Nastoletnie dziecko - 5 porad, aby były świadome

Jak każda matka, chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Na etapie dojrzewania musisz wzmocnić niektóre wartości. Odkryj, jak pomóc mu żyć radośnie i świadomie.
Nastoletnie dziecko - 5 porad, aby były świadome

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To, że Twoje nastoletnie dziecko jest problematyczne, jest wynikiem tego, jak postrzega świat na tym etapie życia. Ważne jest, aby wspierać je w fizycznych i psychologicznych zmianach, aby nie stało się osobą konfliktową.

Okres dojrzewania to etap, w którym nastoletnie dziecko zaczyna odczuwać zmiany. Jego gusty i opinie często są bardzo różne, a jego wyobraźnia jest znacznie bardziej aktywna w tym czasie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że młodzi ludzie przejawiają oznaki buntu w okresie dojrzewania.

Agresywne odpowiedzi, ignorowanie rodziców, kiedy mówią, trzaskanie drzwiami i krzyk – to zachowania, które wskazują, że Twoje dziecko weszło w ten trudny etap.

W tym artykule powiemy Ci, jak radzić sobie na tym etapie życia najlepiej jak to możliwe.

1. Staraj się dowiedzieć, co sprawia, że ​​Twoje nastoletnie dziecko czuje się szczęśliwe

Aby osiągnąć ten punkt, konieczna jest otwarta i skuteczna komunikacja z nastolatkiem. Ważne jest, aby komunikować się w spokoju. Tylko wtedy nastoletnie dziecko podzieli się swoimi pomysłami.

Ty z kolei dajesz mu znać, że rodzice są najlepszymi przyjaciółmi i powiernikami, których może mieć. W ten sposób młody człowiek będzie czuł zaufanie i bezpieczeństwo podczas rozmowy z Tobą. Łatwiej też będzie mu zwrócić się do Ciebie, kiedy potrzebuje wsparcia lub pomocy w skomplikowanej sytuacji.

Twoje nastoletnie dziecko musi mieć swoje cele

Cele są niezbędne w życiu, ponieważ pomagają nam rozwijać się, jako osoby. Posiadanie celów jest niezbędne w procesie dojrzewania. W młodym wieku postęp przejawia się nieustannie i odbija się w różnych aspektach naszego życia, takich jak sfera emocjonalna, społeczna i osobista.

Jeśli nastolatek uczy się wyznaczać cele i dąży do ich osiągnięcia, dorośnie z myślą, że jest w stanie osiągnąć to, czego pragnie. W ten sposób stanie się odnoszącym sukcesy dorosłym. Dlatego Twoja rola polega na tym, żeby nauczyć nastoletnie dziecko, że zaangażowanie i determinacja pomogą mu osiągać swoje cele.

Twoje nastoletnie dziecko powinno mieć dobre relacje ze swoimi przyjaciółmi

Przyjaciele mają decydujący wpływ na rozwój Twojego dziecka. Na tym etapie młodzi ludzie spędzają z nimi więcej czasu niż na innych zajęciach. Dlatego musisz zwracać uwagę na wszystko, co dotyczy jego towarzystwa i otoczenia społecznego.

Najważniejszą rzeczą są relacje, jakie ma ze swoimi przyjaciółmi. Naucz je, że powinno być pełne szacunku i troski w stosunku do innych ludzi. Powinnaś również zawsze być świadoma, jak Twoje nastoletnie dziecko jest traktowane przez innych.

Przyjaciele.

Jeśli jego otoczenie sprawia, że czuje się wykluczone albo koledzy wpływają negatywnie na jego poczucie własnej wartości, najczęściej będzie się to odbijało w domu. Nastolatek będzie uwalniał swoją frustrację w domu i ciągle będą wybuchać konflikty.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, najpierw porozmawiaj z nim, aby dowiedzieć się, co się dzieje. A kiedy już się dowiesz, życzliwie pomóż mu znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Twoje dziecko musi mieć poczucie własnej wartości

W okresie dojrzewania normalne jest, że młodzi ludzie czasami mają niską samoocenę. Jest to spowodowane wszystkimi fizycznymi zmianami, które przechodzą na tym etapie życia. Może to prowadzić do drastycznych wahań nastroju, depresji i agresywnych zachowań.

