Jak zrobić mydło z aloesu bez sody kaustycznej

Jak zrobić mydło z aloesu bez sody kaustycznej

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić mydło z aloesu bez sody kaustycznej? Podpowiadamy, jak wykonać to w domu w paru prostych krokach i przy użyciu kilku składników. Zobacz!

Do produkcji mydła z Aloe Vera nie jest konieczne stosowanie sody kaustycznej. Chociaż przez długi czas przy wytwarzaniu podobnych produktów używano tego składnika, obecnie istnieje kilka alternatyw pozwalających zrezygnować z jego stosowania. Można wybrać świetne delikatne formuły, które dają „dodatkowe” korzyści.

Soda kaustyczna może powodować skutki uboczne na skórze, szczególnie u osób szczególnie wrażliwych. To żrący składnik, który może okazać się przyczyną problemów takich jak zapalenie skóry, suchość czy łupież. W rzeczywistości wiele firm już przestało używać sody jako składnika kosmetyków.

Dlaczego lepiej unikać mydeł z sodą kaustyczną?

Kilka popularnych konwencjonalnych mydeł sprzedawanych w supermarketach zawiera wśród składników m.in. sodę kaustyczną. Chociaż takie mydła nie powodują skutków ubocznych na wszystkich typach skóry, niektórzy użytkownicy zauważają negatywne reakcje po ich zastosowaniu. Z jakiej przyczyny?

Soda kaustyczna, zwana także wodorotlenkiem sodu, to agresywny składnik, który w kontakcie ze skórą może powodować podrażnienia. Występuje w mydłach i wielu innych produktach kosmetycznych, choć w stosunkowo niewielkich stężeniach.

Odpowiednie oczyszczanie skóry pomaga kontrolować pojawianie się pryszczy.

Instytucje zajmujące się bezpieczeństwem i higieną pracy radzą konsumentom unikać wszelkiego rodzaju kontaktu tego składnika ze skórą i oczami. Ponadto Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podaje, że:

Kontakt skóry z wodorotlenkiem sodu może powodować poważne oparzenia z głębokimi owrzodzeniami. Ból i podrażnienie pojawiają się w ciągu 3 minut, ale kontakt z rozcieńczonymi roztworami może też nie powodować objawów przez kilka godzin. Wykazano, że nawet roztwory tak słabe jak o stężeniu 0,12% niszczą zdrowe komórki skóry w ciągu godziny.

Nie ma jednak powodów do nadmiernej paniki: w przypadku mydeł i kosmetyków producenci zwykle stosują bezpieczne ilości sody kaustycznej w połączeniu z tłuszczem lub jakimś dodatkowym olejem, co zapobiega przypadkowemu spaleniu skóry.

Dopóki proces produkcji mydła przebiega pomyślnie i prawidłowo, wodorotlenek sodu nie będzie stanowić zagrożenia. Mimo to jego ciągłe stosowanie może wpływać na łagodne problemy z suchością lub podrażnieniami. Jeśli tak się dzieje, najlepiej unikać takich produktów i szukać innych opcji.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Olejek do higieny intymnej – zrób go sama!

Jak zrobić mydło z aloesu bez sody kaustycznej

Czy chcesz mieć pewność, że używasz mydła wolnego od sody kaustycznej? Zobacz, jak zrobić mydło z aloesu z naturalnych składników. Chociaż na rynku kosmetycznym pojawiają się już takie mydła, wykonanie ręcznie robionego kosmetyku ma interesujące zalety, z których warto skorzystać.

Produkty wykonane z aloesu odżywiają skórę i pomagają zapobiegać objawom wrażliwości, takim jak swędzenie i podrażnienie. Jego formuła jest bardzo delikatna i można ją nakładać nawet na najbardziej wrażliwe rodzaje skóry. Dodatkowo zawiera składniki, które odżywiają, nawilżają i zmiękczają skórę.

Żel z aloesu
Sok ze świeżych liści aloesu.

Składniki

 • 2 tabletki mydła glicerynowego (250 g).
 • 1 szklanka żelu z Aloe Vera (200 g).
 • 4 łyżki miodu (60 g).
 • 5 łyżek oliwy z oliwek (100 ml).
 • skórka z cytryny lub krople olejku eterycznego.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Powolne trawienie – przyśpiesz z aloesem

Instrukcja, jak zrobić mydło z aloesu

 1. Najpierw zorganizuj pojemnik odporny na ciepło mikrofalowe. Następnie włóż do niego kostki mydła glicerynowego (bazy mydlanej) i rozpuść je. Może to zająć około 4 minut.
 2. Później, gdy mydło się rozpuści, dodaj łyżki miodu, skórkę z cytryny lub krople olejku eterycznego i miąższ z aloesu.
 3. Następnie rozgrzej oliwę. Unikaj jednak przegrzania jej, ponieważ wówczas może stracić swoje właściwości.
 4. Po wykonaniu kroku nr 3 wymieszaj wszystkie składniki za pomocą blendera ręcznego przy małej mocy. Efektem powinna być jasna mieszanka o przyjemnym aromacie.
 5. Gdy mikstura będzie gotowa, przelej zawartość do kilku mydelniczek lub czystego plastikowego pojemnika.
 6. Na koniec włóż mydło do lodówki na jeden dzień, aż dobrze się zestali. Jeśli wcześniej użyłaś dużej foremki, podziel całość nożem na kilka kawałków.

To jak, odważysz się zrobić własne naturalne mydło w domu? Jak widać, zrobienie swojego mydła z aloesu jest bardzo proste i nie zajmie dużo czasu. W efekcie otrzymasz idealny produkt do pielęgnacji skóry. Dodatkowo upewnisz się, że nie zawiera sody kaustycznej. Sprawdź to!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Schatz, R. J., Debing, L., & Murray, G. (2005). SODIUM HYDROXIDE. Industrial & Engineering Chemistry. https://doi.org/10.1021/ie50506a042
 • Seidenari, S., Pepe, P., & Di Nardo, A. (1995). Sodium hydroxide-induced irritant dermatitis as assessed by computerized elaboration of 20 MHz B-scan. Images and by TEWL measurement: A method for investigating skin barrier function. Acta Dermato-Venereologica.
 • Eggeman, T. (2011). Sodium Hydoxide. Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology. https://doi.org/10.1002/0471238961.1915040905070705.a01.pub2
 • Oluwatoyin, S. M. (2011). Quality of Soaps Using Different Oil Blends. Journal of Microbiology and Biotechnology Research.
 • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.