Furoshiki, ekologiczny trend pakowania prezentów, który podbija sieci społecznościowe

Zamień zwykłą chusteczkę lub kawałek materiału, którego nie używasz, w oryginalne opakowanie na prezent za pomocą tej japońskiej techniki. Furoshiki ma warianty, które umożliwiają pakowanie dowolnego przedmiotu, od pudełek po butelki.
Furoshiki, ekologiczny trend pakowania prezentów, który podbija sieci społecznościowe

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2023

Istnieje technika wręczania prezentów bez wydawania pieniędzy na jednorazowy papier lub kokardki. Nazywa się furoshiki i pochodzi z Japonii. Polega na wykorzystaniu kwadratowej lub prostokątnej szmatki i wykonaniu szeregu czynności w celu opakowania butelek, pudełek, urządzeń lub dowolnego przedmiotu o małych lub średnich rozmiarach.

Ta dawna technika zyskała popularność za pośrednictwem sieci społecznościowych ze względu na zalety jej stosowania. Jest to metoda łącząca troskę o środowisko z delikatnością i estetyką dekoracyjną, która charakteryzuje sztukę japońską. Ponadto może być stosowana w różnych formach i prezentacjach. Przyjrzyjmy się bliżej.

Czym jest furoshiki i skąd się bierze?

Furoshiki może odnosić się do dwóch rzeczy; z jednej strony do orientalnej techniki owijania przedmiotów w celu ich transportu lub wręczenia w prezencie. Z drugiej strony nawiązuje do użytej w tej technice tkaniny, pierwotnie wykonanej z jedwabiu.

Jednak obecnie można znaleźć przykłady z różnych tkanin, takich jak bawełna lub nylon, o ile są to tekstylia odporne. Niezależnie od tego obejmuje szereg technik pakowania, które idealnie nadają się do wręczania prezentów urodzinowych lub świątecznych.

Ponadto oszczędza koszty papieru do pakowania i plastikowych toreb. Te ostatnie stanowią jedne z najbardziej szkodliwych dla środowiska przedmiotów zanieczyszczających. Z tego powodu rząd japoński sam przeprowadził kampanię na rzecz przywrócenia tradycyjnej praktyki furoshiki.

Aby ją zastosować, wystarczy wziąć dowolny niewykorzystany materiał, czy to z chusteczki do nosa, obrusu, czy koszuli. Po nadaniu mu prostokątnego kształtu wystarczy wykonać szereg czynności, aby owinąć przedmiot tą japońską techniką.

¿Qué es el furoshiki y de dónde proviene?
Furoshiki stanowi alternatywę dla papieru do pakowania i plastikowych toreb.

Pochodzenie furoshiki

Technika furoshiki ma starożytne korzenie, sięgające co najmniej VIII wieku naszej ery. W tym czasie służyła do przechowywania relikwii buddyjskich. Później szlachta zaczęła wykorzystywać ją do przechowywania odzieży. Była szczególnie popularna w okresie Heian (794-1185), który jest uważany za ostatni klasyczny okres w historii Japonii.

Największą popularność zyskał jednak w epoce Muromachi. To znaczy między 1333 a 1573 rokiem, także w okresie Edo, który trwał od 1603 do 1868 roku. Jest to zatem praktyka o wielowiekowej historii. Termin rozpowszechnił się wraz z japońskimi łaźniami, znanymi jako onsen.

Chusteczką zwaną furoshiki, uczestnicy kąpieli zawijali swoje ubrania przed zanurzeniem się w gorących źródłach, aby nie pomylić się po wyjściu. To wyjaśnia dosłowne tłumaczenie terminu, tj. „kąpielówka”. Kilkadziesiąt lat później kupcy zaczęli jej używać do przewożenia towarów. Stąd się wzięło wprowadzenie furoshiki do obecnego użytku.

Znaczenie tej techniki

Podobnie jak wiele terminów i praktyk pochodzenia japońskiego, furoshiki kryje w sobie głębokie znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, sztuka pakowania oznacza gest wobec osoby, która go otrzymuje. Poza tym wyraża szacunek, oddanie i miłość, które są objęte terminem tsutsumu.

