Zdrowe życie po świętach - jak sobie je zapewnić?

Po świętach zwykle rozpoczynamy zdrowe życie od nowa. Dowiedz się jak zmienić swoje nawyki na lepsze. Czytaj dalej!
Zdrowe życie po świętach - jak sobie je zapewnić?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Święta szybko mijają. Jednak koncentruje się w ich okresie dużo spotkań i celebracji. Do tego dochodzi stres, nadmiar jedzenia i odejście od codziennych zdrowych nawyków. Po Nowym Roku pora jednak postawić na zdrowe życie.

Rozpoczynanie zdrowego trybu życia w nowym roku to jedna z najlepszych inwestycji w siebie, jakich możemy dokonać. Prawidłowe nawyki przekładają się na wiele aspektów zdrowia na długą i na krótką metę.

Zalety zdrowego życia

Zdrowe nawyki pozytywnie wpływają na nasz stan i samopoczucie. Sprawiają także, że żyjemy dłużej, a jakość naszego życia jest wyższa – na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.

Badania naukowe wykazują, że zmiana nawyków na zdrowsze niesie ze sobą korzyści. Dowiedz się zatem, w jaki sposób do tego podejść.

Zmień nawyki żywieniowe

Odżywianie to jeden z najważniejszych czynników, na które mamy wpływ. Nie chodzi o przestrzeganie konkretnej diety po świętach ani o odchudzanie ani o detoks.

Mowa natomiast o faktycznej zmianie przyzwyczajeń na zawsze.

Zdrowe odżywianie “chroni przed niedożywieniem, chorobami niezakaźnymi takimi jak cukrzyca, problemy z sercem i krążeniem oraz nowotwory” –Światowa Organizacja Zdrowia- 

Najważniejsze jest zatem: 

 • Zwiększenie spożycia produktów pochodzenia roślinnego. Oznacza to jedzenie warzyw, owoców, bakalii, strączków i produktów pełnoziarnistych.
 • Ograniczenie spożycia mięsa i wędlin przy zwiększeniu konsumpcji jajek, strączków i bakalii. Warto wypróbować bogate w białko produkty roślinne takie jak tempeh czy tofu.
 • Unikanie cukru i przetworzonych produktów oraz wypieków takich jak ciasteczka i dania gotowe.
 • Jedzenie świeżych, lokalnych, sezonowych produktów.
 • Picie wody. Soki, napoje energetyzujące i gazowane nie nawadniają.
Zdrowe produkty

Prowadź aktywny tryb życia

Wiadomo, że wysiłek fizyczny ma znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zapewnia nie tylko prawidłową wagę, ale także wzmacnia układ krążenia, kości i mięśnie oraz chroni nas przed chorobami niezakaźnymi obniżając przy tym ryzyko wystąpienia depresji i pogorszenia zdolności poznawczych.

Nie trzeba wcale chodzić na siłownię ani pedałować na rowerze stacjonarnym. Jest wiele sposobów na aktywność fizyczną, które możemy wykorzystać nawet w domu:

 • Spacery, taniec, rower, gry zespołowe.
 • Trening siłowy z hantlami czy z wykorzystaniem ciężaru ciała.
 • Chodzenie, wchodzenie po schodach i unikanie siedzenia.

W kwestii odżywiania i sportu zalecamy poradzić się specjalisty, który podpowie nam, co najlepiej odpowiada naszym możliwościom.

Wysypiaj się

Powinno się spać 7 do 8 godzin na dobę. W przeciwnym razie organizm nie ma dość czasu na wypoczynek i regenerację.

Po nieprzespanej nocy jesteśmy zmęczeni i zdekoncentrowani. Regularny deficyt snu prowadzi do stanów lękowych i rozdrażnienia oraz zwiększa ryzyko przytycia i zapadnięcia na choroby układu krążenia. Co więcej, skraca oczekiwaną długość życia.

Jeśli masz problemy z zasypianiem postaraj się o zapewnienie sobie spokojnej atmosfery przed położeniem się spać. Unikaj wpatrywania się w ekran komputera czy telewizora przed snem, a kolację jedz lekką i wcześnie.

Śpiąca kobieta

Dobre samopoczucie psychiczne

Chociaż o zdrowiu zwykle myśli się w kontekście fizyczności, znaczenie ma także dobrostan psychiczny gwarantujący wysoką jakość życia. Staraj się żyć spokojnie, cieszyć się codziennością i wykonywać relaksujące czynności.

Zapewniamy, że utrzymywanie kontaktów społecznych także ma dobry wpływ na zdrowie. Samotność powoduje bowiem stres  i źle wpływa na psychikę. Badania podają:

“Samotność – zarówno obiektywna jak i odczuwana przez jednostkę osobiście – zwiększa ryzyko śmierci. To także czynnik ryzyka chorób układu krążenia, chorób psychicznych i neurodegeneracyjnych.”

Porzuć złe nawyki

By rozpocząć zdrowe życie trzeba wpoić sobie zdrowe nawyki i porzucić szkodliwe przyzwyczajenia. Toksyczne nawyki takie jak palenie, picie czy zażywanie narkotyków niszczą nasze zdrowie. Trzeba się zatem trzymać od nich z daleka.

Zdrowy tryb życia powinien być promowany, a zmiana nawyków to drobiazg, który możemy dla siebie zrobić. Nowy rok to dobry pretekst dla postanowień o zmianie przyzwyczajeń na lepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Courtin E, Knapp M. Social isolation, loneliness and health in old age: a scooping review. Health Social Care Community. Mayo 2017. 25(3):799-812.
 • Healthy Diet. Organización Mundial de la Salud. Agosto 2018. Fact Sheet 394.
 • Loef M, Walach H. Th combined effects of healthy lifestyle behaviors on all cause mortality: a systematic review and meta-analysis. Preventive Medicine. Setiembre 2012. 55(3): 163-170
 • Recomendaciones mundiales sobre actividad física y salud. Organización Mundial de la Salud. 2010.
 • Wilson R et al. Loneliness and risk of Alzheimer Disease. Archives of General Psychiatry. Febrero 2007. 64(2): 234-240.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.