Jak pomóc suchej skórze? Oto trzy wskazówki

W przeciwieństwie do skóry odwodnionej, suchość skóry jest stanem przewlekłym, który może mieć podłoże genetyczne. W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić trzy wskazówki, jak złagodzić suchość skóry.
Jak pomóc suchej skórze? Oto trzy wskazówki
Maria del Carmen Hernandez

Przejrzane i zatwierdzone przez: dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Jak pomóc suchej skórze? Właściwe złagodzenie stanu suchej lub bardzo suchej skóry jest niezbędne, aby zapobiec długotrwałym problemom skórnym. Osoby szukające ukojenia dla suchej skóry często czują się niekomfortowo.

Mogą odczuwać ucisk, dyskomfort, a nawet uczucie ciepła lub swędzenia. Jeśli nie uda im się rozwiązać problemu, objawy te mogą pojawić się w innych obszarach. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak złagodzić suchość skóry.

Warstwa rogowa naskórka, najbardziej powierzchowna warstwa skóry, stanowi barierę ochronną. Warstwa ta, aby spełniała swoją funkcję, musi mieć odpowiednią ilość wody i lipidów. W przypadku braku tych pierwiastków lub spadku ich ilości pojawia się suchość i łuszczenie.

Dowiedz się więcej.

Przyczyny suchej skóry

Brak równowagi między wodą a naturalnym olejem skóry może prowadzić do nadmiernego wysuszenia. To z kolei może być skutkiem chorób skóry, nagłych zmian klimatu i kontaktu z niektórymi chemikaliami.

Jak pomóc suchej skórze?

Jak wspomnieliśmy powyżej, warstwa rogowa naskórka chroni powierzchnię zdrowej skóry. Ta zewnętrzna warstwa jest nieprzepuszczalna i składa się głównie z wody i sebum. Co więcej, działa jako obrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, a także zapobiega utracie wody.

Gdy zachodzi brak równowagi między dwoma głównymi składnikami, warstwa rogowa naskórka nie jest w stanie skutecznie pełnić swojej funkcji obronnej. W ten sposób skóra zaczyna wykazywać różne stopnie dyskomfortu, takie jak:

  • Chwilowy dyskomfort,
  • Uczucie lekkiego napięcia,
  • Lekkie łuszczenie się.

W przeciwieństwie do skóry odwodnionej, suchość skóry jest stanem przewlekłym. Powodem tego jest to, że zwykle jest to spowodowane dysfunkcją genetyczną. Jednak oprócz wrodzonej suchości może również rozwijać się z powodu czynników zewnętrznych, klimatu, patologii skóry lub chorób ogólnych oraz zabiegów medycznych.

Jednocześnie niektóre nawyki sprzyjające pojawianiu się suchej skóry to stosowanie makijażu u kobiet i codzienne golenie u mężczyzn.

Wskazówki jak pomóc suchej skórze

Poniżej znajduje się seria zabiegów i wskazówek, które pozwolą złagodzić suchość skóry i poprawić jej wygląd oraz komfort pacjenta.

1. Używaj dobrego kremu nawilżającego

Stosowanie kremu nawilżające to jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z nadmierną suchością. Pomaga również w utrzymaniu jędrności skóry.

Dobry krem nawilżający

Każdy dobry krem nawilżający, którego można użyć w celu złagodzenia suchej skóry, musi zawierać kilka podstawowych składników w swoim składzie. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Mount Sinai School of Medicine, te podstawowe składniki to:

  • Gliceryna: kremy nawilżające z gliceryną przyciągają cząsteczki wody do górnej warstwy skóry, uzupełniając wilgoć.
  • Wazelina: ten składnik ma zdolność zatrzymywania wilgoci i zapobiegania parowaniu wody. W ten sposób sprzyja nawilżeniu skóry.
  • Niacynamid: to witamina B, która pomaga poprawić naturalną barierę wilgoci skóry, przywracając i naprawiając wygląd suchej skóry.

Jak pomóc suchej skórze? Zalecamy wybranie kremu zawierającego te trzy składniki. To najlepszy sposób na zachowanie elastyczności i zdrowego wyglądu skóry.

2. Oczyszczaj twarz odpowiednimi produktami

Kremy nawilżające to nie jedyne produkty, które mogą złagodzić suchość skóry. Oprócz nawilżania twarzy rano i wieczorem, istnieją inne sposoby walki z tym problemem.

Specjalne środki do mycia twarzy lub neutralne mydła są zwykle łagodniejsze dla skóry niż mydło antybakteryjne. W ten sposób pomogą Ci uzupełnić wilgoć utraconą w procesie oczyszczania.

Również jeśli po oczyszczeniu twarzy nawilżysz twarz kremem zawierającym wyżej wymienione składniki, działanie nawilżające będzie dużo korzystniejsze niż wykonanie jednego zabiegu.

3. Pij dużo wody

Picie wody jest decydującym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia skóry. Nie tylko pomaga zapewnić jej nawilżenie, ale także sprzyja jej elastyczności i świetlistości.

Dobre nawodnienie

Może się to wydawać oczywiste, ale jest to jeden z punktów, który ludzie najbardziej zaniedbują. Nie ma sensu nawilżać suchej skóry twarzy, jeśli nie utrzymujemy nawilżenia całego ciała.

Eksperci zalecają picie co najmniej półtora litra wody dziennie. Chociaż, jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez zespół z University of North Carolina, będzie to zależeć od potrzeb danej osoby.

Musimy wziąć pod uwagę, że ten nawyk pomoże nam złagodzić suchą skórę, wspierając przywrócenie elastyczności i blasku.

Każda skóra jest inna, podobnie jak jej potrzeby

Ponieważ suchość skóry jest stanem przewlekłym, należy codziennie leczyć ten problem, aby zapobiec powikłaniom i poprawić wygląd cery.

Udaj się do dermatologa, aby mógł ocenić Twój konkretny przypadek i polecić produkty najbardziej odpowiednie dla Twojego przypadku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Franco, G. N. (2003). Histología de la piel. Rev Fac Med UNAM.
  • Guerra-Tapia, A. (2013). Cómo elegir el mejor tratamiento emoliente de la piel seca. Piel. https://doi.org/10.1016/j.piel.2013.02.001
  • Castrillón Rivera, L. E., Palma Ramos, A., & Padilla Desgarennes, C. (2008). La función inmunológica de la piel. Dermatologia Revista Mexicana.
  • Nolan, K., & Marmur, E. (2012). Moisturizers: Reality and the skin benefits. Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1111/j.1529-8019.2012.01504.x
  • Popkin BM, D’Anci KE, Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev. 2010;68(8):439–458. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.