Przewodnik po pielęgnacji skóry Amerykańskiej Akademii Dermatologii

Skóra jest największym organem w ludzkim ciele. Mimo to nie zapewniamy jej wystarczającej codziennej pielęgnacji. Poznaj wskazówki ekspertów.
Przewodnik po pielęgnacji skóry Amerykańskiej Akademii Dermatologii
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ilu z nas chciałoby mieć lepszą kondycję skóry? Niezależnie od tego, czy jest to trądzik, wypryski, podrażnienie czy przedwczesne starzenie się, prawie każdy z nas ma problemy ze skórą. Można je jednak poprawić dzięki wskazówkom zawartym w tym przewodniku na temat niedrogiej pielęgnacji skóry.

Skuteczna pielęgnacja twarzy, która pomaga Twojej skórze wyglądać jak najlepiej, nie musi być droga, aby działać. Oprócz wymyślnych produktów, które obiecują zdziałać cuda w ciągu kilku dni, można podjąć pewne skuteczne i niezbędne kroki.

Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) daje nam wiele zaleceń dotyczących niedrogiej pielęgnacji skóry i podkreśla potrzebę przyjęcia prostej rutyny oczyszczania, nawilżania i ochrony, aby w pełni wykorzystać naturalne piękno skóry. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przeprowadzić profesjonalną i niedrogą pielęgnację skóry.

Naucz się rozpoznawać swój typ skóry

Przed zagłębieniem się w podstawowe etapy skutecznej rutyny pielęgnacji twarzy ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać typ skóry. To pozwoli nam zrozumieć wymagania co do pielęgnacji i indywidualne potrzeby.

Tworzenie rutyny dla skóry suchej to nie to samo, co tworzenie rutyny dla skóry tłustej lub wrażliwej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać, jaki masz typ.

1. Przewodnik po pielęgnacji skóry wrażliwej

Ten rodzaj skóry jest niezwykle podatny na działanie agresywnych produktów chemicznych i ma tendencję do czerwienienia się w kontakcie z otoczeniem. Osoby takie nadmiernie reagują na czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, zimno czy kosmetyki.

Dermatolodzy zwracają uwagę, że skóra właściwa może być tak sucha, że staje się bardziej podatna na działanie środowiska, reagując na różne bodźce. Chociaż wrażliwość jest bardziej powszechna na skórze twarzy, szyi i dekoltu, może również rozwinąć się w mniej eksponowanych miejscach.

Przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Prosta i przydatna kuracja domowa dla skóry

2. Normalna skóra

Ten rodzaj skóry ma najbardziej elastyczną i jednocześnie najbardziej miękką powierzchnię. Dzięki zrównoważonemu poziomowi nawilżenia i dobrej cyrkulacji, pory są niewielkie i nie reagują niekorzystnie na produkty oraz czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.

Co więcej, jest to najłatwiejsza do pielęgnacji skóra, ponieważ nie wymaga specjalnych zabiegów poza normalną, podstawową rutyną. Trzeba ją jednak chronić i odpowiednio oczyszczać.

Wrażliwa skóra.
Skóra wrażliwa ulega podrażnieniu w kontakcie z czynnikami zewnętrznymi lub tarciem, np. w czasie drapania.

3. Przewodnik po pielęgnacji suchej skóry

Jest to jedna z najdelikatniejszych skór, skłonna do podrażnień i łuszczenia, ze względu na brak nawilżenia, co powoduje uczucie sztywności. Jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana, często ma postarzały i matowy wygląd.

Musisz zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia za pomocą kremów nawilżających, olejków do twarzy lub maseczek, aby ograniczyć suchość i poprawić jej wygląd. Dodatkowo konieczna jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce i zanieczyszczenia.

4. Skóra tłusta

W przeciwieństwie do skóry suchej, skóra tłusta ma tendencję do tworzenia większej ilości sebum niż skóra normalna, przez co może się błyszczeć. Jednym z jej głównych problemów jest to, że jest bardziej podatna na trądzik.

Ten rodzaj skóry wymaga specyficznych produktów. Jeśli to możliwe, kosmetyki powinny być bezolejowe.

5. Przewodnik po pielęgnacji skóry mieszanej

Osoby ze skórą mieszaną można rozpoznać po tym, że ich strefa T (czoło, nos i podbródek) jest bardziej przetłuszczona niż policzki. To połączenie skóry tłustej i suchej. Według niektórych dermatologów jest to najtrudniejszy typ.

Ważne jest, aby zapewnić dobre nawilżenie suchym obszarom, ale nie zatykać porów w obszarach tłustych i nie generować niedoskonałości. Jeśli przesadzisz z nawilżaniem, skóra może w końcu zmienić się w tłustą skórę, a jeśli nie będziesz wcale nawilżać, ryzykujesz jej wysuszenie.

