Zespół jelita drażliwego: lecz go naturalnie!

Oprócz przestrzegania swojej prawidłowej diety nie zapomnij także kontrolować stresu, lęku i wszelkiego rodzaju negatywnych emocji, które mogą podrażniać układ pokarmowy i wywoływać tym samym zespół jelita drażliwego.

Czy często cierpisz na zespół jelita drażliwego? Lekarze jeszcze nie wiedzą jak dokładnie określić, co jest jego przyczyną, ale ta dolegliwość tak powszechnie spotykana wśród nas może być skutecznie leczona, a jej objawy złagodzone.

Wiemy, że zespół jelita drażliwego jest regularnie nawracającą chorobą dopadającą najczęściej kobiety, a czasem jest także związana ze stresem.

Są chwile, kiedy cierpimy na uporczywe zaparcia i silne biegunki niedługo później… jaki więc rodzaj leczenia jest najbardziej odpowiedni w takim przypadku ? Oczywiście zawsze musimy stosować się do zaleceń lekarskich.

Zespół jelita drażliwego i naturalne sposoby leczenia

Ale jest też dobra metoda terapii zawierająca kilka naturalnych składników. W dzisiejszym artykule opiszemy dla Was właśnie taką metodę.

Sok z aloesu z miętą

1. Jakie składniki będą potrzebne?

Po pierwsze chcemy jasno określić się co do jednej istotnej kwestii. Nigdy nie prowadź leczenia na własną rękę i nigdy nie lekceważ zaleceń obejmujących zespół jelita drażliwego, jakie przekazał Ci Twój lekarz. Należy także pamiętać, że regularne stosowanie wielu leków przez dłuższy przynosi negatywne konsekwencje w ujęciu długofalowym.

Problemy dla wątroby, nerek… jakie jest rozwiązanie tego problemu? Po prostu zażywajmy tylko niezbędne leki na zespół jelita drażliwego i uzupełnijmy je o kilka stosowanych codziennie metod naturalnego wsparcia dla organizmu.

Zapraszamy do rozpoczęcia leczenia wykorzystując następującą procedurę:

 • Dwie duże łyżki stołowe żelu z aloesu (40 g).
 • Liście mięty: 15 gramów (jeśli masz olejek miętowy, to również możesz go użyć).

2. Dlaczego te składniki mogą mi pomóc wyleczyć zespół jelita drażliwego?

Kobieta z bólem brzucha

Aloes:

 • spożywanie aloesu przez ponad 10 dni z rzędu pozwala uzyskać złagodzenie stanu zapalnego i podrażnienia jelita grubego. Jest to jeden z kilku produktów spożywczych, które podczas trawienia nie powodują powstawania gazów po przejściu do jelit.
 • Dodatkowo przeciwzapalne i lecznicze właściwości aloesu wykazują korzystny wpływ na zespół jelita wrażliwego, zmiękczając i regulując konsystencję kału. To z kolei bezpośrednio wpływa na ograniczenie natężenia skurczów jelita wywołanych bólem.
 • Aloes reguluje proces przejścia stolca przez jelita, zapobiegając jednocześnie powstawaniu zaparć i biegunek. Dzięki aloesowi jelito grube jest w stanie skuteczniej wchłaniać składniki odżywcze.
 • Nie można też pominąć faktu, że aloes eliminuje występujące w układzie pokarmowym szkodliwe bakterie, które zawsze mogą wywołać dodatkowe objawy chorobowe, nie tylko zespół jelita drażliwego.

Mięta pieprzowa:

 • korzyści wynikające z zastosowania mięty do odpowiedniego leczenia wielu chorób, wśród których znajduje się także zespół jelita drażliwego zostały opublikowane w British Medical Journal.
 • Mięta jest właśnie tym, co pomaga nam, na przykład, zmniejszyć występowanie skurczów mięśniowych , a także korzystnie wpływa na rozluźnienie ścian jelita. W ten sposób zmniejsza ona ból, częstotliwość skurczów mięśni, zaparć i biegunek.
 • Wniosek był jasny, mięta pieprzowa wyróżnia się jako jedna z najskuteczniejszych metod leczenia uciążliwych objawów, jakie wywołuje zespół jelita drażliwego.

Jak więc doskonale widać, za pomocą aloesu będziemy redukować stan zapalny jelita grubego, a wykorzystując miętę zaradzimy jednocześnie na ogólny dyskomfort i ból.

3. Jak przygotować terapię lecznicą opartą o aloes i miętę?

Aloes i mięta

 • Pij dziennie po dwie szklanki tak przyrządzonego napoju. Jedną z samego rana na czczo, a drugą zaraz po obiedzie. Samo przygotowanie napoju jest bardzo proste. Najpierw podgrzej dwie szklanki wody (po 250 ml). Gdy zacznie się ona gotować, dodaj do niej 40 g żelu z aloesu.
 • Wymieszaj całość bardzo dokładnie tak, aby cały żel się rozpuścił, a następnie dodaj do naparu listki mięty pieprzowej. Zamiast liści mięty możesz również użyć olejku miętowego, ale w takim przypadku należy to zrobić, gdy napój wystygnie, nie dolewaj olejku do wrzątku.
 • Jeśli natomiast użyjesz liści mięty, to musisz z nich zrobić napar, czyli wrzucić je do gorącej wody.
 • Gdy wszystkie składniki zostaną dobrze wymieszane i oddadzą wszystkie swoje cenne składniki do wody, zdejmij naczynie z ognia, odstaw na bok i odczekaj do ostygnięcia.
 • Zawsze pij ciepły napój, najlepiej o temperaturze pokojowej. Jedna filiżanka na pusty żołądek, a druga po obiedzie i tak przez 10 dni pod rząd. Jest to idealne rozwiązanie na zespół jelita drażliwego, które możesz również powtarzać co miesiąc.
 • W ten sposób będziesz w stanie oczyścić swoje jelito grube i usprawnić pracę całego układu pokarmowego. Opisywany napój jest po prostu wspaniałym tonikiem o właściwościach leczniczych.

Inne zalecenia w leczeniu dolegliwości określanych ogólnie jako zespół jelita drażliwego

Sok z buraków

 • Unikaj spożywania produktów mlecznych o wysokiej zawartości tłuszczu lub dużej ilości dodatków. Unikaj napojów gazowanych oraz kawy.
 • Jedz niewielkie ilości pożywienia w różnych porach dnia. Lepiej jest zjeść na przykład 6 małych posiłków na dzień czasu, niż dwa obfite.
 • Zwiększ ilość spożywanego błonnika i warzyw.
 • Dobrze jest przygotować sobie sałatkę z papai.
 • Pij sok z suszonych śliwek, który bardzo korzystnie wpływa na zespół jelita drażliwego, podobnie zresztą, jak płatki owsiane z jabłkiem.
 • Siemię lniane również dobrze nadaje się do leczenia tego typu dolegliwości.
 • Herbata z rumiankiem lub cynamonem wypita w godzinach popołudniowych pomoże Ci poczuć się lepiej.
 • Sok z marchwi i buraków, oprócz tego, że jest smaczny i pożywny, stymuluje proces usuwania toksyn z organizmu , co pozwala w ten sposób lepiej chronić nasze jelito grube. Sok ten stanowi idealny dodatek do na przykład obiadu.
 • Unikaj lub ograniczaj sytuacje stresowe, w jakich się najczęściej znajdujesz. Negatywne emocje, lęk lub obawa może działać jako czynnik potęgujący dolegliwości określane ogólnie jako zespół jelita drażliwego.
WIĘCEJ DLA CIEBIE