Ludzie od Ciebie odchodzą? Oto możliwe przyczyny

Wydaje Ci się, że jesteś nieatrakcyjna i odrzucająca? Musisz zdać sobie sprawę, że ludzi odpycha od Ciebie nie Twój wygląd, ale pewne cechy osobowości i zachowania, z których być może nie zdajesz sobie sprawy.
Ludzie od Ciebie odchodzą? Oto możliwe przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2017

Ludzie przychodzą i odchodzą – nie każda znajomość jest nam dana raz na zawsze. Jeśli jednak czujesz się nieatrakcyjna i odpychająca, być może czas zastanowić się, skąd biorą się Twoje problemy z relacjami międzyludzkimi.

Ludzie nie patrzą na Ciebie przez pryzmat wyglądu czy atrakcyjności fizycznej. Jeśli jesteś dla nich nieatrakcyjna czy wręcz odrzucająca, to nie dlatego, że wyglądasz źle, ale dlatego, że przeszkadzają im w Tobie jakieś cechy charakteru, z których Ty sama możesz nie zdawać sobie nawet sprawy.

Często mówi się o kimś, że ,,ma w sobie to coś” i absolutnie nie chodzi wówczas o jego wygląd zewnętrzny, nienaganną sylwetkę czy piękną twarz. Mamy wtedy raczej na myśli osobowość, jakąś iskierkę radości, zaangażowania i pasji.

Niestety ta prawidłowość działa także w drugą stronę. Możesz być fizycznie najpiękniejszą osobą na świecie, jednak nie będziesz atrakcyjna dla innych ludzi, jeśli w swoim usposobieniu jesteś złośliwa, irytująca czy egoistyczna. 

Jeśli chcesz, by ludzie po prostu Cię lubili i lgnęli do Ciebie, chcąc spędzać z Tobą czas i nawiązywać trwałe relacje, musisz zdać sobie sprawę, które cechy do tej pory Ci to uniemożliwiały. Poniżej znajdziesz kilka zachowań i nawyków, które mogą przeszkadzać Ci w życiu prywatnym, ale i zawodowym.

Ludzie nie lubią egoistów

To dość normalne i powszechne, że w pierwszej kolejności myślimy o sobie i o swoich potrzebach. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak bardzo skupiamy się na sobie i mówimy tylko o swoich problemach, że przestajemy zwracać uwagę na ludzi wokół i nie słuchamy tego, co mają nam do powiedzenia.

Oczywiście jesteś dla siebie najważniejszą osobą w Twoim życiu. Pamiętaj jednak, że jest różnica pomiędzy samoświadomością i akceptacją a egoizmem.

Ludzie nie lubią egoistów i nie chcą przyjaźnić się z osobami, które myślą tylko o sobie. Jeśli chcesz przyciągać do siebie ludzi, musisz nauczyć się empatii i altruizmu.

Skupiasz się na pięknie zewnętrznym, a nie wewnętrznym

Poranna rutyna

Prawdziwe piękno to nie to, co widoczne na pierwszy rzut oka, ale to, co kryje się wewnątrz naszej duszy i serca. Dbając tylko o piękno zewnętrzne, a zaniedbując swoje wnętrze, stajesz się nieatrakcyjna i odpychająca.

Możesz mieć nienaganną sylwetkę, zdrową cerę i piękne włosy, ale jeśli ludzie będą odbierać Cię jako zarozumiałą i płytką osobę, nie uda Ci się zjednać ich sympatii.

Ciągle rywalizujesz

Czy jesteś osobą, która stale potrzebuje czuć się lepszą od innych?

Jeśli tak, to prawdopodobnie jest to powodem, dlaczego ludzie od Ciebie odchodzą i nie chcą nawiązywać z Tobą głębszych relacji. Oczywiście masz prawo do swoich sukcesów i czerpania z nich radości, musisz jednak nauczyć się także doceniać osiągnięcia innych ludzi.

Nie umniejszaj wagi sukcesów odnoszonych przez Twoich znajomych czy członków rodziny. To wcale nie sprawi, że Twoje osiągnięcia wydadzą się większe i ważniejsze, a tylko odsunie od Ciebie wielu ważnych ludzi. Pokaż, że jesteś dobrą i empatyczną osobą, która potrafi cieszyć się szczęściem innych.

