Leczenie trądziku – najlepsze metody do wypróbowania

Powinnaś rozpocząć leczenie trądziku, gdy tylko zauważysz pierwsze zmiany na skórze. Dlatego też ważne jest, aby natychmiast udać się do dermatologa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Leczenie trądziku – najlepsze metody do wypróbowania

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2020

Na szczęście obecnie leczenie trądziku jest znacznie łatwiejsze i istnieje wiele skutecznych metod. Trądzik jest powodem aż 25% wizyt u dermatologa. Odsetek ten jest jeszcze wyższy dla pediatrów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Jest to stan skóry, który jest powodowany przez wiele różnych przyczyn. Dlatego też trądzik jest uważany za chorobę wieloczynnikową.

Obecnie jest wiele skutecznych terapii pozwalających na leczenie trądziku, które dotykają wielu różnych czynników tego schorzenia.

Aby wybrać najlepszą opcję dla Ciebie, ważne jest jednak, by wiedzieć skąd trądzik pochodzi i co go powoduje. Ponadto, jak sugeruje American Academy of Dermatology, powinnaś niezwłocznie udać się do dermatologa.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci szybkie omówienie tego stanu skórnego. Podpowiemy Ci też kilka możliwych sposobów leczenia go. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z lekarzem.

Co to jest trądzik i skąd się bierze?

Ponieważ trądzik jest dość powszechnym schorzeniem, prawdopodobnie już o nim słyszałaś. Być może nawet dotknął on i Ciebie!

Trądzik to problem skórny, który pierwotnie występuje w mieszkach włosowych. Mieszki włosowe są częścią skóry, z której rosną włosy na naszym ciele. W przypadku tej choroby tłuszcz i martwe komórki zatykają te pęcherzyki. W rezultacie na skórze tworzą się zaskórniki i pryszcze. Są to główne objawy tego zaburzenia skórnego.

Wszystkie te objawy mogą pojawiać się w różnych częściach ciała. Jednak najczęstszymi obszarami są twarz, plecy, klatka piersiowa i ramiona.

Leczenie trądziku

Istnieje wiele różnych metod leczenia trądziku, ponieważ schorzenie to ma wiele przyczyn.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest wiele czynników, które powodują trądzik. Cztery główne to:

 1. Produkcja nadmiaru tłuszczu,
 2. Niektóre infekcje bakteryjne, takie jak cutibacterium acnes,
 3. Niedrożność mieszków włosowych w wyniku gromadzenia się tłuszczu i martwych komórek skóry,
 4. Wysoka aktywność hormonalna, zwłaszcza androgenów.

Inne czynniki również mogą powodować tę chorobę lub ją pogorszyć. Stres może także wpłynąć na jej rozwój. Ponadto niektóre badania pokazują, że pewne leki i dieta również mogą pogorszyć stan skóry.

Leczenie trądziku – kiedy je rozpocząć i jaką metodę wybrać?

Powinnaś rozpocząć leczenie trądziku, gdy tylko zobaczysz pierwsze objawy. Dlatego też jeśli zauważysz u siebie pryszcze lub blizny, najlepiej jest od razu udać się do dermatologa. Lekarz podpowie Ci, czego możesz użyć w domu, zanim stan skóry się pogorszy.

Należy również pamiętać, że każdy rodzaj trądziku wymaga określonych zabiegów. Dlatego niezbędna jest profesjonalna diagnoza specjalisty. Możesz nawet potrzebować dodatkowych badań, aby ustalić dokładną przyczynę.

Ogólne leczenie trądziku ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego i zapobieganie rozwojowi bakterii. Dlatego należy stosować leczenie na całym dotkniętym obszarze, a nie tylko w miejscu wyprysków.

Opiszemy niektóre z najczęstszych metod leczenia trądziku.

Leczenie trądziku: najczęściej stosowane metody

W zależności od ich przeznaczenia, istnieją różne rodzaje leczenia trądziku. Możemy je sklasyfikować według następujących kategorii:

Trądzik

 • Zmniejszanie złuszczających się przewodowych komórek nabłonkowych.
 • Zwalczanie infekcji bakteryjnej.
 • Zmniejszenie produkcji tłuszczu.

Zabiegi przeciwtrądzikowe mające na celu zmniejszenie odkładania się komórek skóry

Wśród najczęstszych metod tego rodzaju leczenia, oto trzy najlepsze:

 • Tretynoina: jest to lek retinoidowy, który pomaga odblokować mieszki włosowe. Ma również właściwości przeciwzapalne i zapobiegające powstawaniu wyprysków.
 • Kwas salicylowy: jest on zasadniczo mniej skuteczny niż tretynoina. Ma jednak również działanie przeciwzapalne.
 • Adapalen lub tazaroten: są to nowe metody leczenia, bardzo podobne do tretynoiny.

Leki stosowane w walce z infekcjami bakteryjnymi

Bakterie cutibacterium acnes są wrażliwe na wiele antybiotyków. Niektóre z najczęściej stosowanych leków to;

 • Nadtlenek benzoilu, szczególnie w połączeniu z erytromycyną,
 • Klindamycyna,
 • Antybiotyki ogólnoustrojowe. Obejmuje to doksycyklinę, minocyklinę i kotrimoksazol.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie dostępnych jest wiele różnych metod leczenia trądziku. Zalecamy, aby porozmawiać z dermatologiem, by znaleźć najlepszy sposób na leczenie konkretnego przypadku tego schorzenia.

To może Cię zainteresować ...
Jak długo może przetrwać koronawirus na typowych powierzchniach?
Krok do ZdrowiaPrzeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak długo może przetrwać koronawirus na typowych powierzchniach?

Nie ma wciąż jeszcze ostatecznych wyników badań dotyczących tego, jak długo koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach.