Zneutralizować narcyza — wyzwanie, któremu możesz podołać

Poznaj siedem sposobów, aby zneutralizować narcyza i uniemożliwić jego zaburzeniu osobowości przejmowania kontroli nad twoim życiem.
Zneutralizować narcyza — wyzwanie, któremu możesz podołać

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Radzenie sobie z osobą, która ma narcystyczne zaburzenie osobowości, nie jest łatwe. Aby zneutralizować narcyza, potrzeba dużo odwagi, inteligencji i – do pewnego stopnia – poczucia odmienności. Szacuje się, że na to zaburzenie cierpi od 1% do 15% populacji.

Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu narcyzm to nie tylko maska. Jest to zaburzenie psychiczne, w którym osoba ma nieproporcjonalnie wysoką opinię o sobie, brakuje jej empatii i wymaga ciągłej uwagi. Nie jest to wymyślona konstrukcja. Osoby dotknięte tą chorobą naprawdę wierzą, że są lepsze od innych. Przyjrzyjmy się więc, jak w zdrowy sposób zneutralizować narcyza.

Jak zneutralizować narcyza?

Często uważa się, że za osobą narcystyczną kryje się ktoś kruchy lub manipulowany. Jednak nic nie może być dalsze od prawdy. Podczas gdy są narcyzowie, którzy pasują do profilu, są też inni, których ego i bałwochwalstwo są autentyczne. Niemniej jednak popularny profil tego zaburzenia jest kwestionowany przez badaczy. Dlatego powinieneś być bardzo ostrożny w kontaktach z tymi ludźmi.

W wielu przypadkach ten typ osobowości generuje konflikty i problemy, dlatego najlepiej zachować dystans lub wiedzieć, jak postępować z tymi ludźmi w zdrowy sposób. Chcielibyśmy zaproponować 7 sztuczek, aby zneutralizować narcyza.

1. Aby zneutralizować narcyza, naucz się mówić „nie”

Kłótnia w związku
Kiedy kłócisz się z narcyzem, najlepiej jest wiedzieć, jak zatrzymać się głośnym „nie”, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli.

„Nie” to nie tylko magiczne słowo, aby nauczyć się neutralizować narcyza. To filar, który wspiera wszystkie inne wskazówki, które musisz przyswoić sobie wcześniej niż później. Musisz pamiętać, że ci ludzie chcą, aby inni aprobowali ich zachowania, opinie i działania. W tym celu mogą używać różnych technik, od manipulacji po komunikację.

Jeśli nauczysz się odmawiać tym niezdrowym zachowaniom, opiniom i działaniom, zbudujesz solidną granicę, która oddzieli cię od osoby z tym zaburzeniem osobowości. Uniemożliwisz mu kontrolowanie lub manipulowanie tobą, nie wspominając już o tym, że nie będziesz w nim podsycać potrzeby karmienia własnego ego.

Narcyz jest głodny aprobaty. Nawet jeśli jej nie potrzebuje, by nakarmić swoje ego, zawsze jej szuka. Zaprzestanie udzielania m aprobaty jest jak odcięcie głowy węża. Atakujesz problem u podstawy. Zacznij od przypomnienia sobie, że nie zasługujesz na pewne traktowanie i nie chcesz go tolerować. Naucz się mówić nie.

2. Nie skupiaj się na nich, aby zneutralizować narcyza

Osoba z tym zaburzeniem zawsze wymaga uwagi. Nie mówimy jednak o rodzaju uwagi, która przekłada się na oklaski. Jeśli nie zwracasz uwagi na to, co mówi lub robi, robisz coś przeciwnego do tego, czego od ciebie oczekuje.

Jednak o wiele łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ narcyz jest ekspertem w zwracaniu na siebie uwagi innych. Czasami trzeba nauczyć się po prostu radzić sobie z jego obecnością, co oznacza, że nie można go całkowicie ignorować. Możesz jednak ograniczyć do minimum interakcję i zainteresowanie tym, co robi.

3. Nie denerwuj się

Narcyz ma potężne ego i najwyraźniej niezrównaną pewność siebie. Często bardzo dobrze funkcjonuje w społeczeństwie, ma godne pozazdroszczenia umiejętności komunikacyjne i jest biegły w wyróżnianiu się przed innymi. To naturalne, że jesteś trochę zdenerwowany w jego obecności.

Wyeliminowanie nerwowości, niepokoju lub poczucia niższości to kolejna rzecz, którą musisz zrobić, aby zneutralizować narcyza. Jeśli to wszystko pokażesz, jego osobowość zostanie wzmocniona, a on nie będzie się bał cię tym zmiażdżyć. Zawsze, kiedy musisz sobie z nim poradzić, bądź stanowczy, zachowaj spokój i nigdy nie lekceważ siebie.

