Stres? Zwalcz go przepysznym smoothie!

Opisywane przez nas smoothie jest bogatym źródłem witaminy B i C. Ma także właściwości uspokajające, dzięki czemu pomaga odpowiednio się zrelaksować i zwalczyć stres.
Stres? Zwalcz go przepysznym smoothie!

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2019

Stres może być wykańczający. Nic nie pomaga bardziej się zrelaksować w stresujące dni, jak przepyszne smoothie oparte o odpowiednio dobrane składniki o działaniu uspokajającym. Ten naturalny napój może być naszym najlepszym sprzymierzeńcem w trudnych chwilach.

Jest to szczególnie przydatne i skuteczne rozwiązanie, jeśli połączymy go z godziną odpoczynku w ciszy i spokoju. Stres jest wynikiem intensywnych procesów myślowych. Obowiązki, presja z zewnątrz, szum informacyjny, a także natłok własnych myśli to zawsze nasi najgorsi wrogowie.

Mając na uwadze powyższe zagadnienie, warto pamiętać, że istnieje coś takiego, jak produkty spożywcze o właściwościach leczniczych i terapeutycznych. Jeśli jesteśmy zdrowi od wewnątrz, nasz mózg może pójść nam na rękę, stymulując produkcję hormonu szczęścia, czyli endorfiny.

Poczucie bycia zdrowym i pełnym energii pomaga nam zobaczyć wiele rzeczy z całkowicie innego punktu widzenia. Poświęć kilka minut, aby zapoznać się z tym, co chcemy Ci zaproponować. Ale nie spiesz się.

Pozwól sobie delektować się chwilą tu i teraz. Przeczytaj uważnie dalszą część niniejszego artykułu. A w przyszłości, po prostu ciesz się efektami tego regularnie pitego pysznego smoothie pozwalającego skutecznie zwalczyć stres i niepokój.

Najlepsze produkty spożywcze pozwalające redukować stres

Musimy spożywać produkty spożywcze, które są zarówno ekologiczne, jak i bogate w składniki odżywcze. Tylko wtedy możemy złagodzić stres i poprawić ogólne samopoczucie.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak należy przyrządzić przepyszne smoothie antystresowe oraz jakie składniki będą Ci do niego niezbędne.

Nasiona szałwii hiszpańskiej (znane także jako chia)

Nasiona szałwii hiszpańskiej można znaleźć w każdym sklepie ze zdrową żywnością lub w wyspecjalizowanym dziale w supermarkecie. Mają wspaniały wpływ na zdrowie. Są niezwykle cennym produktem spożywczym, który pomaga skutecznie zwalczać stres.

nasiona chia na stres

Te małe nasiona zawierają różnego rodzaju minerały. W liściach ich składników znajdują się między innymi magnez i witamina B. Oba znacznie zmniejszają negatywne skutki wywołane w organizmie przez stres.

Największą korzyścią wynikającą ze stosowania tych nasion jest wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te są istotne w kwestii regulacji nastroju i ogólnego samopoczucia. Są również niezwykle przydatne, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie serca.

Migdały i ich wpływ na stres

W migdałach znajduje się minerał, o którym wspomnieliśmy już nieco wcześniej. Pełni on nieocenioną rolę w likwidowaniu negatywnych skutków wywoływanych przez stres. Chodzi oczywiście o magnez.

Nie możemy zapominać także o tym, że owoce pozbawione wody są bogatym źródłem błonnika. Błonnik pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, którego zaburzenia spowodowane są stresem i towarzyszącymi mu emocjami.

Ponadto, w skład migdałów wchodzą także dwa dodatkowe składniki, których połączenie okazuje się niezwykle skuteczne, gdy w grę wchodzi stres. To witaminy B oraz C.

Truskawki

Truskawki są bogatym źródłem magnezu oraz witaminy C. Czy wiesz, że jeśli zjesz od 15 do 20 truskawek dziennie, zaopatrzysz organizm w zalecaną dzienną dawkę witaminy C?

