Estetyczne konturowanie zębów - sposób na piękny uśmiech

Coraz więcej osób poszukuje pięknego i atrakcyjnego uśmiechu. Opowiemy Ci o kosmetycznym konturowaniu zębów i jego zaletach, czytaj dalej!
Estetyczne konturowanie zębów - sposób na piękny uśmiech
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 07 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pragnie osiągnąć piękny i zdrowy uśmiech. Dziś opowiemy o kosmetycznym konturowaniu zębów, technice dentystycznej służącej do poprawy uśmiechu.

Z pewnością zauważyłeś, jak doskonale wygląda uśmiech wielu celebrytów. Co ciekawe nie chodzi wyłącznie o idealną biel. Bez zarzutu jest również wyrównanie, między ich zębami nie ma praktycznie żadnych nierówności. Jak można osiągnąć taki rezultat?

Estetyczne konturowanie zębów to proces niwelujący nieprawidłowości w wyglądzie każdego zęba. Działanie to sprawia, że przednie zęby są dobrze wypoziomowane. Jakie inne korzyści zapewnia zabieg i jak się go wykonuje?

Na czym polega estetyczne konturowanie zębów?

Większość ludzi ma małe nierówności na krawędziach zębów. Jest to po prostu część anatomii każdego zęba i jest to normalna sytuacja, która nie wpływa na funkcje ani zdrowie jamy ustnej. Może jednak wpływać na estetykę.

Niektórzy są bardzo wymagający, jeśli chodzi o wygląd swoich zębów. Wyeliminowanie tych drobnych niedoskonałości prowadzi do poprawy wyglądu uzębienia i uzyskania idealnego uśmiechu. W tym celu opracowano procedurę dentystyczną zwaną „estetycznym konturowaniem zębów”.

Przede wszystkim jest to zabieg, który sprawia, że przednie zęby wyglądają na jednolite, wyrównane i znajdują się na tym samym poziomie. Zabieg jest również znany jako ameloplastyka. Jest uważany za mało inwazyjny, chociaż wiąże się z niewielkim zużyciem szkliwa.

Dentysta dokonuje drobnych korekt na krawędziach zębów, aż do uzyskania pożądanego wyglądu. Długość, kształt, a nawet powierzchnia elementów zębów są kształtowane i subtelnie modyfikowane.

Koryguje się drobne defekty, takie jak nierówności linii siecznej oraz spiczaste lub zbyt długie zęby. Dzięki temu wszystkie wyglądają równo i jednolicie. Proces jest szybki, prosty i bezbolesny. Stosuje się go tylko na zęby o minimalnych wymaganiach estetycznych.

Zabieg wykonuje się zwykle na zębach przednich. Zbyt długie i nieregularne siekacze oraz zbyt spiczaste kły, są najczęściej korygowanymi zębami.

Uzyskane wyniki są trwałe. W związku z tym wymagają wysokiej precyzji technicznej przy wykonywaniu. Po wykonaniu dokonanie korekty nie jest możliwe.

Mężczyzna z pięknym uśmiechem
Kosmetyczne konturowanie zębów to małoinwazyjny zabieg, który błyskawicznie poprawia wygląd uśmiechu.

Estetyczne konturowanie zębów – korzyści

Estetyczne konturowanie zębów pozwala w prosty i nieskomplikowany sposób uzyskać wyrównany uśmiech. Oto jego główne zalety:

 • Czas. Zabieg wykonywany jest w trakcie jednej sesji.
 • Bezbolesność. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu ani wrażliwości. Nie powoduje on też dyskomfortu po zakończeniu.
 • Nie stosuje się znieczulenia. Nie ma potrzeby znieczulania obszaru, ponieważ działa na najbardziej zewnętrzną warstwę zębów.
 • Mało inwazyjny. Następuje niewielkie zużycie szkliwa, bez ingerencji w zdrowie lub funkcję danego elementu.
 • Nie wymaga specjalnej pielęgnacji.
 • Poprawia wygląd uśmiechu, a tym samym samoocenę i pewność siebie pacjenta.
 • Ułatwia higienę jamy ustnej, eliminując nieprawidłowości, które sprzyjają gromadzeniu się płytki bakteryjnej.
 • Ma niski koszt w porównaniu z innymi zabiegami estetycznymi.
 • Wyniki są trwałe.