Ponadto, gdy po zapakowaniu przedmiotu w materiał, koniecznie trzeba go zamknąć węzłem. To wiązanie niesie ze sobą wyraz jedności między ludźmi lub, po japońsku, musubu.

To też może Cię zainteresować: Shoku Iku: japońska filozofia zdrowego odżywiania

5 pomysłów na wypróbowanie furoshiki

Ta technika wykorzystuje dowolny kolor i nadruk, bez konieczności pozyskiwania konkretnej tkaniny. Format furoshiki zależy od osobistego gustu i tego, co uznamy za odpowiednie dla odbiorcy. Kwiaty, kropki czy serduszka japońskie na tkaninie opakowania zdobią prezenty w subtelny i estetyczny sposób.

Można w ten sposób zawijać ubrania, zabawki, pudełka, sprzęt elektroniczny, a nawet szklane butelki. Metoda przydaje się nawet do stworzenia ruchomej torby. Istnieją dziesiątki pomysłów i formatów jej zastosowania. Oto niektóre z najpopularniejszych w sieciach społecznościowych.

1. Torba na prezent

Jeśli kupiłeś prezent w sklepie, jest bardzo prawdopodobne, że jest w papierowej torbie. To typowe opakowanie można ozdobić zgodnie z zasadami furoshiki. Po prostu umieść je na środku wydłużonej kwadratowej chusteczki.

Następnie podnieś i zawiąż dwa końce po tej samej stronie na uchwytach. Wykonaj ten sam ruch z końcami pozostałej strony. Pozostaw resztę tkaniny swobodnie, aby zawiązać ostatni węzeł i przekazać prezent w piękniejszy sposób.

2. Furoshiki – zastosowanie ogólne

Najczęstszym sposobem zastosowania tej techniki jest umieszczenie przedmiotu na jednym z rogów rozpostartej chusteczki. Następnie weź przeciwny koniec i przykryj całość, całkowicie go zawijając.

Pozostałe dwa wolne końce chusteczki będą wolne należy następnie podnieść i zrobić węzeł, aby uszczelnić opakowanie. Ten sposób świetnie nadaje się do pakowania zeszytów, książek i drobnych akcesoriów.

3. Owijanie butelek

Jedną z najbardziej praktycznych funkcji furoshiki jest owijanie butelek z dowolnego materiału, nawet szklanego. Japończycy nazywają tę odmianę bin Tsutsumi i polega ona na umieszczeniu stojącej butelki na środku rozciągniętej szmatki.

Następnym krokiem jest złożenie dwóch końców skierowanych do siebie i połączenie ich węzłem nad szyjką butelki. Pozostałe końce łączymy i zawiązujemy na środku, otaczając butelkę dla dodatkowej ochrony.

4. Pudełka w stylu Furoshiki

Tą techniką można również ozdobić pudełko upominkowe. Aby to zrobić, umieść je na środku tkaniny, zawiąż na nim dwa końce a potem zawiąż górny węzeł z pozostałymi bokami.

Przypomina to technikę nr 2, ale przedmiot jest umieszczony na środku. Sprawdzi się również w przypadku większych prezentów, o ile tkanina zakryje je w całości.

5 pomysłów na zastosowanie furoshiki
Furoshiki idealnie nadaje się do pakowania wszelkiego rodzaju prezentów. Ponadto symbolizuje szacunek i miłość.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Zdrowe życie po świętach – jak sobie je zapewnić?

5. Torba z rączką

Aby zmienić chusteczkę w wygodną torbę z uchwytami, weź dwa duże pierścienie i umieść je na przeciwległych końcach tkaniny. Następnie przełóż dwa końce wokół jednej obręczy i zawiązać je estetycznym węzłem.

Następnie tę samą czynność wykonaj po drugiej stronie. Po podniesieniu powstaje torba z uchwytami do przenoszenia i przechowywania.

Furoshiki: praktyczność, recykling i znaczenie

Za pomocą dowolnej z tych metod pakowania przedmiotów zgodnie z zasadami furoshiki można uzyskać nowe opakowanie, które wyróżnia się oryginalnością. Jednocześnie dzięki emocjonalnemu ładunkowi tej japońskiej techniki wyraża się głębokie poczucie jedności i szacunku wobec adresata prezentu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.