze, słone przekąski, pizza, słodkie napoje itp. Zamiast tego kupuj zdrową żywność, taką jak owoce, warzywa, orzechy, naturalne produkty mleczne i gorzka czekolada.

W ten sposób, gdy masz ochotę na zjedzenie czegoś, będziesz mieć dostęp tylko do tych produktów w lodówce lub spiżarni.

Po drugie, musisz słuchać swojego ciała i zadawać sobie pytanie, czy naprawdę jesteś głodny. Jeśli jadłeś niedawno, prawdopodobnie nie jesteś. Jeśli wolisz zjeść czekoladowe ciasteczko zamiast owocu, może to być spowodowane niepokojem lub nudą.

Innym dobrym pomysłem jest rozpoczęcie innej czynności, aby zapomnieć o jedzeniu. Na przykład możesz iść na spacer, zadzwonić do przyjaciela lub poczytać książkę. Nie zapomnij też o wystarczającej ilości snu i ćwiczeń. To naprawdę pomaga!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety – a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
  • Ans AH., Anjum I., Satija V., Inayat A., et al., Neurohormonal regulation of appetite and its relationship with stress: a mini literature review. Cureus, 2018.
  • Fang, Z., Spaeth, A. M., Ma, N., Zhu, S., Hu, S., Goel, N., … & Rao, H. (2015). Altered salience network connectivity predicts macronutrient intake after sleep deprivation. Scientific reports5, 8215.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.