Gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych - dlaczego?

Opierając się na doświadczeniach niektórych celebrytów, którzy zlikwidowali swoje sieci społecznościowe ze względu na ich negatywny wpływ, analizujemy skutki działania tych platform. Czy wiedziałeś o tych przypadkach?
Gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych - dlaczego?
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2023

Niektórzy twierdzą, że jeśli nie ma cię w sieciach społecznościowych, jesteś nikim. Jak się jednak okazuje ci celebryci dali bezprecedensowy przykład  rezygnując z mediów społecznościowych, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Dowiedz się, które gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych – nie przegap tych interesujących danych!

Według najnowszego raportu Global Digital Report, całkowita liczba użytkowników sieci społecznościowych wynosi 4,7 miliarda (stan na lipiec 2022).

Każdego dnia użytkownicy przesyłają różnego rodzaju treści i wchodzą w interakcje ze swoją społecznością. W przypadku celebrytów spotykają się oni z pochwałami i gratulacjami, ale też z krytyką, bo ich życie staje się w sieci sprawą publiczną.

W związku z tym pojawia się pytanie: w jakim stopniu portale społecznościowe wpływają na zdrowie psychiczne ludzi? I dlaczego gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych? Odpowiemy na te pytania na podstawie doświadczeń gwiazd i celebrytów.

Gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych

Rezygnacja z mediów społecznościowych i trzymanie się z dala od telefonów komórkowych zostało nazwane detoksem społecznym lub detoksem cyfrowym. Zrobiło to już wielu celebrytów. Wśród nich znajdziemy Toma Hollanda, Adele i Selenę Gomez. Powiemy Ci, dlaczego zdystansowali się oni od swoich wielbicieli.

Tom Holland

Gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych - Tom Holland
Tom Holland pożegnał się ze swoimi obserwatorami w mediach społecznościowych filmem, w którym wyraził, jak wpływają na niego ich opinie.

W sierpniu 2022 roku Tom Holland, aktor, który ożywił Spidermana na dużym ekranie, wyznał, że platformy cyfrowe źle wpływają na jego samopoczucie.

Podkreślił, że czuł się emocjonalnie poruszony, gdy znalazł w Internecie informacje na swój temat. Pożegnał się ze swoją społecznością na Instagramie (było to ponad 67 milionów obserwujących) za pomocą filmu. Następnie usunął swoje konto. W obliczu jego decyzji wielu kolegów poparło go i pogratulowało mu poczynionego kroku.

Gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych – Selena Gomez

Selena Gomez opuściła media społecznościowe - gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych
W kontekście swojego kryzysu, który rozpoczął się w 2016 roku, Selena porzuciła portale społecznościowe, aby chronić zdrowie psychiczne.

Selena Gomez dała nam tę samą lekcję w 2017 roku, kiedy to usunęła swoje konto na Instagramie. Stało się to po tym, jak padła ofiarą włamania. W usunięciu konta nie przeszkodziło jej to, że miała łącznie ponad 300 milionów obserwujących. Jednak dopiero w kwietniu 2022 roku opowiedziała o tym, co się stało.

Jestem szczęśliwsza. Jestem obecna, bardziej łączę się z ludźmi. To sprawia, że czuję się normalnie. Wcześniej bardzo skupiałem się na negatywnych komentarzach i nie czułem się z tym dobrze.

~ Selena Gomez w dzień dobry Ameryko ~

Adele

Adele również zniknęła z sieci społecznościowych na jakiś czas po rozstaniu ze swoim partnerem. Obecnie prowadzi tylko swoje konto na Instagramie, na którym ma ponad 50 milionów obserwujących. Jednak rzadko publikuje ona jakiekolwiek treści. Ma to sens, ponieważ ujawniła, że konto tak naprawdę nie należy do niej.