Sposób wykonania

Jak już wspomnieliśmy, zabieg estetycznego konturowania zębów jest szybki, prosty i bezbolesny. Jego wykonanie można podzielić na następujące etapy.

1. Diagnoza

Przed kontynuowaniem konieczne jest wykonanie pełnego badania stanu jamy ustnej pacjenta. Stan zdrowia zębów i estetyczne potrzeby przypadku można ocenić poprzez oględziny jamy ustnej oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pod uwagę brane są również cele pacjenta.

2. Planowanie

Po ustaleniu potrzeby i możliwości wykonania kosmetycznego konturowania zębów stomatolog i pacjent zaplanują, gdzie konturowanie zostanie wykonane. Na tym etapie wyniki, które można osiągnąć, prezentowane są pacjentowi w celu uzyskania ich akceptacji i uniknięcia nieporozumień.

3. Polerowanie

Za pomocą instrumentów obrotowych o wysokiej precyzji wykonywane jest zaplanowane szlifowanie/konturowanie. Szkliwo jest polerowane stopniowo, aby mu pożądany kształt.

Specjalista koryguje wszelkie nieprawidłowości. Ponieważ działa na najbardziej powierzchowną część zębów, nie ma konieczności stosowania znieczulenia.

4. Ocena wyników

Po skorygowaniu najbardziej zauważalnych wad wyniki analizowane są wspólnie z pacjentem. Określa się, czy cel został osiągnięty, czy coś jeszcze należy dopracować.

5. Polerowanie końcowe

Aby poprawić wykończenie, części są polerowane ultradrobnoziarnistą pastą diamentową. Optymalizuje to wygląd powierzchni zęba i przywraca jej naturalny połysk.

Wystarczy jedna sesja

Zabieg odbywa się podczas jednej sesji i zwykle trwa nie dłużej niż godzinę. Po zabiegu pacjent może prowadzić normalne życie.

Jednak dentysta zazwyczaj zaleca stosowanie w domu specjalnych produktów do ochrony szkliwa. Pasty do zębów nadwrażliwych lub płynów do płukania jamy ustnej z fluorem, które lepiej zachowają ostateczny rezultat.

Wskazania

Jak już powiedzieliśmy, estetyczne konturowanie zębów to idealna procedura, która sprawi, że zęby będą wyglądały jednolicie. Jednak nie zawsze jest możliwe zastosowanie tej techniki.

Przed zastosowaniem tej techniki dentysta musi ocenić wiele czynników. Konieczna jest nienaruszona struktura zęba i wystarczająca grubość szkliwa.

Duże i zdrowe zęby zapewniają odpowiedni margines roboczy i pozwalają uniknąć dyskomfortu i niepowodzeń po leczeniu. Z tego powodu, jak wspomnieliśmy, dogłębne zbadanie przypadku jest fundamentalne.

Uzyskane w ten sposób dane pozwolą nam zdecydować, czy estetyczne konturowanie zębów jest najlepszą opcją, czy też konieczne będą inne zabiegi. Technika ta jest zalecana tylko wtedy, gdy nieprawidłowości w zębach są niewielkie. Jeśli są większe, lepszym zabiegiem byłoby leczenie ortodontyczne lub licowanie żywicą.

Przeciwwskazania

Estetyczne konturowanie zębów nie jest wskazane w przypadku zębów osłabionych, z wypełnieniami lub rekonstrukcjami, a także przy nadwrażliwości. Nie jest również zalecane u chorych na raka, cukrzycę czy osteoporozę.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wiek osoby, ponieważ leczenie stosuje się tylko u osób dorosłych. Istotne jest, aby pacjent miał wszystkie zęby stałe i aby tkanka kostna była całkowicie zestalona.

Szczęki muszą być w pełni rozwinięte. W przeciwnym razie w przyszłości mogą się pojawić problemy z okluzją.

Jeśli pacjent nosi aparat ortodontyczny, po jego zdjęciu koniecznie należy wykonać konturowanie zębów. Po skorygowaniu wad zgryzu i problemów strukturalnych jamy ustnej czas na niezbędne zabiegi estetyczne.

Zabieg nie jest również zalecany w następujących przypadkach:

 • Zęby, które są za krótkie
 • Zęby, które straciły dużo tkanki z powodu bruksizmu i innych szkodliwych nawyków.
 • Wady zgryzu lub stłoczone zęby. W takim przypadku konieczne jest leczenie ortodontyczne.
 • Bardzo poplamione zęby.
 • Zbyt cienkie szkliwo.

