Shoku Iku: japońska filozofia zdrowego odżywiania

Shoku Iku: japońska filozofia zdrowego odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 01 marca, 2023

Japońska dieta jest jedną z najzdrowszych i najbardziej zbilansowanych na świecie. Zapewnia wysoki poziom zdrowia i długowieczności całej japońskiej populacji. W ostatnich dziesięcioleciach kraj azjatycki zainwestował wiele środków w programy edukacji żywieniowej i zdrowotnej, takie jak Shoku Iku , zwany także „edukacją żywieniową”. Program został uchwalony w 2005 roku.

W szczególności prawo to wymaga od szkół oferowania edukacji żywieniowej, aby pomóc dzieciom w rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych na podstawie zasad Shoku Iku. W ten sposób młodzi ludzie uczą się, jak i co jeść, a także dowiadują się, jak ważne jest czytanie etykiet oraz świadomość tego, jak produkowana jest żywność i jakie są potrzeby żywieniowe człowieka. Czy masz ochotę dowiedzieć się więcej na ten temat?

Pochodzenie Shoku Iku

Zamiast być prawem jako takim, Shoku Iku jest bardziej filozofią zdrowego i zbilansowanego odżywiania, która wyrosła z ruchu kierowanego przez Sagena Ishizukę, lekarza wojskowego, który również stworzył dietę makrobiotyczną. Mówiąc dokładniej, polega ona na poznaniu tego, co jemy, jak to przygotowujemy i jak łączymy różne potrawy.

Jak stwierdza Makiko Sano w swojej książce „Shoku Iku: kuchnia japońska na długie i zdrowe życie”, ruch ten „całkowicie rewolucjonizuje nasz stosunek do jedzenia. Chodzi o świadome jedzenie”.

Co więcej, wytyczne tego nurtu nie są zbyt surowe ani trudne do przestrzegania. To tylko kwestia nauczenia się trochę o żywieniu i wybieraniu żywności w oparciu o jej prawdziwą wartość odżywczą.

Zdrowa żywność
Dzięki Shoku Iku jesteśmy w stanie na nowo przemyśleć nasz związek z jedzeniem.

4 zasady Shoku Iku

Aby lepiej zrozumieć, o co chodzi tym sposobie odżywiania się, przedstawiamy jego podstawowe filary.

1. Skoncentruj się raczej na sytości niż na kaloriach

Shoku Iku zachęca do uważnego jedzenia. Oznacza to dostrojenie się do sygnałów głodu i nauczenie się rozpoznawania, kiedy zaczynamy czuć sytość. W rzeczywistości zawiera koncepcję „hara hachi bun me”, która polega na zaprzestaniu jedzenia, gdy sytość osiągnie 80%.

Ta praktyka zbiega się z zaleceniami żywieniowymi, aby jeść powoli, ponieważ mózg i żołądek rejestrują uczucie sytości po około 20 minutach jedzenia. W ten sposób filozofia ta pomaga uniknąć przejadania się przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb żywieniowych.

2. Shoku Iku a zróżnicowana dieta

Shoku Iku podkreśla znaczenie zdrowej, pełnowartościowej żywności. Nasza dieta powinna zawierać produkty takie jak:

  • Owoce
  • Warzywa
  • Orzechy
  • Kiełki
  • Pełne ziarna
  • Rośliny strączkowe

Ogólnie rzecz biorąc, zawierają one ważne składniki odżywcze, których potrzebuje nasz organizm. Jest to między innymi białko, błonnik, zdrowe dla serca tłuszcze i mikroelementy.

Ponadto ta filozofia żywieniowa zachęca do ograniczania spożycia przetworzonej żywności, która jest bogata w kalorie, sód i dodatek cukru. Nie mówiąc już o tym, że brakuje im niezbędnych składników odżywczych.

3. Ciesz się różnorodnością potraw

Daleka od ograniczania lub eliminowania określonych składników w diecie, nurt ten podkreśla znaczenie cieszenia się różnorodnością pokarmów w ramach zdrowego odżywiania. W tym sensie zachęca, aby posiłki składały się z różnych rodzajów warzyw, wraz z odrobiną ryżu i dobrym źródłem białka.

