Domowe sposoby na ukąszenia pcheł

Pchły to małe owady, które są zwykle bardzo irytujące, a ich ukąszenia są czasami trudne do leczenia. Na szczęście pewne domowe środki zaradcze mogą pomóc złagodzić swędzenie i podrażnienie.
Domowe sposoby na ukąszenia pcheł
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 26 stycznia, 2023

Mimo niewielkich rozmiarów pchły mogą być bardzo irytujące. Te skaczące owady żywią się krwią ludzi, psów, kotów i innych zwierząt stałocieplnych. Dzisiaj pokażemy kilka domowych sposobów na ukąszenia pcheł.

Jeśli masz w domu zwierzaka, być może nie raz cierpiałeś z powodu pchlich ukąszeń, zwłaszcza na nogach. Jak ostrzegają eksperci, najczęściej powodują pokrzywkę grudkową, czyli reakcję alergiczną na ukąszenia i użądlenia owadów. Jednak prawda jest taka, że mogą też generować poważniejsze powikłania. Z tego powodu, oprócz stosowania środków zaradczych na ukąszenia pcheł, należy wdrożyć szereg środków, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Czym się charakteryzują pchły?

Zanim nauczysz się, jak leczyć ukąszenia tych pasożytów, powszechnie występujących u zwierząt domowych, dobrze jest poznać niektóre z ich cech. Według artykułu w Electronic Journal of Veterinary Medicine, pchła to bardzo mały owad, mierzący maksymalnie 3,5 mm, który może skakać na odległość 33 cm w poziomie i 18 cm w pionie.

Jak wspomniano, pchły żywią się krwią ssaków, zwłaszcza zwierząt, takich jak koty i psy. Jeśli chodzi o ich preferencje, wydaje się, że między innymi rodzaj krwi i zapach ciała sprawiają, że niektóre osoby są bardziej podatne na ukąszenia.

Pchły mają wytrzymały organizm, dzięki czemu przeżywają ataki pazurów zwierząt. Ponadto przebywają w miejscach, w których trudno do nich dotrzeć, np. za uszami lub na głowie. U ludzi ukąszenia pcheł często występują na nogach i stopach, czyli miejscach najbliżej ziemi.

kot z ukąszeniami pcheł
Te skaczące owady żywią się krwią ludzi, psów, kotów i innych zwierząt stałocieplnych.

Kilka sekund po użądleniu skóra jest zwykle w stanie zapalnym, który pogarsza ciągłe drapanie lub brak odpowiedniej higieny w tym miejscu. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o następujących krokach:

 • Dokładnie umyj obszar wodą i neutralnym mydłem.
 • Wysusz szmatką, która nie pozostawia cząstek materiału.
 • Unikaj drapania i nałóż gazę lub opatrunek, który należy zdejmować kilka razy dziennie.
 • Nie drap też obszaru wokół ugryzienia.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Szczepionka przeciw gorączce denga: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Wiadomo, że pchły są nosicielami chorób, takich jak tyfus, riketsjoza, dżuma dymienicza, inwazja pierwotniaków i robaków. Mogą również powodować zapalenie skóry, i jeśli nie jest odpowiednio leczone, epizody mogą przekształcić się w infekcje, takie jak zapalenie tkanki łącznej i ropnie.

Naturalne środki na ukąszenia pcheł

Chociaż po ugryzieniu niewiele można zrobić, poniższe naturalne środki pomogą zmniejszyć swędzenie. Zapobiegnie to ciągłemu drapaniu się, jak również infekcji w dotkniętym obszarze.

Aloes

Jednym z najczęściej stosowanych środków łagodzących swędzenie i pieczenie jest aloes. Według recenzji opublikowanej w Indian Journal of Dermatology, roślina ta ma między innymi właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i lecznicze. Dlatego jest uważana za bardzo dobrą opcję na ukąszenia pcheł.

Co powinieneś zrobić?

 • Rozetnij liść aloesu poziomo i umieść żelową część tak, aby dotykała dotknięte miejsce.
 • Przytrzymaj przez kilka minut przy pomocy gazy lub taśmy, aż skóra wchłonie cały płyn.

Herbata

Zwykła herbata stosowana w naparach może również złagodzić ukąszenia pcheł. Najwyraźniej jej działanie przeciwzapalne i antybiotyczne jest skutecznym środkiem łagodzącym swędzenie i zapobiegającym infekcjom. Możesz użyć różnych rodzajów, takich jak czarna, zielona, lawendowa lub rumiankowa.

Co powinieneś zrobić?

 • Przygotuj napar tak samo jak do wypicia.
 • Zamiast pić, pozwól mu ostygnąć, a następnie nałóż umoczoną w nim gazę lub szmatkę na ranę po ukąszeniu.
 • Jeśli napar pochodzi z saszetki, możesz położyć ją bezpośrednio na skórze.
środki na ukąszenia pcheł: zielona herbata
Zwykła herbata może również złagodzić ukąszenia pcheł.

Rośliny lecznicze

Jeśli masz w domu liście bazylii lub nagietka, nie wahaj się użyć ich do leczenia stanów zapalnych spowodowanych ukąszeniami pcheł. Rośliny te zwykle działają kojąco i mogą być korzystne w takich przypadkach. Warto spróbować!

Co powinieneś zrobić?

 • Zmiażdż liście świeżej bazylii i nagietka z odrobiną wody lub olejku eterycznego.
 • Zastosuj jako okład.

