Ile godzin powinniśmy spać?

Ile godzin powinniśmy spać?

Ostatnia aktualizacja: 25 marca, 2019

Ile godzin powinniśmy spać, aby czuć się dobrze? To pytanie pojawia się bardzo często. Wszyscy wiemy, że noworodki powinny spać więcej godzin  w ciągu dnia. Dla tych nieco większych dzieci, aby mogły się dobrze rozwijać minimalną dawką snu jest 9 godzin. Dorośli zawsze to respektują i dopilnowują, często kosztem własnego odpoczynku. Ile godzin powinniśmy spać zatem my, dorośli, aby uzyskać wystarczający czas na odpoczynek? 

Ile godzin powinniśmy spać, aby dobrze wypocząć?

Każdy człowiek ma zróżnicowane zapotrzebowania na długość snu, zależy to od wieku i wielu innych czynników. Istnieją osoby, które potrzebują więcej godzin snu niż wynika ze statystyk, aby poczuć się naprawdę wypoczętymi.

Wszyscy wiemy, że sen ma właściwości naprawcze i pomaga nam nocą zregenerować nasze ciało, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego bardzo ważnym jest żebyśmy organizowali nasze obowiązki podczas dnia tak, abyśmy mieli zawsze wystarczająco czasu na odpoczynek.

Teraz, przyjrzyjmy się temu, ile godzin powinniśmy spać każdej nocy, uzależniając to od wieku:

  • Noworodki powinny spać przynajmniej czternaście lub piętnaście godzin dziennie.
  • Dzieci od roku do trzech lat powinny spać od dwunastu do czternastu godzin dziennie.
  • Dzieci w wieku szkolnym powinny spać od dziesięciu do jedenastu godzin.
  • Dorośli ludzie powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin.
  • Starsi ludzie mają trudności ze spokojnym snem i często budzą się w nocy więc powinni zdrzemnąć się podczas dnia, aby odzyskać stracony czas snu podczas nocy.

Godziny snu są święte

Należy pamiętać, że codziennie powinno się przesypiać zalecane godziny snu. Jeżeli jednego dnia śpimy wystarczająco długo, a innego już nie, wpływa to bardzo negatywnie na naszą efektywność i jakość wykonywanych obowiązków. Brak wystarczającego odpoczynku może nawet prowadzić do różnych chorób, takich jak stres, który bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Aby sen miał właściwości regenerujące nasz organizm, powinien być ciągły i głęboki. Zupełnie inaczej czujemy się po zalecanej ilości snu, kiedy jest on spokojny i ciągły, a zupełnie inaczej kiedy podczas ośmiu godzin snu, budzimy się co chwilę.

Zła jakość snu może spowodować, jak wcześniej wspomnieliśmy, różne dolegliwości, takie jak: stres, lęk czy depresję. Dlatego bardzo ważnym jest, abyśmy wygospodarowali odpowiednią ilość czasu na sen, który będzie wartościowy i przyczyni się do lepszego samopoczucia i lepszej jakości naszego życia. Pamiętajmy również, że zła jakość snu, która teraz nam się przydarza, może oddziaływać na nasze zdrowie w przyszłości.

Nawet jeżeli nasza praca wymaga dodatkowego poświęcenia i pracowanie w godzinach nocnych, pamiętajmy aby te stracone godziny snu odespać podczas dnia. Wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie, a i stan zdrowia nie będzie się pogarszał. Zapamiętajmy więc ile godzin powinniśmy spać podczas doby i stosujmy się do tego, a na pewno nasze zdrowie w przyszłości nam za to podziękuje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.