Trudności z zasypianiem? Wypróbuj herbatę z banana i cynamonu

Mieszanka banana z cynamonem w postaci naparu wykazuje właściwości odprężające i pomaga nam ulżyć sobie w stresie i uczuciu niepokoju. Ponadto pomaga nam zapaść w głęboki, regenerujący sen.
Trudności z zasypianiem? Wypróbuj herbatę z banana i cynamonu
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Choć wiele razy ignorujemy ten fakt, nasze zdrowie i ogólne dobre samopoczucie w wielkiej mierze zależą od tego, jak dobrze i jak długo śpimy w ciągu nocy. Dlatego też trudności z zasypianiem mogą okazać się przyczyną poważniejszych problemów.

Spanie przez co najmniej 7 lub 8 godzin na dobę jest konieczne do utrzymania dobrej jakości życia. Odbija się również na naszej wytrzymałości fizycznej oraz sprawności umysłowej.

Podczas, gdy śpimy, aktywują się liczne funkcje naszego organizmu, dzięki którym oczyszcza się nasz mózg i odnawiają się zapasy naszej energii. Dzięki temu – po obudzeniu się – możemy stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą nowy dzień.

Okazuje się jednak, że nowoczesny styl życia wpływa na coraz częściej pojawiające się trudności z zasypianiem. Śpimy coraz krócej, coraz płyciej, a nawet świadomie ograniczamy godziny snu, co może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych.

Jako przyczyny tego stanu rzeczy można wymienić między innymi złe odżywianie się, niedobór cennych składników odżywczych, a także stres. Leżą one u podstaw zaburzeń snu, z którymi zmaga się tak wiele osób.

Jako efekt pojawia się uczucie zmęczenia, osłabienie, spadek wydajności, a na dłuższą metę może to nawet doprowadzić do zaburzeń zdolności kognitywnych.

W dzisiejszych czasach bezsenność może być zwalczona za pomocą rozmaitych leków – wywołujących uczucie senności oraz tych pomagających nam obudzić się z rana.

Przeczytaj także: Bezsenność = 8 produktów, by zwalczyć ją naturalnie

Nadmierne jednak och przyjmowanie może prowadzić do uzależnienia i niemożności funkcjonowania bez przyjmowania tabletek.

Na szczęście istnieją liczne naturalne alternatywy, które w zdrowy sposób pomogą nam zwalczyć trudności z zasypianiem bez wywoływania niechcianych skutków ubocznych.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą prostym przepisem na herbatę z banana i cynamonu. Jej właściwości odprężą Twoje ciało i pomogą Ci zdrowo zasnąć.

Właściwości herbaty z banana i cynamonu

Herbata z banana i cynamonu to napój, który ostatnio podbija cały świat stanowiąc w 100% naturalną opcję, by zwalczyć bezsenność i inne zaburzenia związane ze snem.

Połączenie składników odżywczych zawartych w bananie i cynamonie to klucz do leczniczych właściwości tej herbaty. Czynią z naparu silny środek odprężający, przynoszący ulgę w stresie oraz umożliwiający zapadnięcie w głębszy sen.

Banan to pyszny owoc o słodkim smaku, który stanowi ważny element diety ludzi na całym świecie. Jest tak między innymi dlatego, że dostarcza on magnezu i potasu – pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Regulują one między innymi ciśnienie tętnicze a także pomagają zwalczyć retencję płynów.

Banan

Odgrywają one również ważną rolę w odprężaniu mięśni oraz poszerzaniu naczyń krwionośnych, zmniejszając jednocześnie poziom kortyzolu, znanego jako hormon stresu.

Jeśli chodzi o zwalczanie trudności z zasypianiem, trzeba wspomnieć, iż banan stanowi ważne źródło tryptofanu. Ten niezbędny kwas tłuszczowy zwiększa wydzielanie serotoniny w naszym organizmie. Serotonina to neuroprzekaźnik niezbędny do uzyskania dobrego samopoczucia, a także do zasypiania.

Innym składnikiem proponowanego przez nas przepisu jest cynamon, lecznicza przyprawa zawierająca czynne składniki takie jak eugenol. To właśnie jemu cynamon zawdzięcza swój intensywny zapach oraz sporą część swoich leczniczych właściwości.

Cynamon zaleca się między innymi pacjentom chorym na cukrzycę typu II, ponieważ uczestniczy on w metabolizmie cukrów, działając jako naturalny stabilizator poziomu glukozy we krwi.

Przyprawa ta wspomaga również trawienie i poprawia krążenie krwi. Te dwa czynniki są niezmiernie istotne jeśli pojawiają się u nas trudności z zasypianiem.

Herbata bananowo – cynamonowa na trudności z zasypianiem

Herbata cynamonowa na trudności z zasypianiem

Przygotowanie tego naturalnego remedium jest bardzo proste. Obydwa składniki są niedrogie i nietrudno dostępne w sklepach i na rynku.

Doświadczenie pokazuje, że napój ten wykazuje działanie lekko uspokajające. Przynosi ulgę w stresie, w stanach lękowych i we wszystkich tych emocjach, które uniemożliwiają nam zapadnięcie w regenerujący, głęboki sen.

Składniki

 • 1 banan
 • 1/2 łyżeczki cynamonu (2,5 g)
 • 1 litr wody

Sposób przygotowania

 • Odetnij końcówki banana i – nie obierając skórki – włóż go do garnka z wrzącą wodą.
 • Zmniejsz ogień najbardziej jak możesz i gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut.
 • Następnie pozostaw do zaparzenia i odcedź za pomocą sitka.
 • Dodaj szczyptę cynamonu i dokładnie wymieszaj.

Sposób spożycia

 • Wypijaj szklankę tego napoju na około 40 minut lub godzinę przed snem.
 • Powtarzaj spożycie tego naparu każdego wieczoru aż poczujesz zupełną ulgę.

Czy przechodzisz trudności z zasypianiem? Koniecznie sięgnij po ten napar i sam przekonaj się, że jest Twoim wielkim sprzymierzeńcem w walce z zaburzeniami snu.

Pamiętaj, że skuteczność tego naparu zależy od innych Twoich nawyków oraz od sposoby zaaranżowania Twojej sypialni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Roth, T. (2007, August 15). Insomnia: Definition, prevalence, etiology, and consequences. Journal of Clinical Sleep Medicine.
 • Israeli, Y., & Lahav, E. (2016). Banana. In Encyclopedia of Applied Plant Sciences (Vol. 3, pp. 363–381). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-394807-6.00072-1
 • Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A Multifaceted Medicinal Plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine2014, 1–12. https://doi.org/10.1155/2014/642942

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.