Hemoroidy - 9 sposobów, by złagodzić objawy

Oprócz zwiększenia dziennego spożycia błonnika w celu lepszego wypróżniania warto także sięgnąć po naturalne produkty do stosowania miejscowego, które uśmierzą ból i złagodzą stan zapalny.
Hemoroidy - 9 sposobów, by złagodzić objawy

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Hemoroidy to dość przykra i bolesna dolegliwość polegająca na stanach zapalnych żył odbytu i ich wydostawaniu się na zewnątrz. Najczęściej schorzeniu temu towarzyszą takie objawy jak krwawienie, podrażnienie, swędzenie i ból.

Istnieją różne sposoby uśmierzania tych dolegliwości i radzenia sobie z tym problemem, jednak dzisiaj chcemy poświęcić ten artykuł 9 całkowicie naturalnym lekarstwom na hemoroidy.

Aloes lekiem na hemoroidy

Aloes to roślina od wieków doceniana przez wzgląd na liczne właściwości zdrowotne. Jeśli chodzi o hemoroidy, żel aloesowy można stosować miejscowo, aby uśmierzyć ból, pieczenie i złagodzić stan zapalny.

Żel aloesowy

Co więcej, substancje aktywne obecne w aloesie działają przeciwzapalnie i łagodząco, co przynosi natychmiastową ulgę.

Pestka mango

Pestki mango to źródło związków o działaniu przeciwzapalnych, które są nie do przecenienia jeśli chodzi o problem hemoroidów i innych dolegliwości tego rodzaju. Wystarczy wysuszyć pestkę mango i rozgnieć ją na proszek, a następnie zażywać dwa razy dziennie – dodaj dwa gramy uzyskanego proszku do odrobiny miodu.

Nasiona kolendry

Nasiona kolendry są powszechnie znane ze swojego zbawiennego wpływu na hemoroidy i towarzyszące im dolegliwości. Wystarczy, że garść nasion kolendry zamocz w wodzie na noc, a uzyskany napój wypijesz następnego dnia rano.

Nasiona kolendry na hemoroidy

Jest to naturalny sposób na najbardziej uciążliwe objawy towarzyszące hemoroidom, takie jak krwawienie, pieczenie i swędzenie. Dzieje się tak za sprawą właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Kolendra to także świetne lekarstwo na problemy żołądkowe.

Mirt, mirra i dąb

Dąb, mirt i mirra to połączenie wykorzystywane do przygotowania maści skutecznie zwalczającej ból, pieczenie i inne dolegliwości towarzyszące hemoroidom. Mirt jest nawet w stanie zredukować rozmiar hemoroidów, z kolei dwa pozostałe składniki działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, trafiając bezpośrednio w źródło problemu.

Banany na hemoroidy

Banany to kolejny naturalny sposób do walki z hemoroidami, a to za sprawą potasu, którego w tych owocach jest aż nadto. Aby poradzić sobie z hemoroidami, należy przygotować puree z gotowanych bananów z dodatkiem mleka.

Banany na hemoroidy

Uśmierzy to ból i pieczenie, ponieważ potas ma zdolność rozluźniania naczyń krwionośnych oraz łagodzenia napięcia i nacisku na żyły odbytu. Minerał ten działa także ściągająco i spina tkanki, tym samym redukując opuchliznę i rozmiar hemoroidów.

Jagody i borówki

Rozgnieć łyżkę stołową jagód czy borówek i owiń owoce sterylną gazą. Przyłóż tak przygotowany okład bezpośrednio na hemoroidy – pozwoli Ci to złagodzić uciążliwe objawy, ograniczyć ból i pieczenie. Przeciwzapalne właściwości owoców są naprawdę nie do przecenienia. Specjaliści rekomendują je również na wszelkie dolegliwości trawienne i żołądkowe.

Figi na hemoroidy

Figi to jedne z najczęściej polecanych owoców na dolegliwości układu trawienia i odbytu. Aby przygotować skuteczne lekarstwo na ból i pieczenie, należy namoczyć 4 figi przez noc, a następnie wypić rano uzyskany napój na pusty żołądek; dzięki temu jego działanie będzie jeszcze bardziej skuteczne.

Figi

Innym sposobem na wykorzystanie właściwości fig do walki z hemoroidami jest przygotowanie naparu na bazie ich liści. Po przestudzeniu liście należy zaaplikować bezpośrednio na hemoroidy. Najwięcej efektów przyniesie Ci regularne stosowanie obydwu tych metod.

Ciepłe i zimne kompresy na hemoroidy

Stosowanie zamiennie zimnych i ciepłych okładów na hemoroidy to kolejny skuteczny sposób na złagodzenie bólu, pieczenia i stanów zapalnych. Możesz na przykład przygotować sobie ciepłą kąpiel lub tzw. parówkę, a następnie przyłożyć zimny kompres bezpośrednio na obolałe miejsce.

Niezależnie od tego, czy wykorzystamy ciepło czy zimno do leczenia objawów towarzyszących hemoroidom, efekt będzie podobny. Właśnie dlatego technika wymiennego stosowania okładów o różnych temperaturach pomoże zredukować opuchliznę, pobudzić krążenie i tym samym skutecznie leczyć hemoroidy.

Brzost na hemoroidy

Brzost, nazywany także wiązem górskim, to drzewo o licznych właściwościach, między innymi przeciwzapalnych i ściągających. Wystarczy napar na bazie kilku liści, z których można przygotować skuteczne naturalne lekarstwo redukujące pieczenie i inne towarzyszące hemoroidom objawy.

Garść dodatkowych porad

Aby uniknąć problemu hemoroidów i wszystkich towarzyszących im objawów i uciążliwych dolegliwości, musisz zawczasu zadbać o odpowiednią higienę i odpowiednią dietę.

Unikaj pikantnych potraw, produktów bogatych w cukry i zwiększ dzienne spożycie błonnika, a nie będziesz musiała martwić się o hemoroidy i związane z nimi powikłania zdrowotne.

Jeśli wypróbowałaś już naturalne sposoby leczenia hemoroidów i nie czujesz poprawy, koniecznie udaj się do lekarza specjalisty. To proktolog najlepiej oceni, w jaki sposób łączyć konwencjonalne sposoby leczenia z naturalnymi metodami, tak aby rozwiązać ten problem raz na zawsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aloe vera. (2016, July 15)
    niehs.nih.gov/health/topics/agents/aloe/index.cfm
  • Rocha Ribeiro SM, Queiroz JH, Lopes Ribeiro de Queiroz ME, Campos FM, Pinheiro Sant’ana HM (2007). “Antioxidant in mango (Mangifera indica L.) pulp”. Plant Foods Hum Nutr62 (1): 13–link.springer.com/article/10.1007%2Fs11130-006-0035-3
  • Christoph Seiler: Figs from your own garden, Stuttgart 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.