Ketokonazol na zakażenia grzybicze: wskazania i przeciwwskazania

Lek ten jest skuteczny przeciwko infekcjom grzybiczym, ponieważ jest w stanie hamować syntezę błony komórkowej grzybów. W szczególności ketokonazol blokuje wytwarzanie ergosterolu, który jest istotną substancją wchodzącą w skład błony komórkowej grzybów.
Ketokonazol na zakażenia grzybicze: wskazania i przeciwwskazania

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Ketokonazol to lek, którego ludzie używają do zwalczania infekcji grzybiczych. Dlatego właśnie jest on niezwykle popularnym lekiem przeciwgrzybiczym. Należy do rodziny imidazoli, razem z innymi lekami, takimi jak klotrimazol, flukonazol czy imidazol.

Lek ten jest podawany doustnie, chociaż w Europie jest stosowany przede wszystkim w przypadku zakażeń grzybiczych drogą miejscową. Wynika to z dość wysokiego ryzyka hepatotoksyczności. Hamuje on syntezę kortykosteroidów na poziomie nadnerczy, a w wyższych dawkach blokuje także aktywność grzybów chorobotwórczych.

Niektóre z grzybów, na które działa ketokonazol, to między innymi:

Jak widać, ludzie używają ketokonazolu do leczenia między innymi infekcji wywołanych przez Candida albicans, a także wywoływanych przez inne grzyby należące do tego rodzaju. Są one odpowiedzialne za wywołanie między innymi dobrze znanej kandydozy pochwy.

Dlatego zacznijmy od przyjrzenia się ogólnej charakterystyce tej infekcji, aby lepiej zrozumieć działanie ketokonazolu, a także właściwości tego leku.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kandydoza skórna: pięć sposobów na uzupełnienie leczenia

Ogólna charakterystyka kandydozy

Kandydoza to infekcja grzybicza lub grzybica wytwarzana przez którykolwiek z gatunków Candida. Jest wytwarzany nie tylko przez grzyba Candida albicans, który jest najbardziej popularny wśród ogółu populacji, ale także przez inne gatunki.

Najczęstszym miejscem infekcji jest pochwa. Jednak grzyb ten może również wpływać na inne części ciała. Zwykle występuje, gdy mechanizmy obronne organizmu słabną i nie są w stanie kontrolować aktywności grzybów zamieszkujących normalnie te części ciała.

Kandydoza

Z drugiej strony warto wspomnieć, że 75% kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi na tę infekcję, a u 50% ona nawraca. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie jest to choroba przenoszona drogą płciową, chociaż w przypadku infekcji może zostać przeniesiona na partnera seksualnego.

Obecnie dysponujemy bardzo skutecznym arsenałem terapeutycznym do leczenia objawów tej infekcji, wśród których należy wymienić:

  • Swędzenie.
  • Uczucie pieczenia, szczególnie podczas oddawania moczu lub stosunku płciowego.
  • Wysypka pochwy.
  • Gęsta, biała, bezwonna wydzielina z pochwy.

Jak ketokonazol działa w organizmie?

Lek ten jest skuteczny przeciwko infekcjom grzybiczym, ponieważ jest w stanie hamować syntezę błony komórkowej grzybów. W szczególności ketokonazol blokuje wytwarzanie ergosterolu, który jest istotną substancją wchodzącą w skład błony komórkowej grzybów.

Aby uzyskać ten efekt, wchodzi w interakcję z enzymem zwanym 14-α-desmetylazą. Enzym ten jest niezbędny do przekształcenia lanosterolu w ergosterol. Tak więc, ponieważ ergosterolu nie można zsyntetyzować z lanosterolu, nie można wytworzyć błony komórkowej, więc grzyb obumiera. W ten sposób ketokonazol zwalcza infekcje grzybicze.

Ponadto, jak wspomniano na początku artykułu, ketokonazol może również wpływać na syntezę substancji kortykosteroidowych. W tym sensie jest to bardzo silny lek hamujący syntezę tromboksanu. Lekarze czasami przepisują go doustnie w celu leczenia zespołu Cushinga.

Z tego powodu specjaliści używają go również w celu zapobiegania zespołowi niewydolności oddechowej u dorosłych, szczególnie u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Grzybica skóry – naturalne sposoby leczenia

Ketokonazol: przeciwwskazania do stosowania leku

Podając ten lek, bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę niepożądane reakcje, jakie może on wywołać, a także sytuacje, w których lekarze nie zalecają jego stosowania.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, jest to lek, który wymaga kwaśnego środowiska do jego rozpuszczenia i wchłaniania, tak że u pacjentów z achlorhydrią lub hipochlorhydrią środek przeciwgrzybiczy nie może osiągnąć poziomów w osoczu wymaganych do wywołania odpowiedniego poziomu skuteczności swojego działania.

Grzybica

Ponadto wątroba go metabolizuje, więc stosowanie tego środka przeciwgrzybiczego może powodować pogorszenie dolegliwości u pacjentów z uszkodzeniem wątroby.

Lekarze odradzają również jego stosowanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Powodem tego jest to, że zalicza się on do kategorii C ryzyka dla ciąży, jako że badania wykazały działanie teratogenne u zwierząt. Ketokonazol przenika wtedy do mleka matki, w efekcie czego może on powodować żółtaczkę jądrową u karmionego piersią niemowlęcia.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o najczęstsze działania niepożądane, które ketokonazol może wywołać, możemy wymienić tutaj następujące objawy:

  • Nudności i wymioty.
  • Hepatotoksyczność.
  • Zmniejszone libido, ze względu na jego wpływ na syntezę hormonów.
  • Światłowstręt.

Tytułem podsumowania

Ketokonazol to lek przepisywany przez wielu lekarzy w celu zwalczania infekcji grzybiczych. Przede wszystkim specjaliści stosują go w leczeniu kandydozy, która jest chorobą dotykającą wiele kobiet. I pamiętaj także o tym, że kandydoza nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espinosa-Cárdenas, P. E., Espinosa De Los Monteros-Sánchez, A. L., Mercado, M., & Sosa-Eroza, E. (2013). Ketoconazol en el tratamiento de la enfermedad de Cushing. Revista de Endocrinología y Nutrición.
  • López-Ávila, K., Dzul-Rosado, K. R., Lugo-Caballero, C., Arias-León, J. J., & Zavala-Castro, J. E. (2016). Mecanismos de resistencia antifúngica de los azoles en Candida albicans. Una revisión. REVISTA BIOMÉDICA. https://doi.org/10.32776/revbiomed.v27i3.541
  • Ketoconazol. (2014). In Checkliste Arzneimittel A–Z. https://doi.org/10.1055/b-0034-82520

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.