4. Natychmiast ustal granice

Jedną z najlepszych technik ochrony przed narcyzem jest wyznaczanie granic od pierwszej minuty. Jeśli podczas pierwszego spotkania zauważysz, że dana osoba cierpi na to zaburzenie, nie ma nic lepszego niż natychmiastowe zmniejszenie szans na cierpienie.

Aby to zrobić, możesz rozważyć następujące kwestie:

  • Nie pozwól, aby jego priorytety miały pierwszeństwo przed twoimi.
  • Nie pozwól mu przeceniać swoich opinii lub działań i realizuj swoje.
  • Wyraźnie komunikuj, jak daleko może się posunąć (czego sobie mnie życzysz).
  • Przygotuj się na rozpoznanie oznak, że próbuje tobą manipulować.
  • Niech wie, że w twoich oczach jest na poziomie innych.
  • Jeśli jego osobowość pochłania cię lub w jakikolwiek sposób wyczerpuje, po prostu odejdź.

To tylko niektóre pomysły, które możesz zastosować, aby przeciwdziałać osobie narcystycznej. Jeśli nie mogłeś tego zrobić od pierwszego spotkania, nadal masz na to czas. Musisz tylko być pewny siebie i zdeterminowany, jeśli myślisz, że jego postawa przejmuje kontrolę nad twoim życiem.

5. Nie daj się manipulować, nie zmieniaj zdania

Marionetka
Wielu narcyzów jest ekspertami w manipulacji w celu osiągnięcia własnego sukcesu ze szkodą dla innych. Umiejętność identyfikacji tych sytuacji ma kluczowe znaczenie.

Manipulacja jest jednym z wielu aspektów narcystycznego zaburzenia osobowości. Między innymi ludzie robią to, aby zademonstrować swoją władzę lub wpływ na innych. Na początku często nie robią tego w sposób imponujący lub nagły, ale pracują nad tym stopniowo. Narcyz zawsze będzie próbował cię kontrolować, niezależnie od tego, czy jest to zamierzone, czy niezamierzone.

Stopniowo będzie próbować modyfikować Twoje przyzwyczajenia, opinie, pomysły i działania. Na przykład może skłonić cię do zastąpienia stylu ubierania się takim, który uzna za lepszy. Nigdy nie powinieneś zmieniać zdania, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczy, które są sprzeczne z twoimi zasadami lub ideałami.

6. Pomniejszaj ich osiągnięcia i umiejętności

Inną sztuczką, jak radzić sobie z narcyzem, jest bagatelizowanie jego osiągnięć lub umiejętności. Sugerowaliśmy powyżej, aby je zignorować, z wyjątkiem sytuacji, w których jest to absolutnie konieczne. Jeśli jednak pokażą bardziej niezwykłą stronę swojej osobowości, możesz to zrekompensować, bagatelizując ich osiągnięcia.

Na przykład osoba z tym zaburzeniem sprawi, że uwierzysz, że jest bardziej atrakcyjna, inteligentniejsza lub lepiej wykwalifikowana do wykonania zadania. Możesz dać mu do zrozumienia, że jego opinie są przereklamowane. Mówienie mu, że nie jest tak atrakcyjny, że znasz mądrzejszych ludzi, albo że masz większe kwalifikacje do jakiejś aktywności, zje go od środka.

7. Pokaż też swoje umiejętności

Łącząc się z powyższym, sugerujemy kolejną wskazówkę, jak zneutralizować narcyza: pokaż swoje umiejętności. Nerwowość nigdy nie powinna cię atakować w obecności narcyza. Nie oznacza to jednak praktykowania fałszywej skromności lub ukrywania swoich umiejętności. Nie bój się pokazać mu tego, w czym jesteś lepszy. Zaserwuj mu zdrową dawkę rzeczywistości.

Jeśli chwali się pewnymi wynikami w nauce, osiągnięciami życiowymi lub cechami, nie bój się dać mu znać, że robiłeś podobne rzeczy. To i inne zalecenia pozwolą ci zneutralizować narcyza.

Jak wspomnieliśmy na początku, narcyzm to zaburzenie psychiczne, które można nieco poprawić przy pomocy fachowej. Oczekiwania powinny być jednak realistyczne: jest to złożony problem i często wymaga długoterminowego przeciwdziałania. Jeśli znasz kogoś, kto ma narcystyczne zaburzenie osobowości i troszczysz się o niego, pomóż mu poszukać specjalistycznego wsparcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miller, J. D., Lynam, D. R., Hyatt, C. S., & Campbell, W. K. Controversies in narcissism. Annual review of clinical psychology. 2017: 13: 291-315.
  • Mitra, P., & Fluyau, D. Narcissistic Personality Disorder. 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.