Szczęśliwe małżeństwo - jak je utrzymać

Przede wszystkim uznaj, że małżeństwo nie oznacza ograniczających więzów, ale wspólnie przeżywaną wolność. Pamiętaj, że w momentach wzlotów i upadków zawsze będzie przy Tobie ktoś, kto Cie wesprze.Poza tym buduj tolerancję i miłość. Każdy z tych aspektów jest kluczem do utrzymania szczęśliwego małżeństwa.
Szczęśliwe małżeństwo - jak je utrzymać

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Istnieje kilka ogólnych kluczy, które mogą sprawić, że szczęśliwe małżeństwo będzie trwać przez całe życie. Większość zakochanych par bierze w końcu ślub i spodziewa się, że spędzą resztę życia razem w idealny sposób.

Jednak ta decyzja nie jest końcem historii, ale raczej krokiem milowym na drodze rozwoju związku dwojga ludzi. Dzisiaj porozmawiamy o tym, co robić, aby utrzymać szczęśliwe małżeństwo.

Byłoby wspaniale, gdybyście razem dożyli starości. Wyobraź sobie, że Twój partner i Ty możecie kochać się i troszczyć się o siebie nawzajem dając przykład zaufania, szacunku, lojalności i tolerancji. Oczywiście, to dzięki miłości będziecie w stanie pokonać każdą przeszkodę, która może powstać w małżeństwie.

Ważne jest jednak, aby rozwijać umiejętności niezbędne do osiągnięcia bardziej satysfakcjonujących relacji w małżeństwie. Podstawowym celem w życiu jest przecież osiągnięcie szczęścia w większości jego aspektów, a małżeństwo jest jednym z najważniejszych z nich.

Kluczowe umiejętności, aby utrzymać szczęśliwe małżeństwo

Niestety małżeństwo nie jest umową, która daje gwarancję, że ​​dwoje ludzi pozostanie razem i będzie zadowolonych przez resztę swojego życia. Niezbędny jest wysiłek obu stron. Ale co robić, żeby utrzymać szczęśliwe małżeństwo? Istnieje kilka ogólnych kluczy, które mogą Ci pomóc i tutaj je przedstawiamy:

Małżeństwo zaczyna się od ślubu

Komunikacja – pierwszy krok do szczęścia

Oboje musicie wiedzieć, co lubicie a czego nie. Poświęć chwilę na przedyskutowanie jakiejkolwiek sytuacji będącej przedmiotem wspólnego zainteresowania. Rozmawiając upewnij się jednak, że naprawdę słuchasz tego, co ma do powiedzenia druga osoba.

Zaufanie – podstawa silnej więzi

Wiarygodność każdej osoby w związku jest kluczowa dla utrzymania zdrowej więzi. Zawsze postępuj zgodnie z prawdą i unikaj oszukiwania i zdrady. Z drugiej strony nieufność jest przejawem niepewności powodującej ścieranie się w wielu małżeństwach.

Szacunek – najważniejszy klucz, aby utrzymać szczęśliwe małżeństwo

W chwilach napięcia i gniewu unikaj bolesnych słów. Czasami, nawet gdy problemy są wyjaśnione, mogą się kumulować urazy. Pamiętaj, że oboje jesteście dorośli i jeśli oczekujecie szacunku, sami musicie go przejawiać.

Niezależność jako zabezpieczenie indywidualności

Spędzanie czasu z partnerem jest ważne dla tego budowania solidnych fundamentów związku. Jednak nie oznacza to, że indywidualność każdego z Was ma całkowicie zniknąć. Każdy musi mieć swoją osobistą przestrzeń. Trzeba pozwolić drugiej stronie przeżywać swoje marzenia, wspierać ją a zarazem przeżywać swoje własne.

Intymność podsyca uczucie

Seks ma bardzo duże znaczenie w każdym związku dwojga osób. Unikajcie monotonii i odkrywajcie nowe doświadczenia, które zwiększają przyjemność. Mów o tym, co lubisz, a czego nie i nigdy nie pozwól, by ogień erotycznej namiętności zgasł.

Znaczenie małżeństwa

Małżeństwo jest jednym z najgłębszych przejawów miłości. Jest definiowane jako instytucja, która pozwala na stworzenie silnego związku między dwoma członkami społeczeństwa i dlatego jest uważane za jego podstawę.

To jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu człowieka. To przestrzeń, w której dwie osoby mogą korzystać z towarzystwa w atmosferze zaufania, jedności i solidarności. To także początek własnego życia rodzinnego.

Wspólne zajęcia

Społeczności, w których istnieje większa liczba małżeństw cieszą się zazwyczaj wyższym wskaźnikiem dobrobytu u dzieci, kobiet i mężczyzn w porównaniu z tymi, gdzie jest wysoki odsetek rozwodów. Szczęśliwe małżeństwo nie jest zatem jedynie prywatnym wyborem.

To czynnik, który określa się, jako dobro społeczne i publiczne, zarówno dla pary, jak i dla otaczającego ją środowiska.

Korzyści, jakie zapewnia szczęśliwe małżeństwo

Szczęśliwe małżeństwo przynosi ogromne korzyści dla pary, która je tworzy, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Jednocześnie zapewnia małżonkom większe poczucie bezpieczeństwa w życiu oraz większą satysfakcję seksualną i intymną. Wśród zalet, jakie daje udane i szczęśliwe małżeństwo są:

  • U osób żyjących w szczęśliwym małżeństwie stwierdzono mniejsze ryzyko chorób układu krążenia. A w przypadku zapadnięcia na taką chorobę, wsparcie ze strony męża lub żony sprawia, że ​​szybciej wracają do zdrowia.
  • Kontakt fizyczny i bliskość partnera wywołuje uwalnianie oksytocyny, hormonu zdolnego do przeciwdziałania niekorzystnym reakcjom organizmu na stres.
  • Osoby, które doszły do połowy życia w harmonijnej relacji partnerskiej statystycznie mają szanse na dłuższe życie niż osoby, które przeżywają w małżeństwie konflikty lub są samotne.
  • Szczęśliwe małżeństwo to idealne środowisko dla wychowania dzieci. Dzieci zdrowych małżeństw wyrastają na kobiety i mężczyzn z większymi szansami na sukces w życiu.

Pamiętaj jednak, że szczęście nie jest celem, ale ścieżką. Związek na całe życie jest możliwy, ale do tego niezbędne jest nauczenie się, jak utrzymać szczęśliwe małżeństwo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.