Uprawa bazylii - 5 wskazówek dotyczących jej pielęgnacji

Uwielbiasz smak bazylii i chcesz ją wyhodować we własnym ogrodzie? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jest to łatwa w uprawie roślina. Dowiedz się więcej o jej pielęgnacji w tym artykule.
Uprawa bazylii - 5 wskazówek dotyczących jej pielęgnacji

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bazylia to aromatyczna i zielna roślina pochodząca z Azji, a konkretnie z Indii. Ze względu na swój wykwintny smak rozprzestrzeniła się na cały świat i jest popularna w kuchni wielu krajów, m.in. regionu śródziemnomorskiego. W tym artykule podzielimy się wskazówkami, które przydadzą ci się, jeśli interesuje cię uprawa bazylii w domu.

Oprócz tego, że bazylia jest rośliną o wyśmienitym smaku, ma wiele właściwości leczniczych. Między innymi wspomaga trawienie, łagodzi niektóre bóle i przyspiesza gojenie się ran na skórze.

Uprawa bazylii w domu pozwoli Ci mieć tę pyszną roślinę pod ręką do przygotowania potraw takich jak sos pesto, aromatyczne wody, sałatki, zielone koktajle, a nawet lody. Dodatkowo bazylia pomaga również w odstraszaniu komarów.

Uprawa bazylii – jak często należy podlewać roślinę?

Ogólnie rzecz biorąc, uprawa bazylii potrzebuje stałego podlewania, aby roślina mogła prawidłowo rosnąć. Jednak jej ziemia musi mieć też dobry drenaż. Dlatego zaleca się, aby doniczka miała otwory w dnie.

Z drugiej strony nawadnianie zależy również od warunków pogodowych. Jeśli panuje gorący klimat, może być konieczne codzienne podlewanie niewielkimi ilościami. Jeśli jest zima, wystarczy podlewać co drugi dzień.

Uprawa bazylii – jak przycinać roślinę?

Jak większość roślin, chwasty jak i martwe liście bazylii powinny być regularnie usuwane. Ponadto konieczne jest przycinanie jej pędów, aby zapewnić bujny wzrost przez dłuższy czas. Przycinanie należy wykonywać poniżej pąka, aby opóźnić kwitnienie.

Powód, który wyjaśnia potrzebę przycinania rośliny w ten sposób, wiąże się z cyklem życia bazylii. Jest to jednoroczna roślina zielna, więc gdy zakwitnie, wysycha i więdnie. Jednak jej nasiona można zbierać, aby kontynuować uprawę. Przycinanie powinno odbywać się co 3 do 4 tygodni.

Bazylia
Roślina bazylii wymaga podlewania bez nadmiernego zbierania wody i musi być przycinana, aby przedłużyć swoją żywotność.

Ogólne zabiegi pielęgnacyjne bazylii

Naukowa nazwa bazylii to Ocimum basilicum L i istnieje wiele jej odmian. Najpopularniejsze to bazylia grecka (Ocimum basilicum minimun), fioletowa (Ocimum basilicum purpurascens), Genovese (Ocimum basilicum ‘Genovese’), drobna (Ocimum minimum), cynamonowa (Ocimum basilicum ‘Cinnamon‘) i bazylia cytrynowa (Ocimum basilicum ‘citriodora’).

Po wybraniu odmiany bazylii, którą chcesz wyhodować w swoim ogrodzie, konieczne jest posiadanie doniczki lub wydzielenie miejsca w ogrodzie, aby ją zasiać. Możesz kupić nasiona lub gotową sadzonkę.

1. Uprawa bazylii wymaga zagwarantowania odpowiedniej gleby do jej rozwoju

Publikacja Autonomicznego Uniwersytetu Rolniczego im. Antonio Narro w Meksyku wskazuje, że idealna gleba do uprawy bazylii musi być lekka i przepuszczalna, z dobrym drenażem. Stojąca w doniczce woda zabija ją. Aby zapewnić drenaż, zaleca się wymieszanie ziemi z piaskiem. Ponadto gleba może mieć pH między 4,3 a 8,2.

2. Dostarczenie składników odżywczych do wzrostu

Roślina bazylii jest bardzo wdzięczna za glebę bogatą w materię organiczną. Wskazane jest dodanie tego rodzaju materiału przed siewem.

Ponadto bardzo dobrze odpowiada jej wermikompost. Takie nawożenie należy wykonywać co 20 dni, w małych ilościach.

