Nieświeże jajko – jak je rozpoznać?

Czy wiesz jak rozpoznać nieświeże jajko bez konieczności rozbijania skorupki?
Nieświeże jajko – jak je rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Przeciętna osoba zjada 300 jajek rocznie. Jajka kurze są jedzone niemal na całym świecie. To jedno z najpopularniejszych źródeł protein. Choćby dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać nieświeże jajko.

Czasem w paczce 12 czy 24 jajek zdarzają się aż 3 lub 4 nieświeże. Czy wiesz jak rozpoznać nieświeże jajko? Dziś podpowiemy Ci, jak to zrobić bez konieczności rozbijania skorupki.

Wygląd skorupki mówi wiele

Skorupka jajka zapewnia wnętrzu ochronę i sprawia, że białko znajdujące się wewnątrz jest stabilne. Niestety istnieją mikroby które – jeżeli wystąpią odpowiednie warunki – mają zdolność wniknięcia w skorupkę. Zagnieżdżają się i mnożą w żółtku.

Dlatego właśnie tak ważna jest umiejętność rozpoznawania wyglądu skorupki, jej struktury i faktury.

  • Świeże jajko ma mocną skorupkę bez plam i odbarwień.
  • Jeśli zauważysz pęknięcie lub wgniecenie, lepiej nie kupuj ani nie jedz tego jajka.
  • Cienka i miękka skorupka oznacza, że zanieczyszczenia mogły łatwiej wniknąć do wnętrza. Jajka o miękkich skorupkach psują się szybciej.

Chalaza i białko

Dobrym sposobem na rozpoznanie świeżości jajka jest zwrócenie uwagi na stan chalazy. Chalaza to biaława struktura która utrzymuje żółtko w centrum białka.

Kiedy rozbijesz jajko i przelejesz jego zawartość do miski czy szklanki zwróć uwagę na to, czy chalaza jest w całości i można ją łatwo dostrzec. Jeśli tak, Twoje jajko jest świeże. Im wyraźniejsza chalaza, tym świeższe jajko.

Po rozbiciu jajka zwróć uwagę na chalazę i białko.

Przyjrzyj się też dokładnie białku. Jeśli rozlewa się ono łatwo i jest rzadkie, może to oznaczać że masz nieświeże jajko.

Problem ze sprawdzaniem świeżości jajka poprzez obserwację chalazy i białka polega na tym, że takie jajko trzeba najpierw rozbić. To nie jest możliwe w sklepie czy na targu. Na zakupach musisz zwracać uwagę na inne kwestie – na wspomniane wyżej cechy skorupki.

Zwróć uwagę na żółtko

Kolejnym elementem, na który powinnaś zwrócić uwagę jest żółtko. Jeśli jajko jest świeże, żółtko powinno być zwarte i powinno trzymać się białka. Poruszaj miską, aby zobaczyć, czy żółtko się rozlewa i łatwo oddziela od białka.

Jeśli przy najmniejszym poruszeniu naczyniem żółtko się rozleje i będzie pływało w białku, bardzo możliwe że trafiłaś na nieświeże jajko. Jeżeli natomiast żółtko ma jednolity kolor, jest jędrne i nie rozlewa się, jajko jest świeże.

Nieregularności w białku czy żółtku mogą wskazywać na zanieczyszczenie jajka lub oznaczać, że jajko jest po prostu stare.

Inne oznaki zdradzające nieświeże jajko

Zapach jajka jest niezawodnym sposobem na sprawdzenie jego świeżościJeśli po rozbiciu skorupki poczujesz zapach zepsucia i zgnilizny, natychmiast wyrzuć jajko.

Aby rozpoznać nieświeże jajko przyjrzyj się żółtku.

Test ze szklanką wody

Aby sprawdzić świeżość jajka potrzebujesz jedynie średniej wielkości szklanki wypełnionej wodą. Napełnij ją prawie maksymalnie. Następnie umieść jajko w wodzie. Jeśli zatonie, jest świeże.

Nieświeże jajko natomiast będzie się unosiło w wodzie. Może nie nadawać się do zjedzenia. Spożycie nieświeżego jajka może być niebezpieczne dla zdrowia.

Czy jedzenie jajek jest niebezpieczne?

W sierpniu 2017 w Holandii wybuchł skandal związany z zanieczyszczeniem jajek na szeroką skalę Fipronilem, czyli środkiem owadobójczym. Na szczęście dzięki ostrożności odpowiednich osób jajka te nie zostały wyeksportowane do wszystkich krajów Europy.

Jajka to jeden z najpopularniejszych rodzajów protein.

Kolejnym zagrożeniem jest salmonella. Ten patogen może przeniknąć do wnętrza jajka i namnażać się w żółtku. Dlatego odradzamy spożywanie jajek na surowo, jeśli nie pochodzą a pewnego źródła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • 1. Hoyt DF. Practical methods of estimating volume and fresh weight of bird eggs. Auk. 1979;


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.