Dowiedz się, jak usunąć pryszcze i zaskórniki bez uszkadzania skóry

Najlepiej nie usuwać samodzielnie wyprysków i zaskórników, metodami ręcznymi. Jeśli mimo wszystko się do tego zastosujesz, ważne jest, aby zrobić to we właściwy sposób.
Dowiedz się, jak usunąć pryszcze i zaskórniki bez uszkadzania skóry

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wyciskanie pryszczy i zaskórników zdecydowanie nie jest najlepszą opcją rozwiązania problemu. Jednak wiele osób od czasu do czasu ucieka się do tej techniki. Czy można to zrobić, by usunąć pryszcze i zaskórniki bez uszkadzania skóry?

W rzeczywistości powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stosując odpowiednią technikę, istnieje znacznie mniejsza szansa na uszkodzenie skóry podczas usuwania wyprysków i zaskórników. Jednak nie ma absolutnej gwarancji.

Należy jasno powiedzieć, że nie jest dobrze usuwać pryszcze i zaskórniki, wyciskając je palcami. Istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu bez konieczności bezpośredniego ręcznego usuwania. Jeśli jednak ktoś woli robić to własnymi rękami, najlepiej zrobić to we właściwy sposób. W jaki?

O tym porozmawiamy w tym artykule.

Pryszcze i zaskórniki

Faktem jest, że niedoskonałości związane z trądzikiem wpływają na wygląd fizyczny. Dlatego logiczne jest, że każdy chciałby pozbyć się tych niedoskonałości w szybki i łatwy sposób.

Jednak samo rozwiązanie problemu zajmie trochę czasu. W tym czasie nie jest łatwo chodzić z tymi rzucającymi się w oczy niedoskonałościami skóry. Dlatego wiele osób wyciska pryszcze i zaskórniki gołymi rękami.

Problem polega na tym, że kiedy je ściskasz, część ropy wypływa, ale część jest wpychana z powrotem do porów. Możliwe jest również, że ciśnienie powoduje rozszerzenie się porów pod skórą.

Ręczne wyciskanie wyprysków i zaskórników zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry. Z tego samego powodu zwiększa również ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Najlepiej skorzystać z innych metod.

Mujer quita granos y espinillas de acné.
Podczas usuwania pryszczy palcami istnieje ryzyko, że część ropy rozprzestrzeni się pod skórą.

Pierwsza opcja: nie usuwaj wyprysków i zaskórników

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, czy naprawdę dobrym pomysłem jest ręczne usuwanie wyprysków i zaskórników. Zasadniczo nie należy tego robić w następujących przypadkach:

  • Kiedy pryszcz jest czerwony i nie ma białej główki, jest to początkowa faza i nie jest dobrym pomysłem jej usuwanie.
  • Jeśli pryszcz jest bardzo duży, zaogniony i głęboki. Lepiej go nie naciskać.
  • Kiedy na skórze znajduje się duża plamka, która jest delikatna w dotyku. Możliwe, że to czyrak i nie należy próbować go w żaden sposób usuwać.

Podobnie – nawet jeśli zmiana nie spełnia powyższych cech – warto ocenić dostępne opcje przed próbą usunięcia pryszczy i zaskórników własnymi rękami. Niektóre alternatywy mogą być następujące:

  • Ciepły kompres polega na nałożeniu na pryszcz miękkiej szmatki nasączonej ciepłą wodą. Gdy ostygnie, namocz go ponownie w ciepłej wodzie. Może to pomóc w naturalnym odpływie ropy. Zastosuj go na pryszcze powstałe z zaskórników, ale nie na zaskórniki.
  • Profesjonalne usuwanie – dermatolog lub kosmetyczka wie, jak usunąć pryszcze i zaskórniki bez powodowania jakichkolwiek szkód.
  • Miejscowe leczenie dostępne bez recepty: Do tego celu dostępnych jest na rynku kilka produktów. Po prostu nałóż je i poczekaj, aż zadziałają. Do każdego dołączone są instrukcje.

Uważamy, że może Cię to zainteresować: Czy istnieje związek między dietą a trądzikiem?

