Co to jest bombardowanie miłością i jak je wykryć

Bombardowanie miłością sprawia, że ​​czujemy się tak wyjątkowi i doceniani, że możemy w końcu oddać się pod władzę narcyzowi. Dowiedz się, jak to działa i jak się chronić.
Co to jest bombardowanie miłością i jak je wykryć
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2023

Kiedy poznajemy kogoś lub zaczynamy nowy romantyczny związek, emocje są intensywne. Przeżywamy wszystko pełni iluzji, pasji i entuzjazmu. To normalne, że każdy wykazuje chęć zdobycia serca drugiej strony i spędzania dużej ilości czasu u jej boku. Jednak w niektórych przypadkach takie postawy przechodzą w skrajne zachowania. Nie są już odpowiedzią na rodzącą się prawdziwą miłość, ale próbą manipulacji. Romantyczny etap przeradza się w „bombardowanie miłością”.

Z angielskiego znana jako love bombing, strategia ta jest szeroko stosowana przez sekty i organizacje stosujące przymus, aby pozyskać wyznawców i zdobyć władzę nad nimi. Niestety często jest też obecna w związkach, zwłaszcza tych nawiązywanych z osobą narcystyczną.

Konsekwencje tej dynamiki dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia emocjonalnego są poważne. Dlatego warto wiedzieć, na czym polega bombardowanie miłością, aby się chronić i w porę wycofać.

Czym jest bombardowanie miłością?

Osoba uwielbia bombardowanie przez telefon.
Wielkie gesty miłości na początku związku mogą być sygnałem do przebudzenia.

Bombardowanie miłością to taktyka manipulacji emocjonalnej, której używają narcyzi, aby uwieść i zdominować swoje ofiary. Polega ona, jak sama nazwa wskazuje, na bombardowaniu nieustannym okazywaniem uczuć, wyrażaniem pochlebstw, uwagi i aprobaty, aby uzależnić emocjonalnie od siebie.

Wszyscy pragniemy czuć się dostrzeżeni, kochani i doceniani. Więź emocjonalna i przynależność są nieodłącznymi potrzebami człowieka. Dlatego, gdy odczuwamy je szczególne mocno, możemy stać się łatwym łupem dla osób, które są ekspertami w graniu na naszych słabościach.

Bombardowanie miłością zaczyna się praktycznie w momencie spotkania dwojga ludzi i sprawia wrażenie, jakby związek rozwijał się szybko i magicznie. Nieustanne wiadomości, komplementy, wyrazy sympatii, prezenty… Osoba może pojawić się w dowolnym momencie w twoim domu lub gdziekolwiek jesteś pod pretekstem chęci spędzenia z tobą więcej czasu. Może wysyłać kwiaty i listy do twojego miejsca pracy.

Krótko mówiąc, jest całkowicie skupiona na podboju. Sprawia, że czujesz się tak wyjątkowy, tak ważny i tak kochany, że naturalną rzeczą jest, że oddajesz się całkowicie i bez zastanowienia tej “wyjątkowej”więzi. Zwłaszcza jeśli masz niską samoocenę lub przechodzisz nienajlepszy moment.

Bombardowanie miłością: proces składający się z trzech etapów

Jednak ta pozorna sielanka nie trwa długo i prędzej czy później wchodzisz w nową dynamikę, która nie jest już tak satysfakcjonująca. Pamiętajmy, że celem jest podbicie ofiary i nakłonienie, aby się poddała i dała zmanipulować. Proces ten faktycznie odbywa się w następujących trzech etapach.

Idealizacja związku

Na tym pierwszym etapie powstający związek wydaje się idylliczny. Ofiara czuje, że znalazła idealnego partnera, kogoś, kto naprawdę ją kocha i ceni. Czuje się szczęśliwa i podekscytowana tym, jak dobrze wszystko się układa oraz miłością i uwagą, jaką otrzymuje.

Dezaprobata i kara

Kiedy osoba podda się związkowi (z powodu początkowego bombardowania “cudowną” miłością), narcyz zaczyna przejmować kontrolę. Na tym etapie, ilekroć ofiara wykaże jakiekolwiek „niewłaściwe” zachowanie, zostanie ukarana dezaprobatą i wrogością ze strony partnera.

