Gazy i wzdęcia - poznaj 6 domowych sposobów na te uciążliwe dolegliwości
Gazy i wzdęcia to bardzo powszechne problemy trawienne, najczęściej wywoływane przez niestrawność, alergie pokarmowe czy inne poważniejsze dolegliwości. Nie są traktowane jako choroba sama w sobie, jednak mogą być na tyle uciążliwe, że konieczna okaże się wizyta u lekarza.
Gazy są wywoływane przez konkretny rodzaj bakterii zamieszkujących nasze jelita i są zazwyczaj mieszanką wodoru, dwutlenku węgla i metanu, stąd też bierze się ich nieprzyjemny zapach. Chcesz zwalczyć te dolegliwości w naturalny sposób? Przeczytaj ten artykuł.
Zdrowe jelita nie produkują nadmiaru gazów, gdyż łatwo radzą się z ich wydalaniem. Kiedy jednak borykasz się z problemami trawiennymi, nagromadzone w jelitach bakterie mogą prowadzić do kumulacji gazów o nieprzyjemnym zapachu, co jest bardzo wstydliwe i uciążliwe.
Gazy to nic nadzwyczajnego i od czasu do czasu zdarzają się każdemu, jeśli jednak jest to dla Ciebie bardzo nieprzyjemny i stresujący problem, być może czas sięgnąć po zdecydowane środki. Poniżej znajdziesz 6 domowych sposobów, by uporać się z takimi dolegliwościami jak wzdęcia i gazy.
Imbir na gazy i wzdęcia
Korzeń imbiru to znany od wieków sposób na poprawienie trawienia, neutralizację stanu zapalnego i zwalczenie gazów. Nie wahaj się i sięgnij po to niezwykle skuteczne naturalne lekarstwo.
Jak spożywać imbir?
Aby zwalczyć gazy pojawiające się po posiłku, możesz spróbować żuć kawałek imbiru jeszcze przed jedzeniem. Jeśli jednak chcesz w pełni skorzystać z jego właściwości, najlepiej będzie przyrządzić herbatę imbirową.
Składniki
- 4 plasterki świeżego korzenia imbiru
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania
- Doprowadź wodę do wrzenia i dodaj imbir.
- Zaparzaj przez 5 minut.
- Pozostaw do ostygnięcia, następnie odcedź.
- Pij herbatę 2-3 razy dziennie.
Zobacz także: Korzeń imbiru – jak używać go w walce z kaszlem?
Czosnek na wzdęcia
Czosnek także wspomaga procesy trawienne i zwalcza stan zapalny, dzięki czemu pomoże Ci uporać się ze wzdęciami i podrażnieniem jelit. Najlepiej jest jeść surowy czosnek, aby wykorzystać 100% jego możliwości.
Jak zwalczyć gazy jedząc czosnek?
- Rozgnieć kilka ząbków czosnku aż uzyskasz pastę. Wymieszaj ją z odrobiną czarnego pieprzu i kminku, a następnie zalej ciepłą wodą.
- Odcedź napój, pozostaw do ostygnięcia.
- Pij 2-3 razy dziennie.
Koper włoski
Koper włoski , zwany także fenkułem, to doskonała roślina jeśli chodzi o zwalczanie stanu zapalnego jamy brzusznej wywołanego nadmiarem gazów jelitowych.
Jak wykorzystać koper włoski?
- Dodaj łyżkę stołową nasion kopru do szklanki ciepłej wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj przez 5 minut. Następnie odcedź i wypij.
- Inna opcja to uprażenie nasiona. Następnie zmiel prażone nasiona i wymieszaj z cukrem i psyllium, naturalnym błonnikiem. Taką mieszankę jedz codziennie rano i wieczorem.
Herbata cynamonowa na wzdęcia i gazy
Cynamon jest naturalnym antybiotykiem – działa antybakteryjnie i antywirusowo, dzięki czemu doskonale radzi sobie z bakteriami wywołującymi kumulację gazów jelitowych i odpowiedzialnych za ich nieprzyjemny zapach.
Jak wykorzystać cynamon?
Przede wszystkim regularnie dodawaj mielony cynamon do różnych deserów, smoothie i innych przepisów. Dodatkowo przygotuj herbatę cynamonową, która zapewni Ci najszerszą gamę właściwości zdrowotnych.
Składniki
- 3 laseczki cynamonu
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania
- Dodaj cynamon do naczynia z wodą. Doprowadź do wrzenia i od razu zdejmij ze źródła ciepła.
- Pozostaw do zaparzenia. Pij szklankę tego napoju każdego dnia.
Ostrzeżenia
Zrezygnuj z tego sposobu, jeśli cierpisz na wrzody lub nieżyt żołądka. Cynamon może podrażniać i pogorszyć Twój stan zdrowia. Unikaj go także jeśli jesteś w ciąży, a jeśli zażywasz jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem czy cynamon jest dla Ciebie bezpiecznym rozwiązaniem.
Przeczytaj również: Cynamon i imbir – napój pomagający pozbyć się kaszlu
Zwalcz gazy miętą
Mięta to jedna z tych roślin leczniczych niemal niezbędnych do zwalczania dolegliwości trawiennych i żołądkowych. Dokładnie tak samo jest również w przypadku wzdęć i gazów.
Jak spożywać miętę?
Gdy tylko poczujesz pierwsze objawy gazów czy niestrawności, możesz rzuć kilka listków świeżej mięty. Dla lepszego efektu polecamy także herbatę miętową posłodzoną miodem.
Składniki
- świeże liście mięty
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka miodu
Sposób przygotowania
- Doprowadź wodę do wrzenia, dodaj liście mięty i pozostaw do zaparzenia na 5 minut
- Odcedź napój i dodaj łyżeczkę miodu dla smaku.
Sposób na gazy – soda i cytryna
Połączenie sody oczyszczonej i soku z cytryny to niezwykle skuteczny sposób na gazy i wzdęcia, a także inne dolegliwości trawienne, np. zgagę.
Jak wykorzystać sodę i cytrynę?
Jest to bardzo prosty do przygotowania domowy napój gazowany. Oto przepis:
Składniki
- sok z jednej cytryny
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki wody
Sposób przygotowania
- Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i wypij od razu po przygotowaniu.