Trądzik skupiony: przyczyny i objawy

Trądzik skupiony: przyczyny i objawy

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trądzik skupiony to wyjątkowy rodzaj trądziku, który wywołuje ostre objawy. Okazuje się, że prowadzi do pojawiania się bardziej rozległych blizn, które są niezwykle widoczne, co może wpływać na poczucie własnej wartości pacjenta. Trądzik skupiony to przewlekła odmiana trądziku.

Różni się od innych, ponieważ wywołuje zaskórniki, wykwity grudkowe, przetoki i ropienie, które prowadzą do rozwoju szpecących blizn.

To schorzenie dotyka głównie mężczyzn. Zazwyczaj pojawia się u osób od 15. do 25. roku życia. Chociaż może rozwijać się samo z siebie, to zazwyczaj występuje u pacjentów, którzy cierpią na trądzik pospolity. Zmiany chorobowe zazwyczaj są umiejscowione na twarzy, szyi, klatce piersiowej i ramionach.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się czym dokładnie jest to schorzenie oraz poznasz jego cechy charakterystyczne.

Czym jest trądzik skupiony?

Trądzik to choroba zapalna skóry. To jedno ze schorzeń, które najczęściej dotykają nastolatków i młode osoby. Co więcej, jest to również najczęstsza przyczyna konsultacji dermatologicznych.

Mówiąc dokładniej, jest to zaburzenie mieszków włosowo-łojowych. Takie schorzenie jest wieloczynnikowe. Tym samym eksperci uważają, że jest wywoływane przez połączenie różnych czynników. Zaliczamy do nich choćby zwiększoną produkcję sebum, wtórne stany zapalne i zwiększoną wrażliwość na androgeny.

Androgen

Zmiany trądzikowe to zaskórniki. Jednak mogą rozwijać się i stać się grudkami lub krostami. Ponadto mogą nawet pojawiać się gruzełki i cysty. Tym samym istnieją różne sposoby klasyfikacji  trądziku:

  • Według wieku, w którym się pojawił. Może być noworodkowy, dziecięcy, pre-nastoletni, nastoletni i dojrzały.
  • Zgodnie z głównym rodzajem występujących zmian. W tej klasyfikacji pojawia się trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy lub gruzełkowo-cystowy.
  • Średni, umiarkowany lub ostry, w zależności od stopnia natężenia.
  • Nietypowe odmiany: W tą grupę wpisuje się trądzik skupiony.

Eksperci uznają go za nietypową formę trądziku, ponieważ cechuje go większe natężenie. Trądzik skupiony ma tendencję do zostawiania bardziej rozległych blizn. Co więcej, jego zmiany rozciągają się poza typowe obszary występowania trądziku. Okazuje się, że może pojawiać się nawet na pośladkach, brzuchu i pod pachami. Krótko mówiąc, to jedna z najcięższych i najbardziej przewlekłych odmian trądziku.

Trądzik skupiony i jego objawy

Obraz kliniczny charakteryzują głównie:

  • Zaskórniki, grudki i krosty,
  • Gruzełki i ropienie ze stanem zapalnym,
  • Ból każdej zmiany chorobowej (większość zmian jest bardzo opuchnięta i właśnie dlatego aż tak bolą),
  • Owrzodzenia,
  • Brzydko pachnąca wydzielona,
  • Uszkodzenia i deformacje skóry,
  • Nieregularne blizny (mogą być to nawet blizny przerosłe i keloidalne).

Czasami trądzik skupiony pojawia się wraz z zaburzeniami krwi. Na przykład może towarzyszyć anemii i leukocytozie. Zmiany chorobowe mogą być sterylne lub zainfekowane mikroorganizmami. Najczęściej pojawia się bakteria Propionibacterium acnes.

Objawy fizyczne są widoczna na pierwszy rzut oka. Jednak należy również wspomnieć o wpływie psychologicznym tego schorzenia. Taka odmiana trądziku może wywoływać różne problemy z poczuciem własnej wartości. Poza tym pacjent może czuć się słaby i niepewny.

Może Cię również zainteresować: Maseczka na wągry, trądzik i niedoskonałości cery

Przyczyny

Trądzik skupiony

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, trądzik skupiony ma wiele przyczyn. Wbrew popularnym przekonaniom, badania wykazały, że dieta nie wywiera bezpośredniego wpływu na jego powstawanie. Główne bodźce, które go wywołują, to:

  • Zwiększona produkcja sebum. Poza tym wydaje się, że jego skład również się zmienia. Co więcej, gruczoły łojowe zwiększają swój rozmiar.
  • Pojawiają się zmiany związane z rogowaceniem. Prowadzą one do tworzenia się zaskórników, gdy zmienione sebum drażni mieszki włosowo-łojowe. Komórki, które rogowacieją, łuszczą się i nie odpadają. Tym samym nawarstwiają się, co prowadzi do tworzenia się zbitków komórek i łoju, czyli zaskórników.
  • Obecność Propionibacterium acnes. Ta bakteria żywi się sebum. Tym samym łatwiej się namnaża.
  • W końcu pojawianie się procesów zapalnych. Eksperci uważają, że dzieje się tak z powodu niszczenia mieszków włosowo-łojowych i działania bakterii.

Poza tym występowanie trądziku skupionego wiąże się z androgenami. Te hormony wywołują zwiększoną produkcję sebum. Związek ten wiąże się z różnymi procesami. Przede wszystkim eksperci wierzą, że może prowadzić do tego zwiększona wrażliwość na androgeny. Poza tym może także pojawiać się w wypadku bardzo wysokiego poziomu androgenów.

Co więcej, zauważono również, że istnieją czynniki, które mogą pogarszać ten rodzaj rodzaj trądziku, na przykład wystawianie się na działanie promieni słonecznych oraz stres.

Podsumowanie

Trądzik skupiony to złożone schorzenie. Wywołuje bolesne zmiany, które wywierają wpływ na życie pacjenta. Ten stan nie wywołuje jedynie objawów fizycznych. Może również wywierać wpływ na poczucie własnej wartości i stabilność pacjenta.

Tym samym należy jak najszybciej je wykryć i zacząć leczyć, ponieważ takie działanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia blizn i ich natężenie. Udaj się do lekarza, jeśli doświadczasz tego schorzenia skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Norris-Squirrell, F., & Pereira, M. (2017). Abordaje terapéutico de acné conglobata Acne conglobata therapeutic approach. Revista Mexicana Dermatologica, 61(4), 308–311.
  • Acné conglobata: : Causas, Síntomas y Mejores Tratamientos para cada tipo – Unisima.com. (n.d.). Retrieved May 11, 2019, from https://unisima.com/belleza/acne-conglobata/
  • Grant, R. N. R. (1951). The History of Acne. Journal of the Royal Society of Medicine, 44(8), 647–652. https://doi.org/10.1177/003591575104400802
  • Gollnick, H. P. M., Finlay, A. Y., & Shear, N. (2008). Can we define acne as a chronic disease? If so, how and when? American Journal of Clinical Dermatology, 9(5), 279–284. https://doi.org/10.2165/00128071-200809050-00001
  • Holland, D. B., & Jeremy, A. H. T. (2005). The role of inflammation in the pathogenesis of acne and acne scarring. Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery, 24(2), 79–83. https://doi.org/10.1016/j.sder.2005.03.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.