Ponadto zachęca nas do przygotowywania potraw na różne sposoby: gotowanie na parze, duszenie, smażenie, pieczenie i inne. Dzięki temu możemy wnieść trochę różnorodności do naszej diety.

4. Dziel się jedzeniem z innymi

Ostatnia zasada Shoku Iku podkreśla znaczenie zasiadania do posiłków z innymi i dzielenia się z nimi jedzeniem. Pomaga to wzmocnić relacje międzyludzkie i promuje bardziej uważne jedzenie.

Filozofia ta proponuje poświęcenie czasu na cieszenie się posiłkami z przyjaciółmi lub rodziną, kiedy tylko jest to możliwe.

Korzyści zdrowotne Shoku Iku

Japonia jest nie tylko krajem rozwiniętym o najniższym wskaźniku otyłości, ale także o największej długowieczności obywateli. Fakty te są ściśle powiązane z dietą i stylem życia ludzi. Przyjrzyjmy się, jak Shoku Iku przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Shoku Iku pomaga kontrolować wagę

Jak już wspomnieliśmy, filozofia ta kieruje uwagę na świadome odżywianie, które polega na słuchaniu ciała i rozpoznawaniu sygnałów głodu oraz sytości. Obecnie wykazano już, że świadome odżywianie znacząco przyczynia się do utraty wagi.

Z kolei promując spożywanie pełnowartościowej żywności bogatej w składniki odżywcze i zniechęcając do żywności przetworzonej, Shoku Iku zwalcza ryzyko otyłości.

Poprawia ogólny stan zdrowia

Nacisk na zdrową i urozmaiconą żywność sprzyja ustaleniu pełnowartościowej diety, bez większych ograniczeń. To z kolei przekłada się na następujące korzyści:

  • Poprawiona kontrola poziomu cukru we krwi
  • Lepsze zdrowie jelit
  • Niższe ryzyko chorób serca

Co więcej stwierdzono, że ograniczenie spożycia przetworzonej żywności pomaga zwalczać różne poważne schorzenia, w tym choroby sercowo-naczyniowe, choroby zapalne jelit, depresję i niektóre rodzaje raka.

Shoku Iku wspomaga pozytywną relację z jedzeniem

Uważne jedzenie pomaga również budować zdrowsze relacje z jedzeniem i własnym ciałem. Różne badania sugerują, że stosowanie uważności może pomóc zapobiegać emocjonalnemu jedzeniu i zmniejszać ryzyko napadowego objadania się.

Mężczyzna podczas posiłku.
Wdrażanie filozofii Shoku Iku przyczynia się do utraty wagi i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Dieta bez ograniczeń

Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do wielu modnych diet i popularnych planów posiłków, Shoku Iku nie ogranicza ani nie eliminuje całkowicie żadnego rodzaju żywności. Zamiast tego zachęca nas do poznania wartości odżywczej każdego pokarmu.

W ten sposób stara się umożliwić nam łączenie w diecie różnych składników, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe naszego organizmu. Krótko mówiąc, chodzi o większą świadomość tego, co i jak spożywamy, aby zachować dobry stan zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casas R, Castro-Barquero S, Estruch R, Sacanella E. Nutrition and Cardiovascular Health. Int J Mol Sci [Internet]. 2018 [consultado el 20 de julio de 2022]; 19(12):3988. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6320919/
  • Fuentes  R, Staub K, Aldakak L, Eppenberger P, Rühli F, Bender N. Mindful eating and common diet programs lower body weight similarly: Systematic review and meta-analysis. Obes Rev [Internet]. 2019 [consultado el 20 de julio de 2022]; 20(11):1619-1627. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31368631/
  • Elizabeth L, Machado P, Zinöcker M, Baker P, Lawrence M. Ultra-Processed Foods and Health Outcomes: A Narrative Review. Nutrients [Internet]. 2020 [consultado el 20 de julio de 2022]; 12(7):1 955. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7399967/
  • Katterman S, Kleinman B, Hood M, Nackers L, Corsica J. Mindfulness meditation as an intervention for binge eating, emotional eating, and weight loss: a systematic review. Eat Behav [Internet]. 2014 [consultado el 20 de julio de 2022]; 15(2): 197-204. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24854804/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.