Przewodnik po niedrogiej pielęgnacji skóry

Rutynowa pielęgnacja skóry może składać się z tylu kroków w zależności, ile masz czasu. Wyraźnym przykładem są słynne koreańskie procedury pielęgnacji skóry, które mogą składać się z ponad 20 kroków.

Poniższy przewodnik dotyczący niedrogiej pielęgnacji skóry to 5 niezbędnych wskazówek, zatwierdzonych przez profesjonalistów z Amerykańskiej Akademii Dermatologii. Po prostu użyj odpowiednich produktów i przygotuj się na prawdziwą poprawę swojej skóry.

1. Oczyszczanie ma kluczowe znaczenie

Każda dobra pielęgnacja twarzy powinna zaczynać się od dokładnego oczyszczenia. Nie ma znaczenia, czy miałaś makijaż, czy nie; zanieczyszczenie środowiska generuje niezauważalny brud, który kończy się niedoskonałościami.

Stosowanie środka czyszczącego dwa razy dziennie pomaga usunąć pot, brud i tłuszcz. Ponadto zapobiega również powstawaniu wyprysków i zatykaniu porów. Jeśli masz suchą skórę, możesz zdecydować się na formuły nawilżające lub bezzapachowe.

2. Wydobądź jak najwięcej ze swojego kremu nawilżającego

Po dokładnym oczyszczeniu wybierz krem nawilżający, który najlepiej pasuje do Twojego rodzaju skóry i nałóż go. Krem zatrzyma wodę, powodując jej wolniejsze odparowywanie, co sprawi, że cera będzie wyglądać na gładszą i bardziej promienną.

3. Używaj kremów przeciwsłonecznych

Nie ma znaczenia, czy rzadko wychodzisz z domu, czy zawsze jesteś w cieniu. Promienie słoneczne są główną przyczyną przedwczesnego starzenia się i raka skóry. Uczyń to codziennym nawykiem, a Twoja skóra Ci podziękuje.

Nakładanie co najmniej SPF 30 codziennie na twarz i odsłonięte obszary ciała pomoże zachować gładkość i ochronę skóry.

4. Używaj produktów dwufunkcyjnych

Niezależnie od tego, czy jest to krem nawilżający z filtrem przeciwsłonecznym, który pomaga dbać o ochronę, czy tonik z kwasami AHA, takimi jak kwas glikolowy lub mlekowy, który pomaga kontrolować wypryski i ślady po trądziku, zawsze uważnie czytaj ich opis. Po prostu uważnie przeczytaj etykiety i skorzystaj z różnych funkcji, jakie może mieć jeden produkt.

5. Wazelina to dobry sprzymierzeniec

Niedrogą i łatwą do zdobycia alternatywą dla nawilżenia skóry i paznokci jest wazelina, ze względu na jej dużą zdolność zatrzymywania wody. Jest wysoce zalecana, jeśli masz suchą skórę. Jeśli jednak masz cerę tłustą, lepiej poszukać lżejszych produktów.

Wazelina do skóry.
Wazelina jest przydatna dla suchej skóry. Pomaga niedrogo nawilżać.

Stwórz osobistą rutynę przy ograniczonym budżecie

Niektóre produkty kosmetyczne zawierające składniki aktywne (kwasy złuszczające, niacynamid) mogą pomóc w rozwiązaniu problemów. Jednak, pomimo ich skuteczności, powinny być stosowane z dużą ostrożnością i tylko raz lub dwa razy w tygodniu, aby uniknąć podrażnienia skóry.

Teraz, gdy już wiesz, jak rozpoznać potrzeby swojej skóry, nadszedł czas, aby wprowadzić w życie ten przewodnik po pielęgnacji skóry przy ograniczonym budżecie. To 5 podstawowych wskazówek, potwierdzonych przez ekspertów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Makino, Elizabeth T., et al. “Clinical Efficacy of a Novel Two-Part Skincare System on Pollution-Induced Skin Damage.” Journal of drugs in dermatology: JDD 17.9 (2018): 975-981.
  • Rossi, Ana, Camille Monteil, and Virginie Ribet. “Efficacy and cutaneous acceptability of a skincare antiaging product with retinaldeyde 0.1%, sodium hyaluronate and ascophylline: 5722.” Journal of the American Academy of Dermatology 76.6 (2017).
  • Lim, Henry W., and Kevin Cooper. “The health impact of solar radiation and prevention strategies.” Journal of the American Academy of Dermatology 41.1 (1999): 81-99.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.