Mydło o neutralnym ph - jak się je otrzymuje i do czego służy

Mydło neutralne to ciekawa alternatywa dla osób, które mają problemy z normalnie dostępnymi mydłami lub chcą dodatkowo zadbać o swoją skórę.
Mydło o neutralnym ph - jak się je otrzymuje i do czego służy

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Mydło o neutralnym ph to alternatywa dla osób, które mają problemy z normalnymi dostępnymi na rynku mydłami lub chcą poprawić wygląd swojej skóry. To produkt, który oferuje wiele korzyści i niewiele przeciwwskazań.

Mydło neutralne ma pH bardzo zbliżone do pH ludzkiej skóry i dlatego jest zalecane dla skóry wrażliwej. Ten rodzaj mydła nie zawiera barwników, perfum ani innych składników, które zwykle występują w mydłach przemysłowych.

Należy zauważyć, że neutralne mydło jest odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry, ale jest również bardzo korzystne dla skóry głowy i włosów w ogóle. W każdym razie powinieneś podjąć pewne środki ostrożności, ponieważ niektóre mydła, które rynek reklamuje jako neutralne, tylko próbują cię oszukać.

Mydło o neutralnym ph – dlaczego wskazane?

Kobieta pod pprysznicem

Mydło neutralne ma pH zbliżone do pH ludzkiej skóry. Współczynnik pH to wartość, która wskazuje stopień kwasowości substancji i jest mierzona liczbami z zakresu od 0 do 14 stopni. pH naszej skóry wynosi 5,5, a mydło neutralne ma takie samo pH lub wartość bardzo zbliżoną.

Ten rodzaj mydła jest zwykle wytwarzany z naturalnych olejów lub tłuszczów zwierzęcych. Zazwyczaj są koloru białego lub beżowego. Jeśli mają inny odcień, producent mógł dodać inny składnik, rzemieślniczy lub przemysłowy.

Mydła tej klasy są hipoalergiczne, co oznacza, że mają bardzo małe ryzyko wywoływania alergii, choć nie można tego wykluczyć. Dzięki kwasom tłuszczowym mają właściwości nawilżające, a także higroskopijne, co oznacza, że pochłaniają wilgoć z otoczenia i przenoszą ją do skóry.

Do czego służy mydło neutralne?

Mydło neutralne ma wiele zastosowań, ale ludzie używają go najczęściej do codziennego ogólnego oczyszczania twarzy i ciała. Ze względu na swoje właściwości, osoby z wrażliwą skórą lub z problemami dermatologicznymi często korzystają z tego typu produktów.

Ten rodzaj mydła jest idealny do skóry suchej, tłustej i mieszanej. W przypadku skóry suchej zapewnia nawilżenie, zwłaszcza jeśli jest zrobiona z gliceryny. W przypadku cery tłustej pomaga pozbyć się sebum nagromadzonego w porach i pozbyć się sebum, które jest obecne w wypryskach i zaskórnikach.

Ludzie często używają go również na podrażnioną skórę. Istnieją jednak inne rzadkie zastosowania:

  • Idealnie nadaje się do oczyszczania ran przed ich zagojeniem.
  • Przyczynia się do zdrowia skóry głowy. Na ogół pozostawia włosy czyste i nawilżone.
  • Eliminuje zapach wilgoci w szafach. Kawałek tego mydła w szafie pomaga wyeliminować nieprzyjemne zapachy.
  • Czyszczenie naczyń. Ten rodzaj mydła, wraz z odrobiną octu, pomaga usunąć tłuszcz z przyborów kuchennych.
  • Konserwacja zamka. Czyszczenie zamków tym mydłem zapewnia ich gładkość i dobry stan.
  • Smarowanie drzwi i okien. Eliminuje irytujące piski zniszczonych zawiasów.

Kiedy go używać

Neutralne mydło na stole.

Wiele osób ma alergię lub wrażliwość na zwykłe mydło, ale nie zdaje sobie sprawy, że problemem jest mydło. Najłatwiej to sprawdzić, sprawdzając, czy po użyciu produktu nie występują podrażnienia. Jeśli tak, przestań go używać na kilka dni, a następnie użyj ponownie. Jeśli podrażnienie pojawi się ponownie, oznacza to alergię na to mydło.

Swędzenie lub pieczenie po użyciu mydła, nawet jeśli nie ma widocznych oznak podrażnienia, jest również oznaką alergii. Każde pieczenie lub bolesność po umyciu mydłem wskazuje na tę samą alergię. Mydło nigdy nie powinno powodować nieprzyjemnych objawów podczas jego używania. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie skóra nie przyswaja dobrze produktu.

Osoby z alergiami skórnymi lub nadwrażliwą skórą reagują na składniki powszechnie występujące w komercyjnych mydłach. W szczególności triklosan, formaldehyd, parabeny i/lub laurylosiarczan sodu. Gdy wystąpią niepożądane reakcje, najlepiej zacząć używać neutralnego mydła.

Nie możemy zagwarantować, że neutralne mydła nie wywołają również niepożądanej reakcji, zwłaszcza na skórze nadmiernie wrażliwej. Dlatego najlepiej to najpierw przetestować, nakładając odrobinę mydła na przedramię. Jeśli nie ma reakcji, można go bezpiecznie używać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • D’Santiago, I., & de Marcano, M. E. V. (1996). El pH de los jabones. Dermatología Venezolana, 34(3).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.