Grzyby skóry: jak zidentyfikować 5 rodzajów infekcji

Infekcje grzybicze skóry są zaraźliwe i pochodzą z zainfekowanego obiektu lub osoby. Mogą być swędzące i bolesne.
Grzyby skóry: jak zidentyfikować 5 rodzajów infekcji
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dbanie o naszą skórę jest ważne z wielu powodów. Po pierwsze, jest warstwą ochronną naszego ciała, a więc dbanie o nią chroni także resztę naszego ciała. Ponadto wszelkie szkody, jakiej doznaje skóra, czy to ze względu na grzyby skóry, czy z innych przyczyn, są łatwo widoczne. To z kolei zagraża naszemu komfortowi i osobistemu wizerunkowi.

Dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed infekcjami skóry i wiedzieć, jak rozpoznać, czy cierpimy na grzyby czy inną infekcję, która wymaga pomocy medycznej. W ten sposób możemy szybko je wyleczyć i uniknąć konsekwencji lub trwałego uszkodzenia skóry.

Czy wszystkie grzyby skóry są takie same?

Tak jak nie ma jednego gatunku zwierząt czy roślin, tak królestwo grzybów składa się z wielu różnych organizmów. Niektóre z nich mogą wpływać na ludzi i powodować infekcje skóry.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o infekcje skóry, możemy mówić o pięciu rodzajach grzybów, które często powodują plamy, swędzenie, a nawet ból.

1. Grzybica skóry

Mujer con hongos en la piel

Dermatofitoza, powszechnie znana jako „grzybica”, to infekcja wywołana przez grzyby zwane dermatofitami. Grzyby te mają okres inkubacji u ludzi od 1 do 2 tygodni, zanim pojawią się objawy infekcji.

Dermatofity najlepiej rosną w ciepłym, wilgotnym środowisku i najczęściej występują w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Rozmnażają się również w zamkniętych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach, a także na odzieży narażonej na nadmierne pocenie się, sprzęcie sportowym i do ćwiczeń itp.

Dermatofity na ogół rosną tylko w tkankach zawierających keratynę lub „martwą tkankę”, takich jak włosy, paznokcie i zewnętrzna warstwa skóry. Przestają się również rozprzestrzeniać, gdy wejdą w kontakt z żywymi komórkami lub obszarami zapalnymi.

Grzyby te są przenoszone przez kontakt z grzybem na innym żywicielu. Infekcja zwykle zaczyna się w mieszkach włosowych lub najbardziej zewnętrznej części skóry, znanej jako „warstwa rogowa”, i stamtąd rozprzestrzenia się dalej.

Grzybicę klasyfikuje się według obszaru ciała, na który wpływa. Na przykład grzybica torsorum lub capitis wpływa na włosy i skórę głowy. Tinea corporis atakuje tkankę tułowia, kończyn i twarzy. Grzybica dłoni to kolejna powszechna infekcja, która atakuje dłonie i powoduje łuszczenie się.

Bardzo powszechnym rodzajem jest grzybica stóp, lepiej znana jako „stopa atlety”. Ciepłe, wilgotne otoczenie: sprzęt sportowy i odzież, szatnie siłowni to idealne środowisko, w którym rozwijają się grzyby skóry. Jednak każdy jest podatny na tę infekcję.

Jak rozpoznać tego rodzaju grzyby skóry?

Możesz stwierdzić, czy masz problemy z grzybem, jeśli stwierdzasz u siebie:

  • Swędzenie lub pieczenie
  • Pierścieniowe zaczerwienienie skóry
  • Pęcherze
  • Łuszczącą się skórę
  • Podział lub zmiękczenie dotkniętego obszaru
La tiña es uno de los tipos de hongos en la piel.

2. Candida

Kandydoza to infekcja wywołana przez drożdżaki. To bardzo powszechny grzyb, obecny nawet w ludzkim ciele.

Do infekcji dochodzi, gdy przeciwciała naszego organizmu nie są w stanie obronić nas przed tymi grzybami na skórze. Może się to zdarzyć, gdy mamy słaby układ obronny lub gdy przyjmujemy antybiotyki.

Chociaż ten rodzaj infekcji może dotyczyć dowolnej części ciała, pojawia się głównie w obszarach skóry z fałdami, takich jak pachy, w dolnej części piersi, krocze itp. Kiedy występuje na skórze, nosi nazwę kandydozy skóry.

Drożdżaki wpływają również na błony śluzowe: narządy płciowe, usta, język, a nawet w skrajnych przypadkach na przełyk i płuca. Candida jest również główną przyczyną zapalenia skóry u niemowląt ze względu na wilgoć, która pozostaje w pieluchach.

Jak rozpoznać ten rodzaj grzyba:

  • Zaczerwienienie i wysypka
  • Swędzenie lub pieczenie
  • Białe wykwity na dotkniętym obszarze
  • Ból i dyskomfort
  • Zmiana koloru, osłabienie, rozstępy, pogrubienie lub wypadanie paznokci

3. Grzyby paznokci

Infekcje grzybicze mogą również wpływać na paznokcie, co określa się jako grzybica paznokci. Wiele czynników etiologicznych to dermatofity, więc można je zaliczyć do kategorii grzybicy i nazwać grzybicą paznokci. Jednak mogą je również powodować inne grzyby, które atakują skórę, takie jak pleśń i drożdże.