Płatki owsiane

Płatkom owsianym przypisuje się wiele właściwości korzystnych w pielęgnacji skóry. W przypadku ukąszeń pcheł artykuł z American Osteophatic College of Dermatology stwierdza, że miejscowe leki przeciwhistaminowe i przeciwbakteryjne w połączeniu z ciepłymi kąpielami z roztworem płatków owsianych pomogą oczyścić i złagodzić swędzenie.

Co powinieneś zrobić?

 • Wlej ciepłą wodę do miski lub napełnij wannę.
 • Następnie dosyp kilka łyżek płatków owsianych.
 • Zanurz dotknięty obszar w roztworze lub nałóż na niego płyn za pomocą wacika na i pozostaw na kilka minut.

Środki zaradcze na ukąszenia pcheł: kokos

Chociaż stosowanie kokosa w domowych środkach zaradczych nie jest zbyt powszechne, mówi się, że owoc ten ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego może być przydatny w radzeniu sobie z obrzękiem, który nie powinien się utrzymać więcej niż dwa dni, jeśli użyjesz kokosa we właściwy sposób.

Co powinieneś zrobić?

 • Przekrój kokosa na pół.
 • Następnie wyodrębnij miąższ i umieść go w blenderze.
 • Użyj tego kremu do nałożenia bezpośrednio na ukąszenia pcheł.
 • Pocieraj trochę, a następnie owiń ręcznikiem lub ściereczką na godzinę.
 • Na koniec spłucz letnią wodą.
 • Powtarzaj dwa razy dziennie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Czy dobrze czyścisz miskę na karmę swojego psa?

Soda oczyszczona

Chociaż nie jest zalecany do codziennego stosowania na skórę, Mayo Clinic sugeruje, że ten składnik może złagodzić zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie spowodowane ukąszeniami pcheł. Wiele dostępnych bez recepty kremów zawiera sodę oczyszczoną. Jednak pastę można również zrobić w domu.

Co powinieneś zrobić?

 • Do miski wsyp łyżkę sody oczyszczonej i dodaj kilka kropel wody.
 • Dobrze wymieszaj, aż uzyskasz pastę.
 • Nałóż na skórę w miejscu ukąszenia przez pchłę i pozostaw na 15 minut, a potem spłucz.
środki na ukąszenia pcheł
Soda oczyszczona może złagodzić zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie spowodowane ukąszeniami pcheł

Skórki cytryny

Cytryny i ich skórki mają dobroczynne właściwości zdrowotne. W rzeczywistości skórka cytryny jest jednym z najczęściej stosowanych naturalnych domowych środków, aby złagodzić swędzenie spowodowane ukąszeniami owadów.

Co powinieneś zrobić?

 • W rondlu umieść szklankę wody i skórkę z cytryny. Gotuj przez pięć minut.
 • Zdejmij z ognia i odstaw do ostygnięcia.
 • Następnie nałóż na ukąszenie za pomocą wacika lub gazy.

Środki na ukąszenia pcheł: miód

Miód to kolejna opcja, która może być korzystna, jeśli cierpisz z powodu ugryzienia pchły. Jak wskazuje recenzja opublikowana w Pharmacognosy Research, ten naturalny produkt ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i lecznicze.

Co powinieneś zrobić?

 • Możesz nałożyć odrobinę tego składnika w miejscu ugryzienia, pozostawiając go na kilka minut, a potem zmyć ciepłą wodą.
 • Inną opcją jest zmieszanie czterech łyżek miodu z dwiema łyżkami soku z cytryny, podgrzanie w rondelku i ostudzenie do temperatury pokojowej. Potem trzeba nałożyć maść na ugryzienie, przykryć gazą i pozostawić na godzinę.

Wypróbuj te domowe środki zaradcze, a zauważysz, jaką zapewniają ulgę. Jeśli chcesz uniknąć ugryzienia przez pchły, ważne jest, aby zachować odpowiednią higienę w domu. Jednak przede wszystkim nie zapomnij o podjęciu niezbędnych środków, aby Twój dom i Twoje zwierzęta były czyste i wolne od tych owadów.

To może Cię zainteresować ...
Tungiaza: leczenie i objawy ataku pchły piaskowej
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Tungiaza: leczenie i objawy ataku pchły piaskowej

Tungiaza to choroba związana z ubóstwem, ponieważ dotyka głównie osoby, które chodzą boso. Poznaj jej objawy i sposoby leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • García E, Halpert E, Rodríguez A, Andrade R, Fiorentino S, García C. Immune and histopathologic examination of flea bite-induced papular urticaria. Ann Allergy Asthma Immunol. 2004 Apr;92(4):446-52.
 • Lisbet, García & E, Suárez & Fernández, Dr. (2010). Caracterización y control de especies de pulgas de importancia veterinaria para la salud animal y pública (Characterization and control of flea veterinary importance to animal and human health). REDVET. XI.
 • Surjushe, A., Vasani, R., & Saple, D. G. (2008). Aloe vera: a short review. Indian journal of dermatology53(4), 163–166.
 • Samarghandian, S., Farkhondeh, T., & Samini, F. (2017). Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research. Pharmacognosy research9(2), 121–127.
 • Sur R, Nigam A, Grote D, Liebel F, Southall MD. Avenanthramides, polyphenols from oats, exhibit anti-inflammatory and anti-itch activity. Arch Dermatol Res. 2008 Nov;300(10):569-74.
 • Youssefi MR, Ebrahimpour S, Rezaei M, Ahmadpour E, Rakhshanpour A, Rahimi MT. Dermatitis caused by Ctenocephalides felis (cat flea) in human. Caspian J Intern Med. 2014 Fall;5(4):248-50.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.