Chronożywienie dla lepszego zdrowia - jakie są jego zalety?

Chronożywienie może przyczynić się do poprawy zdrowia poprzez bardziej wydajny metabolizm składników odżywczych.
Chronożywienie dla lepszego zdrowia - jakie są jego zalety?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chronożywienie to nauka, która koncentruje się na optymalizacji czasu posiłków, aby pozytywnie wpłynąć na zdrowie. To bardzo nowa dziedzina, która wciąż jest w fazie rozwoju, ale w ostatnich latach znacznie się rozwinęła. W rzeczywistości dokonano już interesujących odkryć związanych z funkcją metaboliczną.

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby pamiętać, że czas posiłków może nie wpływać na fizjologię wszystkich ludzi w ten sam sposób. Istnieją uwarunkowania genetyczne, które wpłyną na możliwe reakcje. Jednak wysoki odsetek populacji odniesie korzyści, jeśli zostaną wprowadzone pewne zmiany. Dowiedz się, w jaki sposób chronożywienie może pomóc również tobie!

Chronożywienie – kiedy jeść?

Jednym z pierwszych wniosków wyciągniętych przez badaczy zajmujących się tematem, jakim jest chronożywienie, jest to, że wcześniejsze pory posiłków mają pozytywny wpływ na skład ciała. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients. W tym sensie obiad powinien być spożywany przed pierwszą, a wieczorny posiłek przed dziewiątą.

Dzięki tym zabiegom metabolizm cukrów będzie przebiegał sprawniej, co pomoże zapobiegać złożonym problemom, takim jak insulinooporność. Jest to wstęp do cukrzycy i może negatywnie wpłynąć na mobilizację i utlenianie tłuszczów. W konsekwencji dochodzi również do większej akumulacji tłuszczu w tkance podskórnej. W związku z tym ważne jest unikanie takich zmian w składzie ciała w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Jednak liczy się nie tylko czas spożycia, ale także właściwy dobór rodzaju spożywanego pokarmu. Zasadniczo pierwszeństwo należy zawsze dawać świeżej żywności. Mają w środku wysokiej jakości składniki odżywcze. Jednocześnie nie zawierają cukrów prostych i tłuszczów trans, elementów, które mają tendencję do nasilania stanów zapalnych wewnętrznych, o czym świadczą badania opublikowane w BMJ.

Człowiek odżywiający się zdrowo. Chronożywienie
Ustalenie wcześniejszych posiłków niż zwykle wiąże się z poprawą składu ciała.

Czas spożywania węglowodanów ma znaczenie

Kolejna z podstawowych koncepcji chronożywienia wiąże się z koniecznością unikania spożywania cukrów prostych wieczorem. W tym czasie organizm zmniejsza swoją zdolność do metabolizowania tych składników odżywczych, przez co ich wpływ na metabolizm wydaje się być gorszy. Dlatego najlepiej wykorzystać ten czas na zaspokojenie zapotrzebowania na białko i tłuszcz.

Jednak prawdą jest, że istnieją specyficzne uwarunkowania genetyczne, które mogą nieco zmienić wyniki. Według badań opublikowanych w Nutrition & Diabetes można zdefiniować dwa różne chronotypy w zależności od zdolności metabolizowania cukrów o różnych porach dnia.

W ten sposób niektórzy ludzie będą mogli efektywniej wykorzystywać te składniki odżywcze rano, podczas gdy inni będą czerpać korzyści z ich spożywania w miarę upływu dnia. W tej chwili jednak nie ma wystarczających środków technologicznych, aby łatwo odróżnić chronotyp osoby.

Z tego powodu ogólnym zaleceniem jest unikanie spożywania cukrów prostych wieczorem, ponieważ zazwyczaj nie są one wtedy wykorzystywane jako źródło energii, a ryzyko ich kumulacji jest większe. Ponadto obiad jest zwykle mniejszym posiłkiem, a więc źródło białka i warzyw lepiej generuje uczucie sytości.

Chronożywienie w leczeniu cukrzycy

W kontekście cukrzycy typu 2 decydujące wydaje się chronożywienie. Optymalizacja czasu przyjmowania węglowodanów może skutkować utrzymaniem stabilnego poziomu glukozy we krwi, co pomaga zapobiegać pogorszeniu się problemu lub wymknięciu się spod kontroli. Mimo to niektórzy eksperci popierają ogólną potrzebę ograniczenia spożycia węglowodanów w diecie. Może to być pozytywne na poziomie metabolicznym.

Jednak w ciągu najbliższych kilku lat można przeprowadzić więcej badań, aby zapewnić skuteczny schemat dystrybucji cukrów w ciągu dnia. Przyniesie to korzyści nie tylko osobom z patologiami metabolicznymi, ale także sportowcy i kobiety odnajdą pozytywne korzyści. Umożliwi im to łatwiejsze uzupełnienie zapasów glikogenu, a tym samym usprawni proces regeneracji.

Zdrowe owoce
Chronożywienie wykazało pozytywny wpływ na radzenie sobie z cukrzycą typu 2 i innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Chronożywienie – dyscyplina decydująca o zdrowiu

Jak zauważyłeś, czas przyjmowania pokarmu może wpływać na metabolizm składników odżywczych, co ma wpływ na ogólny stan zdrowia. Z tego powodu ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w większości przypadków należy unikać spożywania cukrów w nocy.

W ten sposób zapobiegniesz wystąpieniu patologii, takich jak cukrzyca typu 2, o ile zachowasz inne dobre nawyki związane ze stylem życia. Oczywiście należy zauważyć, że konieczne jest unikanie spożywania żywności niskiej jakości, zwłaszcza wysoko przetworzonej żywności przemysłowej.

Produkty te zawierają wysokie stężenie cukrów prostych oraz sztucznych dodatków, czyli pierwiastków, które przez lata mogłyby zaburzać prawidłowe funkcjonowanie fizjologii. Ważne jest, aby pokryć zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze, aby zachować dobry stan zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lopez-Minguez, J., Gómez-Abellán, P., & Garaulet, M. (2019). Timing of Breakfast, Lunch, and Dinner. Effects on Obesity and Metabolic Risk. Nutrients11(11), 2624. https://doi.org/10.3390/nu11112624
  • de Souza, R. J., Mente, A., Maroleanu, A., Cozma, A. I., Ha, V., Kishibe, T., Uleryk, E., Budylowski, P., Schünemann, H., Beyene, J., & Anand, S. S. (2015). Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies. BMJ (Clinical research ed.)351, h3978. https://doi.org/10.1136/bmj.h3978
  • Henry, C. J., Kaur, B., & Quek, R. (2020). Chrononutrition in the management of diabetes. Nutrition & diabetes10(1), 6. https://doi.org/10.1038/s41387-020-0109-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.