Frędzle w dekoracji domu - pomysły na oryginalny styl

Szukasz czegoś w stylu boho do swoich przestrzeni? Frędzle to najlepsza opcja. Możesz umieścić je przy lustrach, w obrusach, zasłonach i w wielu innych miejscach.
Frędzle w dekoracji domu - pomysły na oryginalny styl

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy słyszałaś, że moda zawsze wraca? Wydaje się, że doskonałym tego przykładem jest moda na frędzle w dekoracji domu. W pewnym momencie stały się one dość popularne, ale potem zaczęły tracić zwolenników, do tego stopnia, że ​​ludzie o nich zapomnieli.

W XVII i XVIII wieku używano ich do ozdabiania pałaców. Potem, w latach dwudziestych XX wieku, frędzle w dekoracji odrodziły się na nowo. Po kilku dziesięcioleciach, mniej więcej w latach 70-tych, udało im się odzyskać popularność. A dziś, kiedy uważano, że o frędzlach już zapomniano, znowu powróciły, by zdobić nasze wnętrza.

Gdzie jednak umieścić frędzle w dekoracji domu, aby nadać nowy styl naszym pomieszczeniom? Jeśli wiesz, jak je wkomponować, pozwolą Ci stworzyć styl boho, który odmieni każdą przestrzeń. Oto kilka pomysłów na frędzle w dekoracji Twojego domu.

Obrusy z frędzlami
Domy w stylu boho i vintage mogą wykorzystywać frędzle do tworzenia stylowych wnętrz.

Frędzle XXL w dekoracji

Nazywa się je tak ze względu na ich szczególny sposób dzielenia wnętrz. W domu koncepcja ta służy do oddzielania pomieszczeń i komponowania przestrzeni. Projektanci wnętrz często używają jej do zabawy z efektem wizualnym, jaki zapewniają frędzle XXL.

Zawieszając długą zasłonę z frędzlami tak, jakby tworzyła ścianę, możesz rozdzielić przestrzeń, nie rezygnując jednocześnie z otwartej koncepcji pomieszczenia. Oczywiście, jeśli chcesz, aby Twoja sypialnia była widoczna z salonu. Chociaż jest to nieco odważna aranżacja, są ludzie, którzy uwielbiają ten styl.

Obrus ​​z frędzlami

Na spotkanie ze starymi przyjaciółmi lub z rodziną, połóż na stole obrus z frędzlami. Może wprowadzić idealny klimat do niezapomnianego zdjęcia, gdyż podkreśli styl jadalni jak nigdy dotąd. Tylko upewnij się, że wybierasz odpowiednie kolory i odpowiednie przedmioty do dekoracji stołu.

Dobrym rozwiązaniem może być również wazon i kwiaty pasujące do obrusu. Masz już pomysł, jak odmienić Twój dom na najbliższe wizytę gości? Po prostu dodaj odrobinę szyku, a resztę pozostaw magii.

Frędzle w dekoracji lustra

Jeśli masz okrągłe lustro, możesz je wykorzystać do zrobienia ciekawej dekoracji, umieszczając wokół niego frędzle. W rzeczywistości, możesz wydobyć swoje pokłady kreatywności i wkomponować frędzle w najbardziej fantazyjny sposób, jaki ci przyjdzie do głowy.

To idealny pomysł na dekorację ściany, która sprawia wrażenie, że czegoś na niej brakuje. Lustro z frędzlami ożywi ją w oryginalny sposób. Należy jednak pamiętać, że frędzle użyte do dekoracji lustra najlepiej pasują do ścian w jasnych kolorach, aby nie konkurowały o uwagę.

Mural z makramy

Ozdoba w postaci makramy najczęściej jest wykończona frędzlami i może upiększyć ścianę w taki sam sposób, jak poprzedni pomysł. Idealnie nadaje się na ścianę, którą chcesz wyróżnić. W takim przypadku możesz bawić się kolorami, z których wykonany jest ornament makramy i ściana.

Wiele osób używa wyrobów rękodzieła ludowego wykonanego z makramy, aby nadać domowi niepowtarzalny charakter i styl.

Pufa z frędzlami

Czy przyszło ci to do głowy? Jeśli wiesz, jak wykorzystać frędzle w dekoracji pufy, może wprowadzić ciekawy stylo do Twojego domu. Do tworzenia wykończeń z frędzlami, często używa się aksamitu. Chociaż Twoja wyobraźnia może nie mieć granic, jeśli chodzi o zabawę kolorami, rodzajem tkaniny i aranżacją przestrzeni.

Dywan z frędzlami
W dywanikach istnieje klasyczny sposób ich wykończenia frędzlami, choć konieczne będzie określenie najodpowiedniejszej ich długości.

Uzyskaj niepowtarzalny styl, stosując frędzle w dekoracji swojego domu

Chociaż mogłoby się wydawać, że frędzle okresowo wychodzą z mody, potem znowu szukają sposobu, aby się pojawić w dekoracji wnętrz w stylu boho. Ponadto, jeśli chcesz dodać jakiś element vintage do swojego domu, frędzle bez wątpienia sprawdzą się znakomicie.

Używaj ich jako wykończenia na obrusie, do ozdobienia lustra czy pufy, a nawet do makramy. Nie pozwól, aby coś ograniczało twoją wyobraźnię i kreatywność! Czas urządzić dom w najlepszym stylu bohemy. Śmiało, do dzieła!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ching, Francis DK, and Corky Binggeli. Diseño de interiores: un manual. Gustavo Gili, 2015.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.