Estetyczne konturowanie zębów – zalecenia

Po wykonaniu kosmetycznego konturowania zębów pacjent może od razu prowadzić normalne życie. Specjaliści zalecają jednak kilka wskazówek pielęgnacyjnych, aby utrzymać osiągnięte efekty.

 • Nie jedz bardzo twardych pokarmów, ponieważ mogą one wpływać na powierzchnię zębów, nad którą pracowano.
 • Unikaj napojów gazowanych, które powodują korozję rzeźbionego obszaru.
 • Nie obgryzaj paznokci ani nie gryź innych przedmiotów.
 • Używaj pasty do zębów z fluorem na nadwrażliwość zębów.
 • Utrzymuj właściwą i dokładną higienę jamy ustnej. Szczotkuj zęby prawidłowo trzy razy dziennie i uzupełnij nić dentystyczną i płukanki do jamy ustnej.
 • Uczestniczyć w zaplanowanych kontrolach stomatologicznych, aby monitorować postęp procedury i natychmiast wykrywać wszelkie korekty.
 • Nie palić tytoniu.
Kobieta myjąca zęby.
Właściwa higiena jamy ustnej w połączeniu z dobrymi nawykami żywieniowymi może pomóc w utrzymaniu uzyskanych rezultatów.

Estetyczne konturowanie zębów – uśmiech idealny

Estetyczne konturowanie zębów umożliwia uzyskanie piękniejszego uśmiechu. Subtelne zużycie szkliwa przednich zębów jest w stanie uregulować i ujednolicić wygląd tych bardziej widocznych zębów. Zastosowanie zabiegu będzie jednak możliwe tylko w przypadku niewielkich nieprawidłowości.

Warto jednak wiedzieć, że zabieg można również łączyć z innymi zabiegami estetycznymi, takimi jak czyszczenie, wybielanie czy licówki. W końcu najlepszy uśmiech to nie tylko ten, który dobrze wygląda, ale także taki, który pozwala jamie ustnej realizować wszystkie zadania.

Konsekwentne i odpowiedzialne dbanie o zdrowie jamy ustnej to jedna z najlepszych strategii na uzyskanie atrakcyjnego i zdrowego uśmiechu.

To może Cię zainteresować ...
Biały uśmiech – domowe metody wybielania zębów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Biały uśmiech – domowe metody wybielania zębów

Zdrowy i biały uśmiech to z pewnością marzenie każdej kobiety. Osiągniesz go, stosując regularnie kilka naturalnych składników. Sprawdź jakich!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Melo, J. C. P., Atzeri, G., Collares, F. M., & Hirata, R. (2019). Recontorneado cosmético para alcanzar una estética anterior. Quintessence: Publicación internacional de odontología7(6), 444-454.
 • Nuñez Roman, M. (2016). Estética dental y su relación con la autoestima de los estudiantes del IV Ciclo de la Escuela Académico Profesional de Estomatología de la Universidad Alas Peruanas, año 2015.
 • Esthetic, E., Tooth, E., Posterior, E., Orthognathic, E., & Esthetics, E. Esthetic Dentistry.
 • Aguiar, H. C., Rodrigues, C. R. T., Goyatá, F. D. R., Izolani Neto, O., & Landa, F. V. D. (2013). Remodelação estética em dentes anteriores: relato de caso clínico. Clín. int. j. braz. dent, 396-402.
 • Sarver, D. M. (2011). Enameloplasty and Esthetic Finishing in Orthodontics—Identification and Treatment of Microesthetic Features in Orthodontics Part 1. Journal of esthetic and restorative dentistry23(5), 296-302.
 • Pontons-Melo, J. C. (2019). Cosmetic recontouring for achieving anterior esthetics (Doctoral dissertation, Department of Esthetic and Restorative Dentistry, School of Dentistry, Universidad Científica del Sur).
 • Galletti, C. (2013). Patients with extensive esthetic enhancement requests. Some tips for finishing and detailing. Journal of Dentofacial Anomalies and Orthodontics16(2).
 • Machado, A. W. (2014). 10 commandments of smile esthetics. Dental Press Journal of Orthodontics19, 136-157.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.