3. Umieszczenie rośliny go w dobrym miejscu

Uprawa bazylii potrzebuje stałego światła słonecznego do rozwoju i zdrowego wzrostu rośliny. Nadaje się jednak zarówno do środowisk wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Może się rozwijać nawet w półcienistym środowisku.

4. Uprawa bazylii przyniesie sukces jeśli zapewnisz jej idealną temperaturę

Rośliny bazylii do prawidłowego wzrostu wymagają temperatury od 15 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli mieszkasz w bardzo zimnym miejscu lub spędzasz zimę, dobrym rozwiązaniem jest wstawienie jej do środka. Do prawidłowego wzrostu nie potrzebuje bardzo dużej doniczki.

5. Wykorzystaj nasiona, aby twoja uprawa bazylii nie skończyła się na jednej roślinie

Ponieważ bazylia jest rośliną jednoroczną, ważne jest, abyś wykorzystał jej nasiona do jej rozmnażania. Aby to osiągnąć, musisz poczekać, aż kwiaty wyschną; kiedy staną się brązowe.

Musisz je rozkroić, aby wydobyć małe czarne nasiona, które są ukryte wewnątrz kwiatu. Następnie należy przechowywać je w szklanym słoiku i poczekać, aż bardzo dobrze wyschną.

Niektórzy wrogowie roślin bazylii

Chociaż rośliny bazylii mają tendencję do odstraszania komarów, istnieją inne zwierzęta, które często ją atakują i uszkadzają. Ponadto pewne warunki środowiskowe również jej szkodzić i doprowadzić do jej zniszczenia.

Poniżej wskazujemy okoliczności, których należy unikać, aby uprawa bazylii przebiegała właściwie.

Mszyce

Mszyce są powszechnym szkodnikiem, który osłabia rośliny, żywiąc się ich sokiem. Możesz je łatwo zidentyfikować, ponieważ bazylia zaczyna mieć dziury w liściach i łodygach.

Dodatkowo wydzielają słodki płyn, który przyciąga mrówki. Istnieją jednak naturalne środki, które mogą Ci pomóc, takie jak spray z cebulą i czosnkiem.

Wciornastki

Wciornastki, czy też przylżeńce to bardzo małe czarne robaki, które wchodzą w liście, kwiaty i fałdy rośliny, aby wyjadać jej składniki odżywcze. Można je rozpoznać po pojawieniu się małych plamek.

Jednym ze sposobów zapobiegania tym szkodników jest spryskiwanie liści sprayem, ponieważ nie lubią wody. Jednak lepiej robić to wodą deszczową, ponieważ woda z kranu może zawierać chlor. Nie należy jednak spryskiwać bazylii wodą, gdy świeci silne słońce, ponieważ liście będą się palić.

Ślimaki

Ślimaki uwielbiają wiele roślin ogrodowych, a bazylia nie jest wyjątkiem. Dlatego musisz zapobiec jego pojawieniu się.

Możesz je rozpoznać po dziurach i nadgryzieniach, które zostawiają w liściach. Mają również tendencję do pozostawiania błyszczącej, białawej plamy wraz ze swoim śluzem.

Mszyce
Mszyce zostawiają dziury w liściach, ponieważ je zjadają. Muszą być szybko wykryte, aby chronić uprawę.

Za dużo słońca

Bazylia potrzebuje wilgoci, aby się rozwijać. Dlatego też, gdy otrzymuje nadmiar słońca, ma tendencję do palenia i więdnięcia. W związku z tym najlepiej utrzymywać nawilżenie i trzymać roślinę w pewnym cieniu.

Mróz i wiatry

Uprawa bazylii nie toleruje niskich temperatur. Z tego powodu mrozy zwykle bardzo źle na nią wpływają. Dlatego też jest to roślina, która nie przetrwa zimy na zewnątrz. Najlepszą porą na siew jest wczesna wiosna.

Bazylia jest bezpieczna dla twoich zwierząt

Osoby ze zwierzętami często zastanawiają się nad bezpieczeństwem roślin ozdobnych lub ogrodowych dla swoich pupili. Dobrą wiadomością jest to, że bazylia jest bezpieczną rośliną, jeśli masz psa lub kota.

Teraz, gdy wiesz już tyle o pielęgnacji bazylii i jej bezpieczeństwie dla zwierząt domowych, ważne jest, aby rozważyć ustawienie jej poza zasięgiem zwierząt. Jej smak może bowiem je przyciągnąć, co zaszkodzi twoim plonom. Ponadto, ponieważ jest jadalna, w ten sposób zapewnisz jej większą higienę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.