Jak usunąć pryszcze i zaskórniki bez uszkadzania skóry

Jeśli zdecydujesz się usunąć pryszcze i zaskórniki ręcznie, najlepiej zastosować technikę, która minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dokładne umycie rąk mydłem i wodą. Po drugie, zdezynfekuj alkoholem obszar, który ma być poddany leczeniu.

Ekstrakcja igłą

Zdezynfekuj igłę lub szpilkę alkoholem. Następnie bardzo delikatnie nakłuj powierzchnię pryszcza.

Celem jest wydobycie substancji, która jest w środku. Nie powinno to powodować bólu ani dyskomfortu. Jeśli to boli, to znaczy, że robi się to niewłaściwie.

Następnie owiń palce w chusteczkę i umieść je po obu stronach pryszcza. Następnie usuń ropę, wykonując ruch rozciągając skórę na zewnątrz – to znaczy ruch odwrotny do naciskania.

Na koniec umyj obszar mydłem i nałóż alkohol.

Z wacikami

Jeśli po otwarciu powierzchni igłą nie następuje drenaż, możesz wziąć dwa waciki i lekko ucisnąć boki pryszcza. Ważne jest, aby podkreślić tu znaczenie lekkiego nacisku. W żadnym momencie nie powinien być intensywny.

Dzięki tej procedurze pryszcz może wypłynąć. Następnie obszar należy umyć i nałożyć alkohol.

Jak używać palców, aby pozbyć się pryszczy

Dobrym momentem na usunięcie wyprysków i zaskórników jest kąpiel po prysznicu, ponieważ ciepło i para otwiera pory. Ułatwia to drenaż. W takim przypadku owiń palce w czystą szmatkę lub watę.

Następnie delikatnie uciśnij obie strony pryszcza, wykonując ruch pchający w górę. Nie powinno to być ciągłe, ale bardziej przypominać ruch cykliczny: delikatny nacisk w górę i pauza.

Może to zająć trochę czasu, ale może zadziałać. Stopniowo nastąpi drenaż.

Należy powtarzać, aż nie będzie już więcej ropy i nigdy nie naciskać mocno. Na koniec umyj i nałóż środek antyseptyczny.

Sacar granos y espinillas tras la ducha.
Po kąpieli jest idealny czas na ręczne usunięcie pryszczy, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko pozostawienia uszkodzeń.

Możesz przeczytać ten artykuł: Dlaczego kobiety mają trądzik podczas miesiączki

Wskazówki, o których należy pamiętać

Jeśli zastosowanie technik usuwania pryszczy i zaskórników nie działa, najlepiej pozostawić wszystko tak, jak jest. Oznacza to, że z jakiegoś powodu nie są gotowe do usunięcia. Wymuszanie sytuacji powoduje jedynie uszkodzenie skóry.

Pryszcze i zaskórniki zwykle goją się w ciągu 5 do 7 dni, bez konieczności ich ręcznego usuwania. Tymczasem źle zastosowana technika może prowadzić do niepożądanych efektów.

Pryszcz jest gotowy do usunięcia, gdy osiągnie punkt krytyczny, w którym czubek guzka jest biały lub żółty. Z drugiej strony, trądzik torbielowaty generuje czerwone guzki bez kolorowej końcówki. Jest znacznie głębszy i musi być leczony przez dermatologa.

To może Cię zainteresować ...
Pryszcze na nosie – pozbądź się ich dzięki tym 4 domowej roboty specyfikom
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pryszcze na nosie – pozbądź się ich dzięki tym 4 domowej roboty specyfikom

Pryszcze na nosie. Połączenie aloesu i olejku z drzewa herbacianego jest idealne zarówno do zapobiegania pryszczom, jak i do leczenia już istniejąc...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Javier, L., & Cardiel, C. (2004). Reflexiones acerca del lavado de manos. Rev Med IMSS, 42(6), 519-524.
  • Olivera, M. E., García, M. C., & Manzo, R. H. (2020). El alcohol como antiséptico y desinfectante.
  • Fisiológico, E. Elección del mejor tratamiento para el acné activo y sus cicatrices en Medicina Estética (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de Barcelona).

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.