Groszek śnieżny: dlaczego jest zalecany w zdrowej diecie?
Groszek śnieżny to niskotłuszczowa, niskokaloryczna roślina strączkowa, którą można regularnie włączać do diety. Jest pełen niezbędnych składników odżywczych wysokiej jakości, takich jak witamina A i witamina C. W rzeczywistości stał się modny w ostatnich latach ze względu na swoje pozytywne właściwości zdrowotne. Ma też przyjemny, lekko słodki smak i chrupiącą konsystencję.
Zanim zaczniemy, powinniśmy zauważyć, że częste spożywanie roślin strączkowych jest doskonałą strategią na poprawę funkcji jelit i zapobieganie rozwojowi przewlekłych i złożonych chorób.
Powinny pojawiać się w diecie przynajmniej kilka razy w tygodniu, zapewniając w ten sposób jej różnorodność. Ponadto, z kulinarnego punktu widzenia są bardzo wszechstronne, ponieważ można je gotować na różne sposoby.
Jaką wartość odżywczą ma groszek śnieżny
Groszek śnieżny dostarcza około 40 kalorii na 100 gramów (4 uncje) produktu. Z tego powodu bez problemu można go włączyć do diety niskokalorycznej w celu zrzucenia wagi. Ponieważ zawiera dużą ilość błonnika, w bardzo skuteczny sposób zwiększa uczucie sytości.
Dostarcza również dość sporą ilość białek, chociaż w tym przypadku mają one niską wartość biologiczną. Nie zawierają wszystkich bowiem niezbędnych aminokwasów, a ich przyswajalność jest ograniczona. Pomogą jednak uzupełnić dzienne spożycie, pokrywając w ten sposób zapotrzebowanie i zapobiegając rozwojowi patologii wpływających na masę beztłuszczową.
Warto wspomnieć, że groszek śnieżny słynie przede wszystkim z zawartości witamin z grupy B oraz witaminy C. Tak naprawdę porcja groszku śnieżnego praktycznie pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. To zapewnia mu miano doskonałego antyoksydanta.
Nie bez znaczenia jest też zawartość wapnia w groszku śnieżnym. Ten pierwiastek jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego skurczu mięśni i dobrego zdrowia kości. Szczególnie ważne jest jego spożycie w przypadku kobiet, ponieważ po okresie menopauzy cierpią na tendencję do zmniejszania gęstości mineralnej kości. Tym samym ryzyko złamań będzie wzrastać z biegiem lat.
Przeczytaj więcej: Co rośliny strączkowe wnoszą do naszej diety?
Korzyści z jedzenia groszku śnieżnego
Regularne spożywanie groszku śnieżnego dobrze wpływa na zdrowie jelit. Błonnik to pierwiastek, który może przyczynić się do poprawy tranzytu i zapobiegania rozwojowi chorób zapalnych związanych z przewodem pokarmowym. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Nature Reviews. Zwiększa ponadto uczucie sytości, dzięki łatwiej jest utrzymać dietę, która jest znacznie bardziej zrównoważona.
Z drugiej strony warto wspomnieć, że witamina C ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia funkcji odpornościowych. Ten element poprawia wrodzony i adaptacyjny system obronny, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Nutrients.
Tym samym ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi będzie mniejsze, a ich leczenie, w przypadku infekcji, prostsze. Utrzymanie optymalnego poziomu witaminy C pozwala na skuteczną kontrolę objawów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich intensywności.
Nie powinniśmy zapominać o wapniu obecnym w groszku śnieżnym. Ten minerał stanowi składnik macierzy kostnej i jest niezbędny do zapobiegania wystąpieniu złożonych patologii, takich jak osteoporoza.
Jednak do prawidłowego przyswajania wapnia niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D we krwi. Potwierdza to publikacja w czasopiśmie Frontiers of Hormone Research.
Na koniec należy wspomnieć o funkcji witamin z grupy B. Pełnią różne role w ciele. Biorą udział w ważnych procesach metabolicznych i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobory tych witamin nie występują co prawda zbyt powszechnie, ale i tak należy spożywać je codziennie, aby uniknąć problemów.
Możesz być także zainteresowany: Rośliny strączkowe – korzyści i wpływ na trawienie
Groszek śnieżny – dobry pokarm w codziennej diecie
Jak zauważyliśmy, groszek śnieżny to rodzaj dobroczynnej rośliny strączkowej, którą można często włączać do diety. Pomaga pokryć zapotrzebowanie na niektóre niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie zwiększając różnorodność diety. Ten ostatni czynnik ma duże znaczenie, aby zapewnić utrzymanie planu żywieniowego. Pozwala też uniknąć późniejszych efektów jo-jo z powodu rezygnacji i frustracji.
Na koniec pamiętaj, że u niektórych osób rośliny strączkowe mogą zwiększać gromadzenie się gazów w jelicie. W niektórych przypadkach może to być spowodowane zmianą mikroflory. Jednak problem zwykle się zmniejsza, jeśli poddajemy odpowiednim procesom gotowania, zawsze na małym ogniu. W ten sposób zawarty w nich błonnik ulega zmiękczeniu, a procesy fermentacji nie są tak intensywne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gill SK, Rossi M, Bajka B, Whelan K. Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021;18(2):101-116. doi:10.1038/s41575-020-00375-4
- Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211
- Goltzman D, Mannstadt M, Marcocci C. Physiology of the Calcium-Parathyroid Hormone-Vitamin D Axis. Front Horm Res. 2018;50:1-13. doi:10.1159/000486060