Te niezwykle smaczne i aromatyczne owoce są źródłem przeciwutleniaczy, kwasu foliowego, potasu, fosforu, żelaza, cynku, wapnia i selenu. Truskawki są także bardzo pożywne, więc są w stanie zaspokoić większość naszych potrzeb żywieniowych.

truskawki

Suplement diety o wysokiej zawartości białka oparty na gorzkiej czekoladzie

W aptekach oraz w sklepach z odżywkami dla sportowców możemy znaleźć także opisany powyżej suplement diety. Chodzi o pełny zestaw białek zmieszany z gorzką czekoladą. Taki środek jest także w stanie znakomicie zaspokoić część naszych codziennych potrzeb dotyczących odżywiania. Pomaga także schudnąć.

Gdy ogarnia nas stres i niepokój, nasze naturalne mechanizmy obronne stają się zauważalnie słabsze. Oznacza to, że trzeba dostarczyć organizmowi większej niż zwykle ilości składników odżywczych i energii pozwalającej walczyć z negatywnymi skutkami stresu.

Nie można również zapominać o tym, że gorzka czekolada stymuluje wydzielanie endorfin. Zawiera także magnez i doskonale redukuje stres i inne niekorzystne stany emocjonalne.

Podczas zakupu takiego suplementu należy jednak zwrócić uwagę na to, aby zawierał wyłącznie produkty naturalne (jak mleko, serwatka mleczna, kakao itp.). Należy unikać syntetycznych suplementów diety, ponieważ nie mają nic  wspólnego ze zdrowym sposobem odżywiania się.

Miód z kwiatów pomarańczy

Na rynku dostępne są różne rodzaje miodów kwiatowych. Jednym z najbardziej korzystnych z punktu widzenia zdrowia jest, bez wątpienia, miód z kwiatów pomarańczy. Miód ten znany jest ze swoich właściwości uspokajających, co oznacza, że świetnie zwalcza stres.

Wszystkie opisane powyżej składniki można bez większego problemu znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Może ewentualnie być nieco większy problem z miodem z kwiatów pomarańczy, ale w dobie Internetu nie jest to już żadna wymówka.

Polecamy przeczytać również: Smoothie eliminujące toksyny – 6 propozycji

Jak przygotować smoothie redukujące stres

truskawkowe smoothie

Niezbędne składniki

 • 1 szklanka mleka migdałowego (200 ml)
 • 10 truskawek
 • 1 łyżeczka nasion chia (5 g)
 • 2 łyżki stołowe miodu z kwiatów pomarańczy (ok. 50 g)
 • 1 łyżeczka suplementu diety zawierającego białko i gorzką czekoladę (ok. 5 g)
 • 3 kostki lodu

Procedura przygotowania opisywanego smoothie

 • Najpierw dokładnie umyj i pokrój truskawki na pół. Upewnij się, że używasz wyłącznie truskawek pochodzących z upraw ekologicznych. Owoce nie powinny także być zbyt dojrzałe. Najlepsze są czerwone i twarde.
 • Jeśli nie rozpoczął się jeszcze sezon na truskawki, możesz użyć jakiegokolwiek innego owocu, który jest bogatym źródłem witaminy C. Świetnie sprawdzą się papaje lub cytryny.
 • Następnie wrzuć owoce do blendera, dodaj mleko migdałowe, nasiona szałwii hiszpańskiej (chia), miód i suplement diety z gorzką czekoladą.
 • Wszystko dokładnie miksuj przez co najmniej kilkadziesiąt sekund. Miksuj, aż uzyskasz jednorodną konsystencję. Następnie dodaj do smoothie trzy kostki lodu.
 • Jeśli masz ochotę i odpowiedni rodzaj blendera, możesz też przez kilka sekund miksować lód, w efekcie czego otrzymasz przyjemnie rześki smak i chrupiący między zębami produkt przypominający nieco sorbety.

Delektuj się do woli tym smoothie skutecznie zwalczającym stres. Potem możesz spędzić godzinę, relaksując się do woli. Zobaczysz, że o wiele lepiej się dzięki temu poczujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Peter, C. P., Suzuki, Y., & Büchs, J. (2006). Hydromechanical stress in shake flasks: Correlation for the maximum local energy dissipation rate. Biotechnology and Bioengineering. https://doi.org/10.1002/bit.20827
 • Kader, A. A. (2008). Flavor quality of fruits and vegetables. Journal of the Science of Food and Agriculture. https://doi.org/10.1002/jsfa.3293
 • M.A., P., & Mark, D. (2011). Abiotic Stress in Harvested Fruits and Vegetables. In Abiotic Stress in Plants – Mechanisms and Adaptations. https://doi.org/10.5772/22524

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.