Blizny po trądziku - 4 naturalne domowe środki pozwalające je wyeliminować

Blizny po trądziku - 4 naturalne domowe środki pozwalające je wyeliminować
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aloes odmładza skórę, cytryna działa jak naturalny środek wybielający, a kurkuma działa przeciwzapalnie. Te składniki są doskonałe, aby wyeliminować blizny po trądziku.

Jeśli szukasz lekarstwa, które wyeliminuje blizny po trądziku, zwróć szczególną uwagę na te opcje.

Wiesz, że walka z tym problemem jest nieprzyjemna i nie łatwa do ukrycia. Na szczęście możesz polegać na niektórych wyborach, aby pozbyć się tych śladów na skórze, więc nie martw się na zapas.

Blizny po trądziku – przyczyny

Blizny po trądziku.

Istnieje wiele przyczyn blizn potrądzikowych. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, dlaczego je masz, najlepiej skonsultować się z dermatologiem.

Jeśli nie masz czasu ani pieniędzy na wizytę u specjalisty, oto kilka najczęstszych przyczyn:

 • Obecność nadmiernej ilości tłuszczu na skórze. Zbyt dużo oleju i sebum uniemożliwia właściwe pocenie się. Powoduje to zablokowanie porów, które mogą komplikować gojenie się blizn po wyciśnięciu pryszcza.
 • Akumulacja bakterii. Bakterie rozprzestrzeniają się wokół mieszków włosowych. Kiedy nie myjesz twarzy wystarczająco dobrze, bakterie pogarszają stan skóry.
 • Nieprawidłowe usuwanie trądziku. Chociaż trądzik jest czymś, co przeszkadza, ważne jest, aby nie próbować pozbyć się pryszczów na złe sposoby. Dotyczy to ich wyciskania, używania drażniących elementów i szorowania szorstkimi lub nadmiernie zużytymi gąbkami.

W tym artykule podzielimy się serią naturalnych środków, które są skuteczne w pozbyciu się blizn spowodowanych trądzikiem.

 1. Żel aloesowy

Żel aloesowy.

Aloes działa odmładzająco na skórę i jest niebywale skuteczny. Pomaga pozbyć się blizn potrądzikowych dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

Masz dwie opcje, aby go użyć:

 • Weź łyżeczkę aloesu (15 ml) i wmasuj go w oczyszczoną skórę twarzy kolistymi ruchami.
 • Pozostawi na 30 minut a następnie spłucz zimną wodą.
 • Zalecamy powtarzanie tego masażu 3 razy w tygodniu.

Jeśli trądzik jest prawdziwym problemem, spróbuj następnego przepisu. Oprócz eliminacji blizn, pomaga również walczyć z pojawieniem się nowych pryszczy.

Składniki

Przygotowanie

 • Połącz oba składniki i zastosuj na dotkniętych trądzikiem obszarach.
 • Usuń po 15 minutach.
 • Nakładaj tę maseczkę codziennie wieczorem, przed pójściem spać.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Cenne właściwości, jakimi cechuje się żel z aloesu

 1. Cytryna

Cytryny.

Cytryna działa jak naturalny środek wybielający. Dlatego jest to doskonała opcja, aby wyeliminować blizny po trądziku i inne ślady na skórze.

Eliminuje również martwe komórki, co ułatwia regenerację skóry i zwiększa jej elastyczność. Witamina C obecna w cytrynie ma zasadnicze znaczenie dla produkcji kolagenu.

Wypróbuj następujące metody, aby poradzić sobie z problemami:

 • Dla normalnej skóry: Wyciśnij sok z cytryny i nakładaj go bezpośrednio na blizny za pomocą wacika. Pozostaw na 10 minut i spłucz. Stosuj tę metodę dwa razy dziennie, aby naprawić obrażenia tak szybko, jak to możliwe.
 • Dla skóry tłustej: Miód zapobiega wysychaniu skóry, a jednocześnie kontroluje ilość sebum. Weź sok z jednej cytryny i połącz go z 1 łyżeczką miodu (5 ml). Zastosuj maseczkę na blizny i pozostaw na 15 minut. Następnie spłucz i powtarzaj ten zabieg
 • Dla suchej skóry. Połącz 1 łyżkę soku z cytryny z zawartością kapsułki witaminy E. Nakładaj środek na czystą skórę i pozostaw na noc. Rano umyj dokładnie twarz. Powtarzaj tę czynność codziennie.

Zalecamy unikanie tego rozwiązania, jeśli masz wrażliwą skórę lub jeśli codziennie przebywasz na słońcu przez dłuższy czas.

 1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy jest bardzo popularny zarówno jako dodatek do potraw jak i składnik domowych maseczek. Jeśli chodzi o urodę, jest to świetny tonik oczyszczający dla blizn po trądziku. Wynika to z jego niesamowitych właściwości ściągających.

Nałożenie go na skórę poprawia krążenie krwi i regeneruje skórę. Równoważy także Twój poziom pH i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii.

Wypróbuj następujące środki zaradcze i wybierz ulubiony:

 • Wymieszaj 1 łyżkę stołową octu jabłkowego (15 ml) i 1 łyżkę stołową wody (15 ml). Nałóż płyn przy pomocy wacika na dotknięty obszar. Pozostaw na noc a następnego ranka umyj dokładnie twarz.
 • Połącz 2 łyżki octu jabłkowego (30 ml) z 1/2 szklanki wody i 2 łyżkami miodu (30 ml). Nałóż masę przy pomocy wacika i usuń po 15 minutach. Powtarzaj kilka razy w tygodniu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czy można przedawkować ocet jabłkowy?

 1. Kurkuma

Kurkuma.

Kurkuma była używana od wieków w Indiach ze względu na jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające i ściągające. Kluczowym składnikiem jest kurkumina, element nadający jej kolor.

Ponieważ jest to doskonały środek przeciwzapalny, zalecamy zastosowanie kurkumy, jeśli trądzik występuje pod postacią dużych, czerwonych pryszczy. Wypróbuj następujące przepisy:

 • Wymieszaj 1 łyżkę proszku kurkumy (15 g) z sokiem z cytryny. Nałóż pastę na miejsca z bliznami trądzikowymi i pozostaw na 15 minut. Spłucz i powtarzaj dwa razy dziennie.
 • Zrób pastę z 1 łyżki stołowej proszku z kurkumy (15 g), 1 łyżki stołowej jogurtu naturalnego (15 ml) i 1 łyżki stołowej oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia (15 ml). Połącz to wszystko i zastosuj na blizny. Pozostaw go do wyschnięcia a następnie spłucz zimną wodą. Stosuj ten zabieg 3 razy w tygodniu.

Od teraz nie jest już tak trudno usunąć blizny po trądziku, prawda?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 •  Sepúlveda Pérez, J. (2013). Manejo de las cicatrices de acné. [online] Semcc.com. Available at: http://www.semcc.com/master/files/Cicatrices%20acne%20-%20Dr.%20Sepulveda.pdf [Accessed 15 Sep. 2017].
 • Vergara Cedeño, S. (2014). Estudio del aloe vera (Sábila) en el tratamiento del acné moderado y percepciones de la enfermedad en los adolescentes estudiantes, propuesta de un gel dermatológico.. [online] Repositorio.ug.edu.ec. Available at: http://repositorio.ug.edu.ec/bitstream/redug/8077/1/BCIEQ-T-0057%20Vergara%20Cedeño%20Suanny%20Carolina.pdf [Accessed 15 Sep. 2017].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.