Folia aluminiowa - poznaj 12 nietypowych domowych zastosowań!

Czy wiedziałaś, że folia aluminiowa to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów, by usunąć zabrudzenia z tłuszczu lub sadzy w kuchni?
Folia aluminiowa - poznaj 12 nietypowych domowych zastosowań!

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Folia aluminiowa to produkt, który każda z nas z pewnością znajdzie w swojej kuchni. Wykorzystujemy ją między innymi do pakowania i przechowywania żywności. Najczęściej jest to elastyczna i cienka rolka, którą z łatwością można przykryć lub owinąć różne produkty czy przedmioty.

Folia aluminiowa ma jednak o wiele więcej zastosowań, niż by się to mogło wydawać. Jeśli chcesz poznać aż 12 nowych sposobów na wykorzystanie folii w swoim domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł i wypróbuj kilka z nich jeszcze dziś!

1. Ostrzenie nożyczek

Jeśli Twoje nożyczki są tępe i nie spełniają swojej podstawowej funkcji, z pomocą przyjdzie Ci zwykła folia aluminiowa. Wystarczy kawałek folii, złożony kilkakrotnie na pół. Gdy uzyskasz grubszy kawałek, potnij go nożyczkami na paseczki. Taki prosty zabieg skutecznie naostrzy Twoje nożyczki!

2. Czyszczenie srebra

Gdy przedmioty wykonane ze srebra, takie jak biżuteria czy sztućce, zaczynają tracić swój blask i śniedzieją, możesz wyczyścić je folią aluminiową. Wyłóż duże naczynie folią aluminiową, do środka wlej gorącą wodę i dodaj szczyptę soli.

Zanurz wykonane ze srebra przedmioty w przygotowanym roztworze i pozostaw je na 20 minut. Po tym czasie wyjmij srebra z naczynia – efekt na pewno Cię zaskoczy!

3. Folia zapobiega utracie ciepłą

Aby uniknąć utraty ciepła w kuchni, wykorzystaj folię aluminiową. Owiń folią drewnianą deskę do krojenia i umieść ją za kuchenką czy piekarnikiem. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekać przez jej ścianki.

4. Czyszczenie garnków i patelni

Dla wielu z nas największym wyzwaniem podczas sprzątania kuchni jest dokładne wyczyszczenie garnków i patelni.

Garnki

Tutaj także z pomocą przychodzi Ci folia aluminiowa! Zwiń ją w kulkę i wykorzystaj do dokładnego zeskrobania zanieczyszczeń ze swoich naczyń.

5. Usuwamy zabrudzenia z tłuszczu

Aby usunąć zabrudzenia z tłuszczu ze swojego piekarnika i kuchenki, zamiast sięgać po drucianą szczotkę, która łatwo jest uszkodzić nasz kuchenny sprzęt, lepiej wykorzystać folię aluminiową.

Tak jak i w poprzednim przypadku, zwiń ją w kuleczkę i zeskrob zabrudzenia z danej powierzchni.

Dodatkowo możesz wykorzystać roztwór z sody i soku z cytryny. Pozwól tej mieszance zadziałać przez około 5 minut, a następnie raz jeszcze przetrzyj powierzchnię kuleczką z folii.

6. Folia zapobiegnie przypalaniu się ciasta

Bardzo często, gdy pieczemy ciasto, zdarza się, że brzegi się przypalają, podczas gdy środek pozostaje niedopieczony. Aby zapobiec takiej sytuacji, przed włożeniem ciasta do piekarnika, przykryj je folią aluminiową. To naprawdę działa!

7. Czyścimy żelazko folią aluminiową

Z biegiem czasu na powierzchni żelazka zbierają się zanieczyszczenia, która przy prasowaniu mogą uszkodzić nasze ubrania. Aby Twoje żelazko wyglądało znowu jak prosto ze sklepu, umieść kawałek folii na desce do prasowania i posyp ją solą.

Żelazko

Przesuwaj żelazko po tej powierzchni, tak samo jak przy prasowaniu. Gotowe!

8. Folia pomaga utrzymać świeżość produktów

Jeśli chcesz dłużej utrzymać świeżość takich produktów jak chleb czy ciasto, koniecznie owiń je kilkoma warstwami folii aluminiowej. Dzięki temu, przez dłuższy czas będą cieszyć się świeżością, prawie taką samą, jak dopiero co wyjęte z piekarnika.

9. Folia na niedziałające baterie

Zdarza się, że baterie umieszczone w zabawkach czy urządzeniach elektronicznych nie działają, gdyż nie do końca stykają się z przewodnikiem w danym urządzeniu.

Aby w kilka sekund uporać się z tym problemem, utnij kawałek folii, złóż ją na pół kilkakrotnie, a następnie umieść ją w miejscu, gdzie bateria nie styka się z przewodnikiem. Włącz urządzenie.

10. Jak wyczyścić ruszt grilla?

Aby usunąć resztki jedzenia i brudu, które pozostały na ruszcie, poczekaj aż ostygnie, a następnie potrzyj energicznie powierzchnię dużym kawałkiem folii aluminiowej.

Folia aluminiowa, a czyszczenie grilla

I gotowe!

11. Wykorzystaj folię do farbowania włosów

Wiele fryzjerek i stylistek fryzur, zamiast plastikowych czepków, do farbowania włosów wykorzystuje właśnie folię aluminiową. Jest to związane z tym, że plastikowe czepki mają tendencję do łamania i wyrywania włosów, w przeciwieństwie do folii.

Jeśli chcesz rozjaśnić tylko poszczególne pasma, rozdziel je i owiń folią. Wykonaj farbowanie, tak jak zalecane na opakowaniu produktu. Powodzenia.

12. Zapobiegnij rdzy

Jeśli używasz szorstkiej stalowej gąbeczki do czyszczenia naczyń, musisz uważać, aby nie zardzewiała. Wilgoć i zabrudzenia, które pozostają na niej po każdym zmywaniu, bardzo przyspieszają ten proces.

Folia sposobem na rdzę

Aby temu zapobiec, wytnij kawałek folii i umieść na niej gąbeczkę. Zmieniaj folię co dwa dni, dzięki czemu nie będą wytrącać się osady i unikniesz nieprzyjemnego zapachu.

Teraz, gdy znasz już 12 nowych zastosowań folii aluminiowej, koniecznie musisz wprowadzić je w życie. Folia to wszechstronny materiał, który ułatwi Ci wiele codziennych obowiązków. Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.