To jednak nie wszystko. Piosenkarka powiedziała, że po odwołaniu trasy koncertowej w Las Vegas stworzyła tajny profil na Twitterze, aby sprawdzić, co się o tym mówi. Znalazła jednak wiele negatywnych komentarzy, które ostatecznie ją zdenerwowały.

Inni celebryci, którzy zrezygnowali z mediów społecznościowych, ponieważ uważają, że wpływają one na ich zdrowie psychiczne, to Ed Sheeran, Millie Bobby Brown, Harry Styles, Kendall Jenner, Justin Bieber, Lizzo i Kanye West.[/atomik- w tekście]

Sieci społecznościowe a zdrowie psychiczne – jaki jest związek?

Oprócz ujawnienia ile osób ma obecnie profile w sieciach społecznościowych, w Global Digital Report 2022 ustalono, że ludzie spędzają średnio 2 godziny i 27 minut dziennie, korzystając z platform cyfrowych. Różni się to jednak w zależności od analizowanych krajów.

Na przykład w Nigerii średnia wynosi 4 godziny i 7 minut, podczas gdy w Kolumbii – 3 godziny i 46 minut. Wśród krajów poświęcających na to najmniej czasu jest Japonia (51 minut), Niemcy (1 godzina i 29 minut), Wielka Brytania (1 godzina i 48 minut) i Hiszpania (1 godzina i 53 minuty). Oczywiście różni się to również w zależności od osoby.

Będąc w sieci ludzie eksponują się nie tylko na dobre i interesujące doświadczenia, ale także na negatywne aspekty, które mogą źle wpływać na ich samopoczucie i stan psychiczny. Badania naukowe wykazały, że posiadanie sieci społecznościowych, takich jak Facebook, zwiększa objawy depresji u młodych osób.

Kobieta w sieciach społecznościowych.
Gwiazdy, które zamknęły swoje sieci społecznościowe, stwierdziły, że decyzja ta miała na celu ochronę ich zdrowia psychicznego.

Dlaczego tak się dzieje?

Eksperci zwrócili uwagę, że sieci społecznościowe mogą promować różne negatywne doświadczenia. Oto niektóre z nich:

 • Izolacja
 • Cybernękanie
 • Strach przed utratą czegoś lub kogoś
 • Depresja i niepokój
 • Niezadowolenie z życia
 • Niezadowolenie z własnego wyglądu

Inne badanie, w którym również wzięli udział studenci uniwersytetów, ujawniło możliwe przyczyny negatywnych skutków korzystania z sieci społecznościowych. Jak wyszczególniono, czas połączenia i formy komunikacji są czynnikami, które nieodłącznie wpływają na dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne.

Dzieje się tak, ponieważ młodzi ludzie tworzą samoświadomość w oparciu o zewnętrzne i wewnętrzne doświadczenia właśnie na tych platformach. Artykuł podkreśla, że te formy komunikacji się nie zmienią. Dlatego konieczne jest znalezienie lepszych sposobów na przeprowadzanie tego rodzaju interakcji.

Profilaktyka, dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie to czynniki, które powinny znaleźć się w centrum dyskusji na omawiany przez nas temat. Po zrozumieniu, w jaki sposób sieci społecznościowe mogą wpływać na zdrowie psychiczne ludzi, coraz bardziej zrozumiałe jest, dlaczego gwiazdy rezygnują z sieci społecznościowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Barrón- Colin M, Mejia-Alvarado CA. Redes sociales y salud mental: vivencias digitales de alumnos de
  la FES-I UNAM. Cuidarte. 2021; 10(19): 00-00. DOI: http://dx.doi.org/10.22201/fesi.23958979e.2021.10.19.78044
 • Braghieri, Luca; Levy, Ro’ee; Makarin, Alexey (2022) : Social Media and Mental Health, CESifo Working Paper, No. 9723, Center for Economic Studies and ifo Institute (CESifo), Munich.
 • Digital 2022 Global Overview Report. We Are Social – Hootsuite. 2022.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.