Zdrowe życie po świętach - jak sobie je zapewnić?
Święta szybko mijają. Jednak koncentruje się w ich okresie dużo spotkań i celebracji. Do tego dochodzi stres, nadmiar jedzenia i odejście od codziennych zdrowych nawyków. Po Nowym Roku pora jednak postawić na zdrowe życie.
Rozpoczynanie zdrowego trybu życia w nowym roku to jedna z najlepszych inwestycji w siebie, jakich możemy dokonać. Prawidłowe nawyki przekładają się na wiele aspektów zdrowia na długą i na krótką metę.
Zalety zdrowego życia
Zdrowe nawyki pozytywnie wpływają na nasz stan i samopoczucie. Sprawiają także, że żyjemy dłużej, a jakość naszego życia jest wyższa – na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.
Badania naukowe wykazują, że zmiana nawyków na zdrowsze niesie ze sobą korzyści. Dowiedz się zatem, w jaki sposób do tego podejść.
Zmień nawyki żywieniowe
Odżywianie to jeden z najważniejszych czynników, na które mamy wpływ. Nie chodzi o przestrzeganie konkretnej diety po świętach ani o odchudzanie ani o detoks.
Mowa natomiast o faktycznej zmianie przyzwyczajeń na zawsze.
Zdrowe odżywianie “chroni przed niedożywieniem, chorobami niezakaźnymi takimi jak cukrzyca, problemy z sercem i krążeniem oraz nowotwory” –Światowa Organizacja Zdrowia-
Najważniejsze jest zatem:
- Zwiększenie spożycia produktów pochodzenia roślinnego. Oznacza to jedzenie warzyw, owoców, bakalii, strączków i produktów pełnoziarnistych.
- Ograniczenie spożycia mięsa i wędlin przy zwiększeniu konsumpcji jajek, strączków i bakalii. Warto wypróbować bogate w białko produkty roślinne takie jak tempeh czy tofu.
- Unikanie cukru i przetworzonych produktów oraz wypieków takich jak ciasteczka i dania gotowe.
- Jedzenie świeżych, lokalnych, sezonowych produktów.
- Picie wody. Soki, napoje energetyzujące i gazowane nie nawadniają.
Prowadź aktywny tryb życia
Wiadomo, że wysiłek fizyczny ma znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zapewnia nie tylko prawidłową wagę, ale także wzmacnia układ krążenia, kości i mięśnie oraz chroni nas przed chorobami niezakaźnymi obniżając przy tym ryzyko wystąpienia depresji i pogorszenia zdolności poznawczych.
Nie trzeba wcale chodzić na siłownię ani pedałować na rowerze stacjonarnym. Jest wiele sposobów na aktywność fizyczną, które możemy wykorzystać nawet w domu:
- Spacery, taniec, rower, gry zespołowe.
- Trening siłowy z hantlami czy z wykorzystaniem ciężaru ciała.
- Chodzenie, wchodzenie po schodach i unikanie siedzenia.
W kwestii odżywiania i sportu zalecamy poradzić się specjalisty, który podpowie nam, co najlepiej odpowiada naszym możliwościom.
Czytaj teraz: Spacer – dowiedz się, jak wpływa na mózg
Wysypiaj się
Powinno się spać 7 do 8 godzin na dobę. W przeciwnym razie organizm nie ma dość czasu na wypoczynek i regenerację.
Po nieprzespanej nocy jesteśmy zmęczeni i zdekoncentrowani. Regularny deficyt snu prowadzi do stanów lękowych i rozdrażnienia oraz zwiększa ryzyko przytycia i zapadnięcia na choroby układu krążenia. Co więcej, skraca oczekiwaną długość życia.
Jeśli masz problemy z zasypianiem postaraj się o zapewnienie sobie spokojnej atmosfery przed położeniem się spać. Unikaj wpatrywania się w ekran komputera czy telewizora przed snem, a kolację jedz lekką i wcześnie.
Dobre samopoczucie psychiczne
Chociaż o zdrowiu zwykle myśli się w kontekście fizyczności, znaczenie ma także dobrostan psychiczny gwarantujący wysoką jakość życia. Staraj się żyć spokojnie, cieszyć się codziennością i wykonywać relaksujące czynności.
Zapewniamy, że utrzymywanie kontaktów społecznych także ma dobry wpływ na zdrowie. Samotność powoduje bowiem stres i źle wpływa na psychikę. Badania podają:
“Samotność – zarówno obiektywna jak i odczuwana przez jednostkę osobiście – zwiększa ryzyko śmierci. To także czynnik ryzyka chorób układu krążenia, chorób psychicznych i neurodegeneracyjnych.”
Porzuć złe nawyki
By rozpocząć zdrowe życie trzeba wpoić sobie zdrowe nawyki i porzucić szkodliwe przyzwyczajenia. Toksyczne nawyki takie jak palenie, picie czy zażywanie narkotyków niszczą nasze zdrowie. Trzeba się zatem trzymać od nich z daleka.
Zdrowy tryb życia powinien być promowany, a zmiana nawyków to drobiazg, który możemy dla siebie zrobić. Nowy rok to dobry pretekst dla postanowień o zmianie przyzwyczajeń na lepsze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Courtin E, Knapp M. Social isolation, loneliness and health in old age: a scooping review. Health Social Care Community. Mayo 2017. 25(3):799-812.
- Healthy Diet. Organización Mundial de la Salud. Agosto 2018. Fact Sheet 394.
- Loef M, Walach H. Th combined effects of healthy lifestyle behaviors on all cause mortality: a systematic review and meta-analysis. Preventive Medicine. Setiembre 2012. 55(3): 163-170
- Recomendaciones mundiales sobre actividad física y salud. Organización Mundial de la Salud. 2010.
- Wilson R et al. Loneliness and risk of Alzheimer Disease. Archives of General Psychiatry. Febrero 2007. 64(2): 234-240.