Aby Twoje nastoletnie dziecko miało dobrą samoocenę, ważne jest, aby chwalić je za każdym razem, gdy osiągnie cel lub zachowuje się prawidłowo. Niech poczuje, że jesteś z niego dumna, a poza tym że akceptujesz je takim, jakie jest.

2. Zachęć nastoletnie dziecko do udziału w zajęciach sportowych lub artystycznych

Zajęcia pozaszkolne mają wiele zalet zarówno dla umysłu, jak i dla ciała. Po wyjściu ze szkoły –  sport przynosi korzyści dla rozwoju fizycznego dorastającego dziecka. Jeśli natomiast wybrane zajęcia mają charakter artystyczny, przyniesie to korzyści jego uzdolnieniom intelektualnym i umiejętnościom motorycznym.

Zajęcia muzyczne.

Takie zajęcia są doskonałym sposobem, aby uwolnić każdy rodzaj frustracji lub rozdrażnienia, jaki może przechodzić Twoje nastoletnie dziecko. Ponadto jest to czas poświęcony na relacje międzyludzkie i odkrywanie swoich talentów.

3. Zaproś nastolatka do jakiejś organizacji charytatywnej

Czasami w okresie dojrzewania młodzi ludzie martwią się tylko tym, co się dzieje z nimi samymi. Są zestresowani codziennymi sytuacjami, zapominając o dobrych rzeczach i wygodach, które mają do dyspozycji.

Angażując się w cele charytatywne, nastoletnie dziecko będzie w stanie wczuć się w sytuację ludzi wokół siebie. Takie działania mogą je nauczyć współpracować z innymi i jednocześnie uniemożliwią, żeby stało się osobą samolubną.

4. Uczyń swój dom miejscem spokoju dla swojego dziecka

Harmonijna atmosfera w domu sprawi, że Twoje nastoletnie dziecko poczuje się komfortowo i będzie chciało spędzać więcej czasu z rodziną. Podobnie, przyniesie to korzyści dla komunikacji rodzinnej i łatwiej mu będzie mówić o sytuacjach, które powodują dyskomfort.

Pamiętaj, że tylko dzięki dobrej komunikacji łatwiej Ci będzie znaleźć rozwiązanie problemów, które może napotkać Twoje dziecko.

5. Poświęcaj mu czas

Nawet jeśli występują problemy między Tobą a Twoim nastolatkiem, znajdź sposób, aby spędzić z nim więcej czasu. Prosty fakt, że dziecko zauważy, że Ci zależy, poprawi relację rodzic-dziecko. A kiedy nastoletnie dziecko przekona się, że wspólnie spędzone chwile nabierają coraz lepszej jakości, jego zaufanie zostanie wzmocnione.

Wniosek

Okres dojrzewania jest skomplikowanym etapem dla Twojego dziecka. Musisz zrozumieć, że jest to moment, w którym nastoletnie dziecko potrzebuje uwolnić się od ochrony rodzicielskiej i zacząć być niezależne. Jeśli dobrze nim pokierujesz, pomoże mu to stać się odpowiedzialnym dorosłym z własnymi osobistymi celami.

Szczęśliwa rodzina

Aby uniknąć sytuacji, w której dorastające dziecko stanie się problematyczne i konfliktowe, należy pamiętać o utrzymywaniu otwartej i stałej komunikacji. W ten sposób nastolatek będzie mógł rozmawiać o tym, co go niepokoi lub rani, bez potrzeby wyrażania tego poprzez agresywne zachowanie w domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.