Według wielu badań, grzybica paznokci jest najczęstszą infekcją paznokci i stanowi do 30% wszystkich przypadków. Infekcja może dotknąć każdego. Jednak diabetycy i ci, którzy nie stosują środków zapobiegawczych, są bardziej narażeni.

Grzyby najczęściej atakują paznokcie. Mogą znajdować się w samym zespole paznokcia, wpływać na otaczającą skórę i rozprzestrzeniać się na inne paznokcie. Niestety leczenie tej grzybicy jest trudne i często wymaga połączenia terapii miejscowej i doustnej.

Jak rozpoznać ten rodzaj grzyba

Identyfikacja grzybicy paznokci jest bardzo prosta, nawet we wczesnych stadiach choroby. Zajęty paznokieć zwykle zmienia kolor, staje się bielszy lub żółtawy.

Zmienia się również kształt paznokcia. W niektórych przypadkach można zaobserwować osłabienie paznokcia, co zwiększa prawdopodobieństwo złamania paznokcia. Jednak niektóre grzyby mogą powodować pogrubienie paznokcia. Ten rodzaj infekcji zwykle nie powoduje bólu dotkniętego paznokcia, chyba że przypadek jest bardzo ciężki.

4. Łupież pstry

Pityriasis Versicolor to grzybicze zakażenie skóry wywołane przez drożdżaki. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym są drożdżaki Malassezia furfur. Można je znaleźć na skórze jako część normalnej flory. Jednak w pewnych warunkach mogą stać się patogenne.

Tego typu grzyby skóry mogą wytwarzać specjalną substancję zwaną kwasem azelainowym, która zapobiega wytwarzaniu melaniny, powodując charakterystyczną symptomatologię. Ta choroba jest szeroko rozpowszechniona. Jednak badania pokazują, że częściej występuje w krajach tropikalnych i subtropikalnych.

Charakterystyczne zmiany łupieżu pstrego mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Jedną z najczęstszych lokalizacji jest klatka piersiowa, ale można ją również zobaczyć na szyi, twarzy i ramionach.

Jak rozpoznać ten rodzaj grzyba

Głównym objawem tej grzybiczej infekcji skóry jest obecność białawych lub żółtawych plam. Plamy mają tendencję do stopniowego powiększania się. Zmiana może być okrągła lub owalna i może być widoczne niewielkie złuszczanie.

Stan ten zwykle nie powoduje innych objawów, chociaż niektóre osoby mogą odczuwać swędzenie lub pieczenie. Na szczęście w krajach o klimacie umiarkowanym łupież pstry samoistnie może zniknąć pod koniec lata.

5. Sporotrychoza

Tę powszechną infekcję grzybiczą z Ameryki Łacińskiej wywołuje pleśń o nazwie Sporothrix schenckii. Czynnik etiologiczny zamieszkuje różne mchy, krzewy róż, obornik i bele siana. Jego rozmieszczenie sprawia, że najbardziej dotkniętą populacją są ogrodnicy i rolnicy.

Grzyb wnika w skórę przez małe nacięcia, zwykle przez kolce roślin. Na szczęście tego grzyba nie można przenosić z osoby na osobę. Ponadto rzadko dochodzi do rozsiewu krwiotwórczego do innych tkanek, dlatego zmiany są zwykle ograniczone do określonego obszaru.

Jak rozpoznać ten rodzaj grzyba

Pierwotna zmiana objawia się guzkiem lub ropniem o różnej wielkości, zlokalizowanym w miejscu wniknięcia grzyba do organizmu. Jest bezbolesny i stopniowo się powiększa. Liczba zmian może stopniowo wzrastać a także się zmieniać.

W miarę upływu dni zmiany stają się martwicze i przypominają wrzód. Co więcej, często ewoluują w zmiany przypominające wrzody, których gojenie zajmuje dużo czasu.

Niezbędne jest zapobieganie grzybicy skóry

Najlepszym sposobem ochrony przed grzybicą skóry jest unikanie kontaktu z innymi zarażonymi osobami, ich ubraniami i przedmiotami osobistymi.

Niezbędne jest również zachowanie doskonałej higieny osobistej, ponieważ większość grzybów stanowi część normalnej flory naszej skóry. Jeśli zauważysz u siebie grzyby skóry, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania recepty na lek przeciwgrzybiczy.

To może Cię zainteresować ...
Ketokonazol na zakażenia grzybicze: wskazania i przeciwwskazania
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ketokonazol na zakażenia grzybicze: wskazania i przeciwwskazania

W szczególności ketokonazol blokuje wytwarzanie ergosterolu, który jest istotną substancją wchodzącą w skład błony komórkowej grzybów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.