Zimowe zabiegi dla skóry tłustej

Zimno i wiatr wywierają negatywny wpływ na skórę, a zwłaszcza ją wysuszają. Dlaczego jednak ważne jest utrzymanie zimowych zwyczajów pielęgnacyjnych dla skóry tłustej? W tym artykule opisujemy to szczegółowo.
Zimowe zabiegi dla skóry tłustej

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Są osoby, które myślą, że tłusta skóra nie wymaga większej pielęgnacji w zimnych porach roku, ponieważ te pory mają negatywny wpływ tylko na suchą skórę. Jednak się mylą. Zimowe zabiegi dla skóry tłustej są absolutnie niezbędne do utrzymania je świeżości i blasku.

Oczywiste jest, że skóra tłusta nie zachowuje się tak samo jak skóra sucha lub cera szczególnie wrażliwa na zimno. Nie oznacza to jednak, że zimowe zabiegi dla skóry tłustej nie są potrzebne do utrzymania jej nawodnienia i sprężystości.

Każda kobieta powinna wiedzieć, że jeśli zaniedba zimowe zabiegi dla skóry tłustej, może w końcu wystąpić pewien efekt „odbicia”. Oznacza to, że ze względu na suchość środowiska cera może zareagować, wytwarzając więcej tłuszczu. A to pociągnie za sobą wszystkie związane z tym problemy.

Zimowe warunki a stan tłustej cery

Zimno powoduje konsekwencje na wszystkich rodzajach skóry, ponieważ ogólnie powoduje efekt wysuszenia. Jednak okazuje się, że właśnie tłusta skóra może być jedną z najbardziej dotkniętych w okresach niskiej temperatury i wysokiej wilgotności.

Po pierwsze, tłusta cera może przybrać szczególnie blady odcień, bardziej zauważalny niż w przypadku innych rodzajów skóry.

W przeciwieństwie do tego, co myśli wiele osób, tłusta cera również wymaga szczególnej troski w sezonie zimowym.

Ale to jeszcze nie najpoważniejszy problem. Chodzi o to, że zimą skóra traci wodę i składniki odżywcze. Zimno powoduje obkurczanie naczyń włosowatych, co z kolei prowadzi do zmniejszenia zawartości tlenu, poziomu wilgotności i składników odżywczych. W tych warunkach zwiększa się objętość martwych komórek.

A kiedy mamy dużo martwych komórek na powierzchni skóry, łatwiej zatykają się pory. Wtedy może pojawić się tak zwany „efekt odbicia” Polega on zwiększeniu ilości zaskórników i wyprysków na twarzy. W związku z powyższym konieczne jest zadbanie o odpowiednie zimowe zabiegi dla skóry tłustej.

Ten temat też może Cię zainteresować: Tłusta cera? – sięgnij po naturalny tonik ryżowy

Zimowe zabiegi dla skóry tłustej

Zimowe zabiegi dla skóry tłustej obejmują kilka czynności, głównie mających na celu dotlenienie, nawilżenie i ochronę skóry. Oto główne czynności, które należy wykonać, aby mieć zdrową skórę i uniknąć efektu odbicia.

 • Prawidłowe oczyszczanie skóry. Najlepiej myj twarz dwa razy dziennie, używając płynu do mycia twarzy, który powinien zawierać środek przeciwbakteryjny naturalnego pochodzenia. Jeszcze lepiej, jeśli zawiera ekstrakt z mięty lub drzewa herbacianego. Usuwa on zanieczyszczenia i pomaga uszczelnić pory.
 • Podwójne oczyszczanie. Aby uzyskać lepszy wynik, najlepiej po umyciu twarzy nałożyć na twarz jakiś lotion bez zawartości tłuszczu. Najbardziej wskazane są te zawierające hammamelis (oczar wirginijski), rozmaryn, bluszcz lub aloes.
 • Zapewnienie niezbędnego nawodnienia. Po oczyszczeniu twarzy konieczne jest nałożenie kremu nawilżającego dla skóry tłustej. Zawiera on zwykle kwasy kosmetyczne, takie jak kwas hialuronowy. Takie produkty przywracają naturalne nawilżenie skóry.
 • Picie wody i ochrona skóry przed słońcem. Ważne jest, aby pić wystarczającą ilość wody w ciągu dnia i codziennie stosować krem ​​do ochrony przed promieniami słonecznymi.
 • Złuszczanie. Wskazane jest wykonywanie złuszczania dwa razy w tygodniu w celu usunięcia martwych komórek. Najlepiej stosować nieścierne peelingi.

Nie przegap również tego ciekawego artykułu: Złuszczające produkty dla każdego rodzaju skóry twarzy

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Oprócz wyżej wymienionych środków możemy uzupełnić zimowe zabiegi dla skóry tłustej o inne rodzaje pielęgnacji, które pozwolą nam uzyskać optymalne rezultaty. Mogą to być następujące procedury:

Maseczka na twarz
Zastosowanie masek może być dobrym uzupełnieniem dla utrzymania promienności tłustej skóry. Ponadto powinniśmy ja regularnie złuszczać i używać odpowiednich produktów.
 • Stosowanie masek. Maski są bardzo skuteczne, aby poprawić stan skóry, szczególnie jeśli ma bardzo matowy wygląd. Szczególnie polecane są te z zielonej herbaty, niebieskiej agawy i z nagietka. Należy je stosować dwa razy w tygodniu.
 • Peeling kwasem salicylowym. Czasami mimo pielęgnacji, skóra wygląda na bardzo błyszczącą lub nadmiernie tłustą. Dobrym rozwiązaniem może być głębokie złuszczanie kwasem salicylowym. Pomaga wyeliminować zaskórniki i pryszcze, a także zmniejsza tłusty połysk na skórze.
 • Używanie matującego podkładu do makijażu. Ten rodzaj podkładu pomaga poprawić wygląd skóry, a zimą utrzymuje się dłużej, więc nie trzeba go często retuszować.
 • Stosowanie właściwych produktów. Zasadniczo lepiej stosować żele nawilżające lub nawilżające kremy żelowe. Znacznie lepiej, jeśli regulują wydzielanie sebum, gdyż i działanie zatyka porów i nie zawierają oleju. Pamiętaj również, że to dermatolog, a nie reklama, powinien zalecić nam produkty do stosowania.

Krótko mówiąc, dbanie o tłustą skórę w zimie jest tak samo ważne jak w przypadku innych typów skóry. Wystarczy wzmocnić podstawową pielęgnację aby uniknąć problemów dermatologicznych w tym okresie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Baumann, L., Amini, S., & Weiss, E. (2005). Nueva clasificación de los tipos de piel y sus implicaciones en Dermatología Cosmética. Dermatología Venezolana, 43(4).
 • Top 5 fixes for itchy winter skin. A humidifier, moisturizer, and lukewarm water can help. (2014). Harvard Health Letter / from Harvard Medical School39(4), 4.
 • How to prevent and treat dry skin. Be proactive this winter by moisturizing often and avoiding hot water. (2015). Harvard Health Letter / from Harvard Medical School40(3), 7.
 • Endly DC, Miller RA. Oily Skin: A review of Treatment Options. J Clin Aesthet Dermatol. 2017;10(8):49–55.
 • Sakuma, T. H., & Maibach, H. I. (2012, August). Oily skin: An overview. Skin Pharmacology and Physiology. https://doi.org/10.1159/000338978
 • Sethi A, Kaur T, Malhotra SK, Gambhir ML. Moisturizers: The Slippery Road. Indian J Dermatol. 2016;61(3):279–287. doi:10.4103/0019-5154.182427

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.