Druhna lub drużba na ślubie - jakie są ich obowiązki?

Czy zostałaś/eś wybrana/y na druhnę lub drużbę na ślubie i nie jesteś do końca pewna/pewien, co pociąga za sobą to zadanie? W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć, aby być najlepszą druhną lub niezastąpionym drużbą.
Druhna lub drużba na ślubie - jakie są ich obowiązki?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Już samo zaproszenie na czyjś ślub i wesele jest ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Jednak prawdopodobnie zastanawiasz się, co zrobić w sytuacji, kiedy na tej uroczystości wystąpisz jako druhna lub drużba.

W tym artykule wyjaśniono wszystkie zadania i obowiązki świadków ślubnych, o których warto, a w zasadzie należy wiedzieć.

Druhna lub drużba

Na początek ważne jest, aby wyjaśnić, że druhnę i drużbę wybierają panna i pan młody. Zwykle świadek i świadkowa pochodzą z grona rodziny lub najbliższych znajomych pary, na przykład dobry przyjaciel pana młodego, kuzynka, a nawet rodzeństwo.

Chociaż w niektórych krajach tradycyjnie może być wiele druhen lub drużb, w Polsce zwykle jest tylko jedna druhna (świadkowa) i jeden drużba (świadek). Jednakże liczba druhen i drużb zależy od pary młodej i coraz częściej obserwuje się zmiany w tradycyjnym podejściu do tego tematu.

Na samą uroczystość para zaprasza zazwyczaj rodzinę i bliskich znajomych, aby byli częścią tego pięknego przeżycia, jakim jest ślub i wesele.

Druhna lub drużba – obowiązki

Pomoc w zaplanowaniu wesela

Jednym z głównych obowiązków druhny i drużby jest pomoc w zaplanowaniu wesela. Niektóre przykłady obejmują pomoc pannie młodej w wyborze sukienki lub pomoc w podjęciu decyzji, jakie jedzenie będzie podawane na przyjęciu weselnym.

Niebieski tort weselny
Druha i drużba zwykle pomagają zaplanować i zorganizować niektóre sprawy związane z weselem.

W niektórych przypadkach świadkowie mogą nawet pomóc udekorować miejsce ślubu lub wesela.

Tak czy inaczej, druhna lub drużba mają służyć parze młodej pomocą. Twoim głównym zadaniem jest bowiem zadbanie o to, aby ich ślub był jak najbardziej idealny i niezapomniany!

Organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego

Jest to jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej zabawnych obowiązków drużbów i druhen. Zazwyczaj wieczór kawalerski/panieński jest niespodzianką dla pana młodego i panny młodej. Dlatego w żadnym wypadku nie powinni oni znać, a nawet domyślać się szczegółów dotyczących tej imprezy.

W zależności od upodobań pary, impreza może być osobna dla panny młodej i pana młodego. Może być to również jedna, wspólna impreza zorganizowana przez druhnę i drużbę dla obojga młodych.

Wieczór panieński w spa, druhna lub drużba - zadania
Wieczory kawalerskie i panieńskie są zazwyczaj organizowane przez drużbę lub druhnę. Z pomocą mogą przyjść jednak pozostali przyjaciele pary młodej.

Najważniejszym aspektem organizowania wieczoru kawalerskiego/panieńskiego jest uwzględnienie tego, co lubi panna młoda lub pan młody. Trzeba też spróbować domyśleć się, czego się spodziewają i postarać się spełnić ich oczekiwania.

Na przykład, jeśli osoba woli bardziej relaksujące spędzanie czasu, weekend w spa może w tym przypadku idealnym pomysłem. Z drugiej strony, jeśli para uwielbia karaoke, możesz zarezerwować bar, w którym mogą śpiewać karaoke z najbliższymi przyjaciółmi i rodziną.

Planowanie tej imprezy może wydawać się trochę żmudne, a nawet stresujące. Kiedy jednak wieczór kawalerski/panieński już się zacznie i zobaczysz błysk zadowolenia w oku pana młodego/panny młodej, to cały Twój wysiłek będzie tego warty!

Druhna lub drużba – obowiązki w dniu ślubu

Kiedy nadejdzie w końcu ten wielki dzień, drużba i druhna nadal mają swoje obowiązki.

Będąc druhną lub drużbą, co dokładnie musisz zrobić w dniu ślubu?

  • Pomóż panu młodemu lub pannie młodej się ubrać. Chodzi tu jednak nie tylko o pomoc w nałożeniu sukni czy przymocowanie krawata. Bądź dla nich ostoją, wspieraj ich i pomóż uspokoić nerwy.
  • Uroczyście podejdź z nimi do ołtarza. Zazwyczaj, zanim panna młoda i pan młody podejdą do ołtarza, druhna i drużba pierwsi wykonają ten uroczysty “spacer”.
  • Wznieś toast. Zwykle podczas przyjęcia drużba i druhna wznoszą toast za nowożeńców. Toast może być zabawną historią o parze lub może mieć zabarwienie emocjonalne. Zawsze powinny się w nim znaleźć szczere, serdeczne życzenia. Toast zwykle obejmuje również podziękowanie parze za zaszczyt bycia świadkiem czy świadkową i życzenie powodzenia w dalszym, wspólnym życiu.

Pamiętaj! Ciesz się każdą chwilą tej uroczystości

Zasadniczo są to wszystkie obowiązki i zadania drużby i druhny. Mamy nadzieję, że jeśli przygotowujesz się do ślubu lub jeśli wybierasz się na wesele, ten artykuł pomógł Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pamiętaj, że jeśli zostałeś/aś wybrany/a na czyjegoś drużbę lub czyjąś druhnę, to jesteś dla tej osoby lub dla danej pary kimś naprawdę wyjątkowym. Nie tylko uważają Cię za serdecznego przyjaciela.

Wierzą także i ufają, że możesz pomóc im w zorganizowaniu udanego i pełnego szczęśliwych wrażeń ślubu. Mają również nadzieję, że już jako małżeństwo nadal będą mogli cieszyć się Twoją obecnością, ponieważ jesteś ważną osobą w ich życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • del Picó Rubio, Jorge. (2009). EL MATRIMONIO RELIGIOSO EN EL RÉGIMEN JURÍDICO CHILENO: EL SISTEMA MATRIMONIAL CONSAGRADO POR EL ARTÍCULO 20 DE LA LEY N° 19.947. Ius et Praxis15(2), 51-77. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-00122009000200003
  • Hipp, R. (2017). Orígenes del matrimonio y de la familia modernos. Revista Austral de Ciencias Sociales, (11), 59-78.
  • Mendoza Ontiveros, Martha Marivel. (2010). El compadrazgo desde la perspectiva antropológica. Alteridades20(40), 141-147. Recuperado en 15 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0188-70172010000200011&lng=es&tlng=es.
  • Osornio, Arturo Miranda, & Cisneros, Héctor Favila. (2012). La comida y su protocolo: Sentido y significado de los modales de mesa entre los otomíes de la comunidad de San Gregorio Macapexco – México. Estudios y perspectivas en turismo21(6) Recuperado en 15 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1851-17322012000600012&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.