Codzienne czynności, takie jak spotkania z przyjaciółmi lub rodziną, posiadanie określonego hobby lub korzystanie z własnej wolności i autonomii bez partnera, spotkają się ze złością, pogardą i wycofaniem uczucia. Kiedy zmanipulowana osoba przeprasza, powraca idylla i okazywanie uczuć.

W ten sposób ofiara uczy się (świadomie lub nieświadomie) zachowywać tak, jak chce jej partner. Zaczyna się ograniczać, modyfikować swój styl życia i zawsze działa tak, by go zadowolić. Oddaje całą swoją władzę, porzuca swoje ograniczenia i izoluje się, aby ten, który już nad nią dominuje, czuł się całkowicie szczęśliwy.

Wyczerpanie

Pomimo emocjonalnego przywiązania jakie wywołuje bombardowanie miłością, często ofiara prędzej czy później męczy się manipulacją lub maltretowaniem. W tym momencie może postanowić zakończyć związek na dobre i wyjść z tej relacji, ale najczęściej nabiera się na sztuczki i oszustwa partnera, i cykl zaczyna się od nowa.

Jak wykryć bombardowanie miłością?

Bombardeo de amor: ¿qué es y comodetectorlo?
Otwórz oczy, aby móc wykryć bombardowanie miłością w nadmiernie romantycznych gestach.

Nie jest łatwo wykryć bombardowanie miłością od samego początku. Jak już powiedzieliśmy, podekscytowanie, entuzjazm i intensywność są powszechne na początku każdego związku. Jest jednak kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

  • Sprawy toczą się bardzo szybko. Osoba bombarduje cię uczuciem, komplementami, prezentami lub gestami. A te nie odpowiadają poziomowi zaufania ani zaangażowania, jakie czujesz. Wydaje się wybiegać do przodu i nawet może się to wydawać magiczne. Ale jeśli głębiej się zastanowisz, zauważysz, że jest to wymuszone.
  • Postawa partnera w pewnych momentach wywołuje niepokój lub uczucie odrzucenia. Nie czuje się jak osoba spragniona miłości, która próbuje cię zadowolić, ale bardziej jak ktoś, kto próbuje przejąć nad tobą kontrolę.
  • Możesz zobaczyć małe manipulacje za tymi pozornymi przejawami miłości. Wszystkim, co ci daje, sprawia, że czujesz się dłużnikiem i jednocześnie oczekuje, że odpłacisz mu poddaniem się i „posłuszeństwem”. Może wykorzystać bycie ofiarą i poczucie winy, aby tobą manipulować, gdy próbujesz mieć własne życie poza związkiem.

Nie wpadnij w bombardowanie miłością

Doświadczenie związku opartego na bombardowaniu miłością może skończyć się zniszczeniem poczucia własnej wartości, pewności siebie i zdrowia emocjonalnego. Dlatego ważne jest, aby temu zapobiec i móc w porę wykryć niebezpieczeństwo.

Istotne jest, abyś pracował nad swoją miłością do siebie. Musisz także zadbać o własne „pustki emocjonalne”, zamiast oczekiwać, że inni je wypełnią. Nie oczekuj uczucia za wszelką cenę, bo ktoś zaoferuje ci oczekując w zamian bardzo wysokiej zapłaty.

Na początku każdego związku bądź czujny i nie trać poczucia logiki i rozsądku. Zwracaj uwagę na postawy drugiej osoby i staraj się wcześnie rozpoznawać sygnały ostrzegawcze. Pamiętaj również, aby słuchać swojej intuicji i swoich uczuć oraz nie lekceważyć dyskomfortu lub niepokoju, które mogą się pojawić. To ważne sygnały.

Zdrowy związek zwykle rozwija się stopniowo. Buduje się zaufanie i miłość, a indywidualność każdej osoby jest zawsze szanowana. Kiedy ktoś atakuje cię miłością i przesadnymi gestami, bądź podejrzliwy co do jego intencji i chroń się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Strutzenberg, C., & Wiersma-Mosley, J.,  Jozkowski, K., & Becnel, J. (2017). Love-bombing: A narcissistic approach to relationship formation. Discovery Journal.
  • Vázquez, M. & Valbuena, F. (s/f). La pirámide de necesidades de Abraham Maslow. Recuperado
    de http://142.4.211.67/~coebioet/biblioteca/libros/ceboax-0530.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.