Rak odbytu - 5 charakterystycznych objawów

Wstyd nie jest dobrym doradcą - jeśli odczuwasz niepokojące objawy, koniecznie udaj się do specjalisty. W przypadku nowotworów odbytu wczesna diagnoza jest kluczowa, by leczenie było skuteczne.
Rak odbytu - 5 charakterystycznych objawów

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2018

Rak odbytu to bardzo ciężka, ale często także wstydliwa choroba, o której rzadko kiedy się mówi. Ten rodzaj nowotworu jest rzadziej spotykany niż rak piersi czy płuc, dlatego też niezbyt często mamy okazję o nim słyszeć.

Według Hiszpańskiego Towarzystwa Walki z Rakiem (AECC), rak odbytu stanowi około 1,9% wszystkich nowotworów układu trawiennego.

Nie jest to może zbyt wysoka liczba, wciąż jednak warto otwarcie mówić o symptomach, które mogą świadczyć o tego typu nowotworze. Jak w przypadku wszystkich chorób – im wcześniej postawiona diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.

Rak odbytu – co warto o nim wiedzieć?

Rak odbytu zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, więcej zachorowań odnotowuje się także wśród pacjentów powyżej 50. roku życia. Do głównych czynników ryzyka możemy zaliczyć:

  • palenie papierosów
  • wyższą przewidywalność długości życia
  • infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

Największym problemem, z jakim spotykamy się w przypadku tego nowotworu, jest fakt, iż na początku rozwija się on bez żadnych widocznych objawów. Część pacjentów leczących się na hemoroidy bierze też krwawienie czy ból za jeden z objawów tej choroby, a nie rozwijającego się raka.

To, a także wstyd – bo to przecież nowotwór odbytu – sprawia, że wielu chorych przez długi czas wstrzymuje się od wizyty u specjalisty.

Rak odbytu – cichy zabójca

Nie zawsze do sygnałów wysyłanych nam przez organizm przywiązujemy taką wagę, jak powinniśmy. Nie mamy nawyku regularnego sprawdzania stanu naszego zdrowia – chociażby przez kontrolowanie wszelkich możliwych zaburzeń wypróżniania czy też wyglądu stolca.

Ludzki odbyt to nie tylko część ciała odpowiedzialna za wydalanie – jest to również istotna część jelita grubego.

Odbyt to otwór zamykany przez pierścień okrężnych mięśni, składający się z licznych komórek, które z różnych powodów mogą podlegać zmianom genetycznym. W konsekwencji mogą one prowadzić do powstania zmian nowotworowych.

Powyżej wspomnieliśmy już o czynnikach ryzyka, które mogą przyczynić się tworzenia się komórek nowotworowych. Nie wszystko jednak zależy tylko i wyłącznie od naszych nawyków oraz codziennych wyborów. Poniżej znajdziesz listę symptomów, które mogą świadczyć o rozwoju raka odbytu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj koniecznie artykuł: Jelito grube oraz jego niezwykła fizjologia

1. Krwawienie

Krwawienie podczas wypróżniania to pierwszy symptom, na który warto zwrócić uwagę. Sporadyczne czy też jednorazowe krwawienie może mieć inne źródło niż rak odbytu. Mimo wszystko wizyta u specjalisty jest wskazana od razu.

Papier toaletowy

Czasami krwawienie może mieć związek z takimi schorzeniami jak hemoroidy, infekcja czy rozmaite dolegliwości układu trawienia i układu wydalniczego. Gdy tylko pojawi się taki problem,  koniecznie trzeba udać się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę.

2. Uczucie nacisku na odbyt

Wielu pacjentów, u których zdiagnozowano ten rodzaju nowotworu, skarży się na ciągłe uczucie pełności czy też nacisku w okolicy odbytu. Wywołuje to dyskomfort, a nawet swędzenie. Zdarza się nawet, że odbiera to osobie możliwość kontrolowania mięśni odbytu.

Początkowo objaw ten jest niemal niezauważalny. Po około sześciu miesiącach staje się na tyle ewidentny, że pacjenci decydują się na wizytę u lekarza.

3. Występowanie brodawek

Rak odbytu może mieć różne objawy towarzyszące. Jednym z nich jest występowanie brodawek właśnie w tej okolicy. Guzki czy też brodawki mogą występować wewnątrz jelita lub też na zewnątrz, wywołując dyskomfort, a nawet ból.

Jelito grube

Wielu pacjentów ignoruje ten objaw, mając go za coś normalnego. Warto jednak uważnie obserwować, co dzieje się z takimi brodawkami. Najlepiej jest udać się do lekarza i nie przejmować się na zapas.

4. Zaburzenia ruchów jelitowych

Każdemu z nas raz na jakiś czas zdarzają się zaburzenia trawienne. Od czasu do czasu może być to biegunka, innym razem zaparcia. Jest to normalne i nie powinno być powodem do niepokoju.

Jeśli jednak oprócz tych objawów doświadczasz także utraty kontroli nad mięśniami odbytu, nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.

5. Swędzenie

nne symptomy raka odbytu możemy to także ból w dolnej części pleców, napięcie mięśni brzucha oraz swędzenie w okolicy odbytu.

Oczywiście swędzenie najczęściej ma związek z hemoroidami (guzkami krwawniczymi), większość osób sięga więc po kremy i maści łagodzące ten objaw i zwalczające dyskomfort.

W toalecie

Jeśli jednak swędzenie jest naprawdę uporczywe i towarzyszą mu inne objawy, należy koniecznie udać się do specjalisty. Wczesna diagnoza to klucz do wyleczenia.

Niestety w niewielu przypadkach nowotwór jest diagnozowany przed etapem, w którym dociera on do węzłów chłonnych. Wówczas leczenie jest o wiele trudniejsze i o wiele bardziej agresywne. Dzisiejsza wiedza medyczna pozwala nawet na pełne wyleczenie. Jednak im później wykryty rak odbytu, tym gorsze rokowania.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Nowotwór – 5 rzadko spotykanych rodzajów


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.