Przedpokój: 5 rzeczy, które muszą się w nim znaleźć

Przedpokój: 5 rzeczy, które muszą się w nim znaleźć

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiele osób nie wykorzystuje potencjału, jaki daje im przedpokój. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka pomysłów, które pomogą Ci jak najlepiej zaprojektować tą przestrzeń w domu.

Przedpokój to miejsce, które zaprasza gości do Twojego domu. Skoro dbasz o wygląd swojej twarzy i ubieranie się stosownie do sytuacji, powinnaś również udekorować to pomieszczenie w taki sposób, aby oddawała Twoją osobowość, a jednocześnie było praktyczne i zarazem przyjemne dla oka.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym jakie rzeczy muszą się znaleźć w Twoim przedpokoju? Czy przeanalizowałaś co jako pierwsze widzą Twoi goście, gdy wejdą do Twojego domu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czego nie może zabraknąć w przedpokoju.

Jak urządzić swój przedpokój?

Twój przedpokój nie tylko powinien zapraszać gości do wejścia do dalszej części mieszkania czy domu, ale powinien również chociaż odrobinę odzwierciedlać styl reszty pomieszczeń. Poza tym powinien być przede wszystkim praktyczny! Jak już wyjaśniliśmy wcześniej, musi wypełniać przewidziane dla niego funkcje.

Aby ułatwić Ci to zadanie, w dalszej części tekstu zebraliśmy rzeczy, które muszą znaleźć się w każdym przedpokoju. Zobacz, czy je masz!

1. Miejsce do przechowywania

O czym marzy większość z nas po powrocie do domu po długim i męczącym dniu pracy? Dokładnie tak: o zdjęciu butów i płaszcza. Właśnie dlatego tak znaczącą rolę odgrywa posiadanie szafy w przedpokoju. Dzięki niej będziesz w stanie uniknąć bałaganu oraz będziesz miała gdzie schować swoje ubrania oraz buty.

Szafka na buty - przedpokój
Zapewnienie miejsca na buty i okrycia wierzchnie sprawi, że Twój dom będzie bardziej zorganizowany.

Taka szafa wcale nie musi być ogromna. Wystarczy, jeśli będzie miała wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie Twoich płaszczów, kurtek i butów.

Możesz nawet zrezygnować z tradycyjnej szafy i wybrać zamiast niej drewniany wieszak na okrycia wierzchnie, który powiesisz na ścianie, oraz szafkę na buty lub plastikową podstawkę, na którą będziesz je odkładać. Kolejny doskonały sposób na zorganizowanie przestrzeni to półki.

Poza tym warto również umieścić w przedpokoju stojak na parasole. Dzięki temu nie zmoczysz całego mieszkania w deszczowy dzień. To samo dotyczy kluczy. Gdzie je zazwyczaj zostawiasz? Dobrym pomysłem może okazać się zamontowanie haczyków na ścianie.

Sama widzisz, że przestrzeń do przechowywania w przedpokoju jest niezwykle praktyczna i niezbędna! Podziękują Ci za nią Twoi goście, a Twój dom nie będzie już zagracony.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Wejście do domu – 6 sposobów na jego udekorowanie

2. Ławeczka, na której można usiąść

Sugerujemy wstawienie do przedpokoju niewielkiej ławeczki, na której będzie można usiąść, aby założyć (lub zdjąć) buty. W Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej ludzie nie zdejmują butów przed wejściem do czyjegoś domu, ale to świetny pomysł!

Ławka na werandzie
Ławka w przedpokoju sprawi, że Twój dom stanie się bardziej przytulny. Poza tym to dobre miejsce na wygodne zdjęcie butów.

W takich krajach jak Japonia, Niemcy, Szwajcaria, i oczywiście Polska, ludzie zdejmują swoje buty przed wejściem wgłąb swojego domu lub domu innych osób. Dzięki temu brud z ulicy nie wdziera się dalej i nie niszczy Twoich podłóg.

Umieść małą, rustykalną, drewnianą ławeczkę lub niewielkie krzesło w swoim przedpokoju. Nawet stołek pomoże każdej osobie zachować równowagę podczas zakładania i zdejmowania butów.

3. Wycieraczka

Wycieraczki są nie tylko piękne, ale również niezwykle praktyczne, ponieważ zbierają nadmiar wilgoci i brudu z butów. Tym samym wycieraczka pomoże Ci utrzymać czystość w Twoim domu.

Wycieraczka
Wycieraczka zbiera drobinki brudu, dzięki czemu pomoże Ci zachować czystość w domu.

Wybierz wycieraczkę, która pasuje do stylu Twojego domu oraz Twojej osobowości. W sklepach znajdziesz wycieraczki w najróżniejszych stylach, nawet ze śmiesznymi napisami czy grafikami. Twój wybór!

4. Dobre oświetlenie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przedpokój to pierwsze miejsce, do której wchodzą Twoi goście. Mówi im o tym, czego mogą spodziewać się w dalszej części domu. Czy uważasz, że ważne jest dobre oświetlenie? Ciepłe światło jest bardziej przyjazne niż ciemny dom!

Pomarańczowa lampa
Jasny przedpokój sprawi, że w Twoim domu będzie przytulnie.

Upewnij się, że Twoje lampy zapewniają właściwe światło. Jeśli tak nie jest, możesz rozwiązać ten problem kupując piękną lampę stojącą! Jeżeli masz szeroki korytarz, możesz nawet postawić stolik i umieścić na nim lampkę.

5. Lustro

Lustra idealnie komponują się ze wszystkimi innymi elementami wystroju mieszkania. Poza tym są funkcjonalne, ponieważ pozwalają Ci sprawdzić jak wyglądasz zanim opuścisz swój dom. Możesz wykorzystać lustro, które pokazuje całą Twoją sylwetkę, lub jedynie niewielkie. Wybierz takie, które Ci pasuje.

Lustra z rakiet tenisowych ozdabiają przedpokój
Lustro to nie tylko świetny element wystroju. Pozwoli Ci również przejrzeć się przed wyjściem z domu.

Podobnie jak w przypadku wycieraczek, tak i tu dostępnych jest wiele opcji, które możesz dopasować do stylu swojego domu. Wybierz lustro owalne, okrągłe, krawatowe, z ramą lub bez niej, w każdym kolorze świata… Być może już podjęłaś decyzję, które pasowałoby najlepiej do Twojego przedpokoju.

Teraz znasz już pięć rzeczy, które muszą znaleźć się w każdym przedpokoju. Nie ma na co czekać! Zachwyć swoich gości przepięknymi dekoracjami i spraw, aby Twój przedpokój był niesamowicie przyjazny! Przytulne wejście do domu z pewnością podniesie Cię na duchu po długim i ciężkim dniu pracy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vaivasuata. (2013). Diferencia entre diseño interior y decoración interior.
  • Fisch, O. (1955). Decoración Interior. SIAP.
  • Mendoza, E. (2017). Diseño de Interiores. Manual de Diseño de Interiores.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.