Traktujesz przyjaciół jak wrogów

Ludzie nie lubią osób przewrażliwionych na swoim punkcie, ciągle dążących do konfliktów i dopatrujących się spisków i zdrady. Jeśli traktujesz swoich przyjaciół, jak szpiegów, czy wręcz wrogów, nic dziwnego, że prędzej czy później są oni na tyle zmęczeni, że po prostu odchodzą.

Pamiętaj, że kłótnie i nieporozumienia zdarzają się w każdej relacji, kluczem do sukcesu jest jednak umiejętne ich rozwiązywanie. Przyjaciele są po to, by chronić siebie nawzajem. Nie doszukuj się w ich postępowaniu ukrytych zamiarów, bo możesz stracić ich na zawsze.

Nie wierzysz w szczere intencje

Kłótnia w związku

Ciągłe podważanie intencji innych osób to kolejna cecha, która sprawia, że stajesz się nieatrakcyjna i odpychająca.

Jeśli podajesz w wątpliwość uczucia, którymi obdarzają Cię bliskie osoby, z czasem może doprowadzić to nawet do rozpadu takiej relacji. Dotyczy to zarówno związków, jak i przyjaźni.

Dajmy na to, jeśli dwoje Twoich przyjaciół umówiło się bez Ciebie na spotkanie to jeszcze nie powód, by czuć się dotkniętą i brać to do siebie, jako znak odrzucenia czy końca przyjaźni. To, że życie innych ludzi nie kręci się tylko i wyłącznie wokół Ciebie, nie oznacza, że nie jesteś ważną jego częścią.

Masz zbyt dominującą osobowość

Zarówno w grupie przyjaciół, jak i w związku, bardzo ważna jest równość w podejmowaniu decyzji. Jeśli jedna z osób zaczyna jednak narzucać pozostałym swoje zdanie i stara się przejąć kontrolę nad wszystkim, nie wpływa to dobrze na ich relacje.

Zbyt dominująca osobowość i obsesyjna chęć kontroli to jedna z przyczyn, przez które ludzie mogą się od Ciebie odwracać. Postaraj się wyluzować i pozwól innym na posiadanie własnego zdania i podejmowanie własnych decyzji.

Jeśli jesteś świetnym organizatorem, oczywiście nie musisz rezygnować z prezentowania swoich planów i pomysłu – postaraj się po prostu uszanować także opinie swoich bliskich i ich prawo do niezgadzania się z Tobą.

Nie jesteś w pełni szczera

Większość osób nie lubi osób nieszczerych i stara się ich unikać. Jeśli więc zdarza Ci się kłamać, koloryzować lub wymyślać setki wymówek, nic dziwnego, że nie masz zbyt wielu bliskich przyjaciół. Ciężko zaufać komuś, kogo choć raz przyłapało się na kłamstwie lub mijaniu się z prawdą.

Nieszczerość nie zaprowadzi Cię tam, gdzie chciałabyś się znaleźć. Nawet najgorsza prawda jest lepsza od kłamstwa – prawdziwy przyjaciel zawsze zrozumie.

Bywasz nieuprzejma

Jeśli zdarza Ci się być nieuprzejmą, niegrzeczną, czy nawet agresywną osobą, jest to kolejna przyczyna, przez którą odpychasz od siebie ludzi. Musisz zrozumieć, że dla innych osób przebywanie w towarzystwie kogoś niegrzecznego, kto nie wie, jak zachowywać się w danej sytuacji, jest po prostu żenujące i przykre.

Oducz się takich zachowań jak robienie scen, niegrzeczne odzywki czy niekulturalne postępowanie. Nie chodzi o to, że masz udawać kogoś, kim nie jesteś. Po prostu zachowuj się zgodnie z pewnymi normami, a życie w społeczeństwie będzie dla Ciebie łatwiejsze.

Ludzie nie lubią pesymistów

Załamana kobieta

Jedną z najbardziej odpychających cech jest pesymizm i negatywna energia. Jeśli widzisz tylko negatywne strony wszystkich sytuacji i stale narzekasz, dopatrując się straszliwych konsekwencji każdej decyzji, nie dziw się, że nie jesteś atrakcyjną towarzyszką dla innych osób.

Nikt nie lubi osób roztaczających wokół siebie negatywną energię, zamiast uśmiechu czy wsparcia.

Bądź pozytywna i nie zniechęcaj innych do działania. Pomoże Ci to nie tylko poukładać sobie w głowie, ale i wpłynie doskonale na Twoje relacje z innymi ludźmi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.