Gry komputerowe: czy wiesz, jak wpływają one na nastolatków?

Gry komputerowe: czy wiesz, jak wpływają one na nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2019

Martwisz się o to, w jaki sposób gry komputerowe wpływają na nastolatków? Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego dziecka, możesz podjąć kilka działań, na przykład grać w tego rodzaju gry z dziećmi w wieku nastoletnim i rozmawiać o ich zawartości, jak również nadzorować czas spędzony przed komputerem.

W naszym społeczeństwie panuje przeświadczenie, że gry komputerowe wywierają jedynie negatywny wpływ na dzieci. Warto dowiedzieć się, które z tych przekonań to mity, a które bazują na faktach.

Gry komputerowe mają również dobre strony, podobnie jak większość zdobyczy technologii, z których korzystamy w dzisiejszych czasach. Jednak istnieje wiele czynników, od których zależy wpływ, jaki na nas wywierają: wiek gracza, czas poświęcony na granie, tematyka gry, a nawet cechy charakterystyczne poszczególnych osób – w tym przypadku nastolatków.

Gry komputerowe i ich wpływ na nastolatków

Kilka badań udowodniło, że gry komputerowe mogą poprawić zdolności kognitywne, jak również umiejętność rozwiązywania problemów i przetwarzania informacji. Jednak istnieje wiele innych źródeł, które zwracają uwagę na ewentualne niebezpieczeństwa związane z takim sposobem spędzania czasu.

Amerykańska Akademia Psychiatrii Dzieci i Młodzieży (AACAP) stwierdza, że:

“Dziewczęta spędzają średnio ponad godzinę na graniu w gry wideo, zaś chłopcy – ponad dwie. Nastolatkowie poświęcają więcej czasu na gry niż młodsze dzieci.”

Nastolatek z kontrolerem do konsoli

Uzależnienie od gier internetowych może wywołać poważne problemy u nastolatków, zwłaszcza w sferze zachowania.

Oprócz tego badacze z tego związku naukowego podkreślają, że gry komputerowe stały się niezwykle wyrafinowane i realistyczne. Niektóre gry “łączą się z Internetem, pozwalając dzieciom i młodzieży grać i rozmawiać z dorosłymi i nieznanymi graczami”. Dlatego też trzeba mieć świadomość ewentualnych zagrożeń i zachować sporą dozę ostrożności.

Część gier ma elementy edukacyjne. Jednak wiele z najbardziej popularnych tytułów cechują złe aspekty związane z promowaniem przemocy wobec ludzi i zwierząt. Poza tym w części z nich można natknąć się na uprzedzenia i dyskryminację, przemoc wobec osób określonej płci i stereotypy, które pomagają utrwalać negatywne postrzeganie określonych zachowań i postaw.

Możliwe oddziaływanie gier komputerowych na nastolatków

Większość z tych kwestii wiąże się z wpływem, jaki nadmierne granie w gry komputerowe wywiera na młodsze osoby oraz stopniem zatracenia się w odgrywanych rolach i postaciach. Problem stanowi również brak umiejętności z kontrolowania czasu przeznaczonego na granie.

Jakie szkodliwe efekty może nieść ze sobą zbyt długie i częste granie?

Nie sposób wymienić wszystkich negatywnych skutków gier komputerowych. Jednak warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

Nastolatek grający w gry komputerowe

  • Mniej czasu spędzanego na socjalizacji z rodziną i przyjaciółmi.
  • Za mało czasu poświęcanego na zajęcia szkolne i odpoczynek.

Poza problemami natury behawioralnej, uzależnienie od gier komputerowych może prowadzić do siedzącego trybu życia, który odbije się negatywnie na zdrowiu dziecka.

Co możesz zrobić?

  • Rodzina i instytucje edukacyjne powinny promować lepsze wykorzystywanie gier komputerowych. Dzięki temu zmniejszą związane z nimi niebezpieczeństwa oraz sprawią, że ich oddziaływanie na dziecko będzie bardziej pozytywne.
  • Wybieraj gry, w które możesz grać razem z dziećmi i zadbaj o rozmowę o tym, co w nich zobaczycie. Poza tym nadzoruj znajomości zawarte podczas gry.
  • Powinnaś także ustalić określony czas na granie i pilnować, by był przestrzegany.

Ana Ramos w ciekawej publikacji Exploring Your Mind zauważa, że na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów gier komputerowych, na przykład platformówki:

“Ten rodzaj gier komputerowych polega na przechodzeniu z jednej zawieszonej platformy na drugą, pokonując przy tym różne przeszkody. Takie gry rozwijają szybsze procesy myślowe, ponieważ wszystko dzieje się w nich bardzo szybko. Ale duże tempo może wywoływać uczucie zmęczenia i osłabiać koncentrację podczas innych zajęć następujących po graniu

Autorka nadmienia również, że istnieje wiele gier związanych i nie związanych ze sportem, jak również gry symulacyjne i strzelanki oraz gry z udziałem sztuk walki, w których pojawiają się “szybkie walki z użyciem broni lub bez niej”.

Takie gry, w których króluje przemoc, cieszą się złą sławą i stawiają wszystkie gry komputerowe w złym świetle. Niektóre badania sugerują nawet, że gry pełne przemocy mogą nasilać agresywne zachowania u dzieci, które w nie grają.

Podsumowując:

  • Gry komputerowe nie znikną nagle z naszego życia, dlatego nie ma sensu zabraniać nastolatkowi w nie grać. Zamiast tego najlepszą opcję stanowi odpowiednie nadzorowanie grania, najlepiej poprzez towarzyszenie dziecku. Dzięki temu rodzice będą mogli pokazać nastolatkom, w jaki sposób korzystać ze zdobyczy technologii już od najmłodszych lat.
  • Należy wyzbyć się przekonania, że gry komputerowe są zawsze złe. Prawda jest o wiele bardziej złożona. Gry komputerowe, podobnie jak wszystko inne, mogą nie stanowić zagrożenia, a nawet nieść ze sobą korzyści, jeśli będą wykorzystywane we właściwy sposób.
  • Zasięgnij porad od innych rodziców, nauczycieli i osób pracujących w służbie zdrowia. Gdy zabraknie Ci narzędzi do rozwiązania problemów, możesz uzyskać pomoc od innych osób.
To może Cię zainteresować ...
Czy nastolatek Cię okłamuje? – zobacz, jak to sprawdzić
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czy nastolatek Cię okłamuje? – zobacz, jak to sprawdzić

Twoją rolą, jako rodzica, jest wykrycie w porę, czy Tw ój nastolatek Cię okłamuje. NIe zawsze jest to łatwe, dlatego dajemy Ci kilka wskazówek.